Het nieuws van maand tot maand Januari Van terugloop in het kerkbezoek was absoluut nog geen sprake. In Castricum leidde pastoor Minneboo de katho lieke kerkgemeenschap ‘St. Pancratius’ aan de Dorps straat en er was zelfs een tweede katholieke kerk in een tijdelijk gebouw aan het Kortenaerplantsoen. Aan deze Bethlehemkerk was pastoor Van Dinteren verbonden. Zijn collega’s De Wit en Ten Velthuis stonden voor de Bak- kumse parochie in de ‘Maria ten Hemelopneming’ aan de Brederodestraat en vanuit deze gemeenschap werden zon dags voor de bewoners van Duin en Bosch ook nog eens kerkdiensten gehouden in het kerkje op het ziekenhuis terrein. Verder bloeide de gereformeerde ‘Maranathakerk’ aan de Pr. Beatrixstraat, evenals de hervormde gemeente in de Dorpskerk, waar respectievelijk de predikanten Y. Stienstra en J. Papineau Salm voorgingen. De verschillen in kerkelijke gezindten waren ook terug te vinden in het scholenbestand. Castricum telde vijf rooms katholieke lagere scholen en in Bakkum was er één. Er waren twee openbare lagere scholen in Castricum en één in Bakkum, die vroeger als Christelijke school de naam Castricum en Bakkum telden toen samen zes huisartsen en drie tandartsen. Voor de medische verzorging van dieren moest een beroep worden gedaan op dierenartsen uit Uit geest, Heiloo en Alkmaar. Voor de meeste feiten die hieronder per maand worden beschreven, werden de exemplaren geraadpleegd van het Nieuwsblad voor Castricum uit 1967, waarover Oud-Cas- tricum grotendeels beschikt. Deze krant werd toen uitge geven door drukkerij Boesenkool in de Geelvinckstraat onder redactie van Karel H. Hille, die medio augustus werd opgevolgd door Ad van de Velde. Het nieuws uit de maand december werd ontleend aan edities van de Alk- maarsche Courant of het Noordhollands Dagblad. ‘School met den Bijbel’ droeg. Ook had Castricum nog een protestant-christelijke school voor gewoon lager onderwijs en een katholieke school voor meisjes ten behoeve van voortgezet gewoon lager onderwijs (VGLO). De openbare ULO-school bevond zich in de vroegere centrale openbare lagere school aan de Bakkummerstraat, terwijl de katholieke ULO-school ‘St. Henricus’ aan de Willem de Zwijgerlaan was gevestigd. De Land- en tuin bouwschool Noord-Kennemerland, voorganger van het huidige Clusiuscollege, was ook al aan de Oranjelaan te vinden en er waren maar liefst negen kleuterscholen, waarvan vier katholieke, vier openbare en één christelijke. Twee daarvan stonden in Bakkum. Op het gebied van sport en ontspanning bood ons dorp in 1967 al een scala aan mogelijkheden. Voor een aan tal instellingen en verenigingen was het verschil tussen katholiek en openbaar nog wel belangrijk. Zo kende Castricum bijvoorbeeld een katholieke en open bare bibliotheek die beide een houten noodgebouw als onderkomen hadden. Ook waren er twee voetbal-, gym nastiek- en tafeltennisverenigingen, al of niet gerelateerd aan het katholieke geloof. Het onderscheid was tevens zichtbaar bij de toneelverenigingen en de scoutinggroe pen. Dat gold eveneens voor de twee woningcorporaties, te weten de RK Woningbouwvereniging ‘St. Jozeph’ en ‘Goed Wonen’, die beide nog volledig met vrijwilligers garant stonden voor het overgrote deel van de sociale woningbouw in ons dorp. De eerste krant in 1967 meldde dat er op oudejaarsavond voor ruim f 4500,- aan vuurwerk de lucht in ging en dat dit aanmerkelijk meer was dan de afgelopen jaren. Daar bij werd opgemerkt: “Het Chinese vuurwerk in de Dorps straat was zo opwindend dat velen hun eigen vuurwerk vergaten...” Adjudant Van der Water gaf een toelichting op het Cas- tricumse politieprogramma van 1967 en zei over te hard rijden: “Er zijn automobilisten die herhaaldelijk van de Mient en de Kleibroek een racebaan maken. In 1967 zul len we zeker op de Mient regelmatig snelheidscontrole houden en de Kleibroek wordt waarschijnlijk een voor- rangsweg.” De middenstand adverteerde vaak en soms met pagina grote advertenties, zoals modezaak Ronk van de Van Oldenbarneveldweg en kindermodewinkel Hillenbrink uit De Henricus ULO-school aan de Willem de Zwijgerlaan. 5 Met behulp van Coba Scholten-Kloes werden honderden kinderen in ons dorp op de wereld gezet. •A

Jaarboek Oud Castricum | 2017 | | pagina 6