Voorwoord Voor u ligt het 40e Jaarboek, dat tevens het 50-jarig jubi leumboek is van de Stichting Werkgroep Oud-Castricum die werd opgericht in 1967. Dit jubileumboek geeft niet alleen een overzicht weer van wat er de afgelopen 50 jaar is gebeurd, maar laat ook zien waar we nu mee bezig zijn. Dit betekent dat de werkgroep nog steeds springlevend is en duidelijk haar plaats heeft in de samenleving. Als u dit voorwoord leest, zijn we druk bezig met het afron den van de activiteiten in het kader van ons gouden jubi leum, waaraan veel publiciteit is gegeven. Bijzonder was het buurten- en scholenproject, waarmee Oud-Castricum zich nog steviger op de kaart heeft gezet. Een hoogtepunt was ook de uitgave van de ‘Historische Canon van Castri- cum en Bakkum’, die op 16 mei, precies 50 jaar na onze oprichtingsdatum, in het gemeentehuis werd gepresenteerd. Daar werd tevens de film vertoond die ter gelegenheid van het jubileum is gemaakt. Eveneens noem ik in dit verband de twee speciale tentoon stellingen die vanaf mei in de Dorpsstraat waren te bezichtigen. Uit de talrijke positieve reacties die we al ontvin gen en nog steeds ontvan gen, kunnen we vaststel len dat de bekendheid van de werkgroep onvermin derd groot is. De nieuws brief waarmee we eind vorig jaar zijn gestart, heeft niet alleen tot doel om een grotere bekend heid aan onze activiteiten te geven, maar ook om de band met onze trouwe donateurs te vergroten. Een intensiever gebruik van onze actuele website past hier ook goed in. Tegelijkertijd realiseren we momenteel de langverwachte uitbreiding van De Duynkant. Met deze uitbreiding hopen wij een gebouw te hebben waarmee we volledig kunnen inspelen op de ver wachtingen en ontwikkelingen in de toekomst. Hoewel dit alles positief klinkt, moeten we ons blijven richten op uitdagingen waarmee we straks te maken kun nen krijgen. Zonder een uitvoerig overzicht te geven, wil ik er toch een paar noemen. Op gemeentelijk niveau zien wij allerlei nieuwe samen werkingsverbanden. De gemeenten Bergen, Uitgeest, Castricum en Heiloo (BUCH) werken intensief samen. Gemeentegrenzen vervagen en er is sprake van schaal vergroting op vele terreinen. Ik denk dat dit krachtenveld voor ons een extra stimulans moet zijn om de historie en identiteit van onze oude dorpen Bakkum en Castricum nog meer onder de aandacht te brengen en te houden. Dit sluit vanzelfsprekend niet uit dat we voor bepaalde projec ten en tentoonstellingen graag samenwerken met gelijkge stemde organisaties. Peter Sibinga, voorzitter Kijkend naar ons leden- en donateurenbestand valt de hoge gemiddelde leeftijd op. Ook is er een tendens waar neembaar in de samenleving dat men zich liever voor een kortere termijn wil binden dan voor een langdurige peri ode. Wij zijn hier helaas niet uniek in. Hoewel dit twee verschillende elementen zijn, is de uitdaging min of meer dezelfde. Het antwoord daarop is vernieuwing en verjon ging zonder de huidige doelstellingen los te laten. Het gaat erom activiteiten te hebben die zowel voor onze oudere als jongere inwoners aantrekkelijk en interessant zijn. Wij moeten hierop als werkgroep blijven inspelen. Gelet op de afgelopen 50 jaar en onze rijke historie heb ik er alle vertrouwen in dat we hierin zullen slagen. Voor nu wens ik u veel plezier bij het lezen van dit jaarboek en dank allen die hieraan hebben meege werkt. 2 Op 21 februari 2017 ontving Peter Sibinga (links) van wethou der Steeman de omgevingsvergunning voor uitbreiding van De Duynkant.

Jaarboek Oud Castricum | 2017 | | pagina 3