Castricum en Bakkum in 1967 De woelige jaren zestig Hoe zag ons dorp er toen uit? In het eerste artikel van het jubileumboek ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de Werkgroep Oud- Castricum wordt teruggeblikt op het oprichtingsjaar 1967. Er is sinds die tijd maatschappelijk en in het aanzien van het dorp heel veel veranderd. Een mooi moment dus om een aantal kenmerkende gebeurtenis sen in Castricum en Bakkum in dat jaar te benoemen en in beeld te brengen. Ook komen er personen aan het woord die een speciale relatie met 1967 hebben. In de jaren zestig zaten we nog midden in de Koude Oorlog, de gewapende vrede tussen de communisten en de kapitalistische wereld. Op tv verschenen blote borsten, radiopiraten stuurden popmuziek de ether in en protestjongeren probeerden taboes te doorbreken. Gezagsdragers werden overal uitgedaagd en de roep om medezeggenschap klonk. In 1967 begon de Flower Powerperiode. Het nummer ‘All You need is love’ van de Beatles werd het volkslied van de subcultuur van de jaren zestig. Het was ook het jaar van de geboorte van kroonprins Willem-Alexander, de opkomst van Nieuw Links, de presentatie van de kleurentelevisie op de Firato, de olieramp van de Torry Canyon en prof. dr. Barnard transplanteerde in Zuid-Afrika voor het eerst een mensenhart. op 16.980, een toename dus van ruim 600 mensen. Er waren 171 straten bebouwd en het gehele dorp bevatte 3165 woningen. Even ter vergelijking: per 1 juli 2017 hadden Castricum en Bakkum 365 straten en ongeveer 10.800 woningen. De belangrijkste verbinding van het dorp met de pro vinciale weg tussen Uitgeest en Limmen was de Alk- maarderstraatweg. Ten oosten daarvan waren er alleen weilanden, enkele boerderijen, de oude Molendijk en de Cieweg. Ten westen lagen de Oranjebuurt en de Compo- nistenbuurt. Door de voortdurende bevolkingsgroei stonden nieuwe uitbreidingen in onder andere het plangebied Molendijk op stapel, waarop nog nader wordt ingegaan. Burgemeester C.F. Smeets, die al vanaf 1945 de eerste bur ger was, bewoonde een ambtswoning aan de Stationsweg 3. Hij was te bereiken via een viercijferig telefoonnummer en hield elke woensdag spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur. Smeets werd bijgestaan door drie wethouders, te weten de heren W.M. Hendrikse voor Openbare Werken, A. Kooi man voor Onderwijs en Culturele zaken en J. Kraakman voor Sociale Zaken en Huisvesting. De gemeenteraad bestond uit 17 leden en de heer G. Louter vervulde de functie van gemeentesecretaris. Omdat het oude raadhuis aan de Dorpsstraat veel te klein was geworden, was het gemeentelijk apparaat ook op vijf andere plaatsen in het dorp ondergebracht. De gezondheidszorg was ook in die tijd al goed geregeld. Er waren twee kruisverenigingen actief vanuit het wijk- gebouw ‘Dr. Leenaershuis’ aan de Mient en we kenden organisaties als Consultatiebureau, Kraamverpleging en Gezinsverzorging. Mevrouw Scholten-Kloes was de bekende verloskundige. Ons dorp beschikte over slechts één ambulance, die eigen dom was van taxibedrijf Tervoort. Op 1 januari 1967 telden Castricum en Bakkum in totaal 16.375 inwoners. Aan het eind van het jaar stond de teller Het Dr. Leenaershuis aan de Mient was toen de uitleenpost voor medische hulpmiddelen van de kruisvereniging. Zicht op de componistenbuurt vanaf de Alkmaarderstraatweg in 1967. 4 rr.T.TT.’r

Jaarboek Oud Castricum | 2017 | | pagina 5