Arnold van Gemert Kamertje Hooi- Dars berging Stal Voorhuis muur Binnen- woning Vertrek aan de Zomer woning De stolpboerderij aan de Breedeweg 72 staat nog steeds op dezelfde plek. Terwijl de boerderij zelf bewaard is geble ven, is het van binnen, vooral na de laatste verbouwing in 2000, radicaal veranderd. De oude indeling is nog wel in grote lijnen herkenbaar. De plattegrond zal ongeveer overeengekomen zijn met die van een regelmatige stolp boerderij als afgebeeld op de bijgevoegde tekening. Als je voor het huis staat, liep de stal links over bijna de hele diepte van het huis. Het voorste gedeelte, herkenbaar aan de grotere ramen, was misschien de zomerwoning. Het voorhuis, de ruimte aan de voorkant, was, aan de inhoud van de kasten te zien, ook Zijtjes kamer. In het vertrek aan de muur rechts daarvan moet gegeten zijn. De binnenwo- ning is het grote vierkant van de boerderij, waar de haard was, waar gekookt, gewoond en geslapen werd (in bedste den voor Zijtje en de vier kinderen De Graaf). Als het vee in het voorjaar naar buiten kon, werd voor de dagelijkse behoeften de zomerwoning gebruikt. De bovenkamer en Of de koeien, kalveren, kalfvaarzen en pinken (in totaal 14 stuks), het paard, twee schapen en vijf varkens in mei wer kelijk op de ‘koeienstal’ stonden, valt te betwijfelen. Voor de rest liepen er zes kippen en een haan rond en waren er diverse soorten werktuigen en wagens aanwezig. Op de zolder van de stal lagen hooi, turf en pronkbonen en ook sliep waarschijnlijk hier de meid. Als derde onderdeel werden het contante geld (18 gulden en tien stuivers), de schulden aan en van Zijtje (respectie velijk 488 en 1086 gulden) vermeld. de zolder waren de voorraadruimtes. De dieren en het gereedschap in de stal laten het gemengde karakter van het boerenbedrijf zien: het vee voor melk, boter, kaas en vlees, de ploeg en het zaad voor de land- en tuinbouw, de zagen, wiggen en bijlen voor het hout uit de eigen per celen bosgrond en de sjees voor de sociale contacten en andere verplichtingen. Bronnen en literatuur: Boedelbank van het Meertensinstituut van de KNAW; hierin zijn gegevens uit meer dan 3.000 boedelinventa rissen integraal opgenomen; Regionaal Archief Alkmaar, Notarieel Archief Castri- cum, notaris Joachim Nuhout van der Veen, inv. 3015 (1799); Schuurman, A.J., J. de Vries en A.M. van der Woude (red.), Aards Geluk de Nederlanders en hun spullen van 1550 tot 1850, Amsterdam 1997; Klep, P.M.M. e.a. (red.), Wonen in het verleden, 17e-20e eeuw economie, politiek, volkshuisvesting, cultuur en bibliografie, Amsterdam 1987. Zo moet ongeveer de plattegrond geweest zijn van de boerderij in 1799. 63

Jaarboek Oud Castricum | 2017 | | pagina 64