in X. Een nieuwe start na een moeilijke tijd Sint Antonius Monseigneur J.D.J. Aengenent, bisschop van Haar lem, opent op 24 juli 1934 het kindertehuis. De eerste bewonertjes waren toen al gearriveerd en hadden hun plekje in het nieuwe koloniehuis gevonden. Er breekt voor de staf en de kinderen een ongemak kelijke tijd aan als de Duitse bezetter het Bakkumse tehuis in november 1940 vordert. De kinderen verhui zen naar het koloniehuis Sint-Joseph in Egmond aan Zee. Het oog van de Duitse bezetter valt ook op dit huis dat eveneens wordt gevorderd. De Volksgezond heidsinspectie keurt het oude Antonius in Egmond aan Zee goed, waarna de kinderen daar ondergebracht worden. In 1942 wordt het huis gesloten. Later wordt het oude Antonius op last van de bezetter gesloopt om militair-strategische redenen. Het Bakkumse Anto- nius blijft tot het einde van de oorlog door Duitse militai ren bezet. In tegenstelling tot het nabijgelegen vakantieoord ‘De Eenheid’,ontkomt Antonius aan de verwoestende sloop hamer. Helaas hebben de oorlogsjaren onder invloed van de bewoning door de Duitse Wehrmacht hun sporen in het huis nagelaten en moest er heel wat arbeid en tijd in het herstel worden gestoken. De kosten voor het herstel van het gehavende gebouw bedroegen ƒ15.000,- en dat was voor die tijd heel veel geld. Pas in november 1946 is Antonius weer geschikt voor de opvang van kinderen. De eerste kinderen arriveren op 13 november. Op 20 november zingen die kinderen voor genodigden bij de officiële heropening onderstaande lied dat door rector Van Dieren is gemaakt. KINDERKOLONIE ST. ANTONIUS TE BAKKUM N.H. VRAAGT BEGIN JULI: 2 NETTE MEISJES Antonius van Padua werd op 15 augustus 1195 in Lissabon geboren en is op 13 juni 1231 in Padua overleden. Zijn eigenlijke naam was Fernando Martins de Bulhöes. Hij stamde af van een rijke, adellijke familie. Als vijftienjarige jongen trad hij in bij de Reguliere Kanunniken van Sint-Augustinus. Kort na zijn priesterwijding maakte hij de overstap naar een nieuwe, snelgroeiende orde: de minderbroeders, bedelmonniken van Franciscus van Assisi. Nog geen jaar na zijn overlijden werd hij door paus Gregorius IX heilig verklaard. In 1946 werd hij als ‘leraar van het evangelie’ tot kerkleraar uitgeroepen. Antonius wordt als een belangrijke heilige beschouwd. Hij wordt afgebeeld in een franciscaner pij, met een lelie als teken van maagdelijkheid, met het Christuskind op zijn arm of zittend op een boek. De bouw van het kindertehuis Sint-Antonius is gereed in 1934. De aankomst van Monseigneur Aengenent met zijn gevolg. 40 Antonius is de patroonhei lige van de franciscanen onder andere voor vrou wen, kinderen en armen en wordt in katholieke kringen ook aangeroepen om zoek geraakte voorwerpen terug te vinden. Een personeelsadvertentie in De Tijd, godsdienstig-staatkundig dagblad, van 14 juni 1938. ZehMandiE kunnende werken. 14M>n f 6.— per w*rk. Intern. 9b 273 d -

Jaarboek Oud Castricum | 2017 | | pagina 41