O Ten geleide Simon Zuurbier In het 40e Jaarboek wordt extra aandacht besteed zowel aan het 50-jarig bestaan van Oud-Castricum als aan de Oosterbuurt met de Breedeweg. Doordat dit jaarboek meer artikelen dan ooit bevat, is er een grote variatie van onder werpen bereikt. Bovendien is gekozen voor een andere omslag met aansprekende foto’s van enkele artikelen. In het eerste artikel blikken we terug op het oprichtings jaar 1967 en een aantal kenmerkende gebeurtenissen in Castricum en Bakkum in dat jaar. Dit artikel wordt gevolgd door een fotoreportage van de geschiedenis en activiteiten van Oud-Castricum. Ook komt een trouwe donateur aan het woord met zijn felicitaties ter gelegenheid van het veertigste jaarboek. Dankzij het pionierswerk van Derk van Deelen (1900 1973) kon de Werkgroep Oud-Castricum in 1967 worden opgericht. Als blijk van waardering leek het ons een goed idee om het artikel van zijn hand uit 1952 over een Castri- cumse schelpenvisser letterlijk op te nemen. Perspectief, gehuisvest in de oude Duinrandschool in Bak- kum, bestaat net als Oud-Castricum 50 jaar. De geschie denis van de als schilderclub gestarte vereniging wordt beschreven. Met het uitzicht op de Zanderij en verscholen tussen de bomen stond tot voor kort een zomerhuisje met de naam ‘de Merel’. Het artikel vertelt over degene die hier ooit een huisje heeft mogen bouwen en over de latere bewoners. Het voormalig koloniehuis Sint-Antonius aan de Heere- weg heeft vele honderden kinderen voor een korte periode gehuisvest om op krachten te komen. Een bijzonder ver haal over de ontwikkelingen vanaf de bouw in 1934 tot de sluiting in 2011. Het is dit jaar 150 jaar geleden dat op 1 mei 1867 de eerste trein door Castricum reed. In een volgend artikel wordt antwoord gegeven op de vraag waarom het onbeteke nende Castricum met een wijde boog op het spoornet werd aangesloten en hoe belangrijk het was voor de ontwikke ling van het dorp. Ruim aandacht is er voor de geschiedenis van de Ooster- buurt rond het jaar 1830 en de woningen aan de noord zijde van de Breedeweg rond 1950. Een van die woningen was de boerderij aan de Breedeweg (nu nr. 72), waarvan een uitvoerige beschrijving van de inboedel bewaard is gebleven. Verder wordt de restauratie beschreven van de boerderij van de familie Glorie op nr. 75-77. Johan Weda uit het Friese Steggerda startte in 1917 een schildersbedrijf op de Bakkummerstraat. Zijn twee zoons Theo en Ab zetten het bedrijf na de oorlog voort, zowel in Bakkum als aan de Torenstraat. De geschiedenis van het nu honderdjarige bedrijf komt uitvoerig aan bod. Als Castricumse familie is de familie Tromp aan de beurt. Bijna 150 jaar geleden vestigde zich hier timmerman Jan Tromp uit Oude Niedorp. Vooral door het bouwbedrijf is Tromp een bekende naam in ons dorp. Het jaarboek wordt afgesloten met de vaste rubrieken ‘Castricum honderd jaar geleden’, het jaarverslag en de kroniek van het afgelopen jaar. De redactie dankt Jan Buijsman voor het aangeven van taalkundige verbeteringen in de teksten en Tom Heijjer voor het verbeteren van de afbeeldingen in het jaarboek. Wij danken verder allen die aan de totstandkoming van de 40e uitgave hebben bijgedragen. De redactie: Hans Boot Niek Kaan Wij nodigen de lezer tenslotte uit om reacties en aanvul lingen op de artikelen aan ons door te geven. Het con tactadres is Geversweg 1b, 1901 NW Castricum. Email: info@oudcastricum.com of telefoon: 0251 655318; 06 40001529. 3 Een van de eerste opgravingen van de werkgroep met linksboven Derk van Deelen.

Jaarboek Oud Castricum | 2017 | | pagina 4