Fusies en het einde De kapel Hoofdleidster Anne Franken, maatschappelijk werkster en later afdelingshoofd, had met de overkoepelend ves tigingsdirecteur, de heer J.A. Franssen van de Stichting Katholieke Kinderhuizen uit Vught, afgesproken dat de klok voor het huis bewaard zou blijven. Tijdens de sloop is het hen ontgaan dat de klok door de slopers werd mee genomen. Afspraken hierover zouden niet goed zijn vast gelegd, zodat Franssen geen andere keuze had dan de klok terug te kopen van het slopersbedrijf. Tijdens de viering van het 50-jarig bestaan van de Stichting Katholieke Kindertehuizen in 1981 wordt de klok in zijn nieuwe functie onthuld. Waar voorheen de vlaggenmast stond, hangt nu de klok. Kinderen voor wie de tijd erop zit, worden met de ‘Voorgoed-klok’ uitgeluid door de staf. Voor hen begon een nieuw leven na een intensieve leerperiode op het Antonius, waar nodig, ondersteund door nazorg. De Stichting Katholieke Kinderhuizen wordt in 1986 gesplitst in de vermogensstichting SKK en de exploitatie- stichting Stichting Medisch Kinderhuis Antonius die het pand huurt. Het bestuur wil af van de katholieke signatuur. Er volgt weer een interne verbouwing. De grote slaapzalen waren al verbouwd tot kleinere slaapzaaltjes. Die worden nu verbouwd tot tweepersoonskamertjes. Elke woongroep krijgt een eigen woon- en speelkamer. De fusiekoorts slaat ook in de zorg toe. In 1993 fuseert Antonius met het Bod- daertcentrum en de kinderhuizen De Schuilhoeve en Huize van Strijen. De nieuwe stichting heet Kardeel die in 2004 weer fuseert met de stichting Vlotbrug. Uit die fusie ont staat de stichting Parlan, een organisatie voor Jeugd Opvoedhulp in Noord-Holland-Noord. Antonius biedt dan plaats aan 43 kinderen in de basisschoolleeftijd. De kinde ren die worden geplaatst, hebben problemen in de thuissitu atie of op school. Zaken als onvoldoende aandacht van de ouders tot zelfs verwaarlozing, maar ook gedrags-, psychi sche of leerproblemen waardoor opvang binnen het gezin wordt bemoeilijkt, zijn oorzaken van hun verblijf. Een klein aantal kinderen verblijft er onvrijwillig, ingegeven door een hij een snipperdag kon aanvragen. Hij was heel serieus. Ik zei hem dat ik het een goede vraag vond, dat een hele dag te veel was, maar dat hij wel die middag vrij kon krij gen en leuke dingen mocht gaan doen. Hij was erg blij en bedankte me hartelijk. Na schooltijd wenste ik hem een fijne snippermiddag. De volgende dag vertelde hij uitge breid wat hij had gedaan. De groepsleiding vertelde later dat hij niet door had dat ook de andere kinderen die middag vrij waren.” Vroeger had het kinderkoloniehuis een losstaande hou ten kapel. Piet Zomerdijk was daar in de periode 1952 tot 1960 samen met Nico en Piet Levering uit Egmond mis dienaar. Toen hij een jaar of twaalf was, mocht hij alles klaarzetten voor de dienst en met de collecteschaal rond gaan. Piet: “Op een gegeven moment ‘regende het gul dens en rijksdaalders op mijn schaal, maar bij het geld tellen in de kamer van de rector Van Leipzig bleek dat alles van chocola was.” De kapel raakte buiten gebruik en werd in 1978 gesloopt. Vooraf was besloten om alles wat van waarde was hier uit te verkopen om het geld aan de kinderen te kunnen besteden. Tineke Zonneveld was in die tijd werkzaam op de admi nistratie en kocht het altaarkleed. Tineke: “Ik verwerkte een deel van de stof in een jurk en heb deze altijd met veel ple zier gedragen.” Het kinderkoloniehuis had een eigen kapel, hier nog zonder luiklok. 45 In de loop van de tijd heeft het gebouw Antonius ver schillende verbouwingen en uitbreidingen ondergaan. De kapel is in 1978 gesloopt.

Jaarboek Oud Castricum | 2017 | | pagina 46