W- Een zomerhuisje in de duinen Demontabel Wie via het Duinpad de duinen in loopt, zag, tot voor kort, na een paar honderd meter, verscholen tussen de bomen, een klein groen houten huisje met de naam ‘de Merel’. Menigeen zal zich afgevraagd hebben hoe dat daar terecht gekomen is. Wie heeft op die unieke plaats met een mooi uitzicht op de Zanderij een huisje mogen bouwen? In de zomer van 2016 stond er plotseling van verre zicht baar een enorm bord met de woorden ‘TE KOOP’. Een duidelijk signaal dat het nu of nooit was voor het achter halen van de geschiedenis van dit ‘Hans en Grietje’ huisje. De geschiedenis begint in 1932. Volgens het kadaster is in dat jaar een stukje grond ter grootte van 3,5 are voorf 441,- verkocht aan Johan Marinus Cornelis Lub, een tabaks- en sigarenfabrikant, gevestigd aan de Damstraat 6 in Amster dam. De verkoper was jhr. Willem Barnaart, die optrad voor de eigenaar de NV Hollandse Duinmaatschappij, een onderneming opgericht door de familie Gevers voor het beheer van haar bezittingen. vader Johan Lub uit Enkhuizen naar Amsterdam, waar hij rond 1830 begon met een sigaren- en tabakswinkel en een tabaksfabriek op de Vijgendam (de tegenwoordige Nes), vlakbij de Dam. In 1911 verhuisde de winkel naar Dam straat 6. De fabriek voor rook-, shag- en pruimtabak bleef aan de Nes. Het bedrijf leverde aan winkeliers en grossiers en ook vond er geregeld export plaats naar Nederlands-Indië, tot de onafhankelijkheid van Indonesië een feit was. ‘Lub’s tabak’ was lang een heel bekend en gewaardeerd merk artikel. De winkel aan de Damstraat werd een begrip. Van iemand die spoorloos was, werd in Amsterdam gezegd: ‘die is zeker tabak halen bij Lub’. In 1928 werd de onderneming omgezet in een N.V die in 1947 fuseerde met een nu niet meer bestaande tabaks fabriek. De familie Lub voer er wel bij, want Johan Lub woonde tenslotte met zijn echtgenote Lena Kegge in een mooi pand aan de Keizersgracht. Kort na de aankoop van het perceeltje aan het Duinpad kreeg aannemer A.C. Borst opdracht van Johan Lub om een zomerhuisje voor dit perceel te ontwerpen. Borst vroeg ver volgens een vergunning aan bij de gemeente, maar het ant woord stelde teleur. Het gemeentebestuur wilde alleen mee werken als het huisje demontabel werd gemaakt en jaarlijks in de maand oktober ergens zou worden opgeslagen. Dat zag opdrachtgever Lub niet zitten. Hij richtte zich in een aangetekende, expresse brief van 23 mei 1932 rechtstreeks Het perceeltje heeft dus kort voordat de provincie het duin gebied overnam nog een nieuwe eigenaar gekregen. Mis schien was het de oude heer Lub gelukt deze grond aan de rand van de Zanderij te bemachtigen, dankzij goede con tacten met de familie Gevers of met jonkheer Barnaart. Een feit is dat hij de provincie voor is geweest. De merkwaar dige enclave zal voor de beheerder, het provinciaal water leidingbedrijf, wel wat frustrerend zijn geweest. Jarenlang werd in ieder geval door een medewerker gecontroleerd of de eigendomsgrens nog wel in acht genomen werd. Johan Marinus Cornelis Lub stamde uit een Enkhuizer geslacht van ondernemers. In 1811 vertrok zijn overgroot- 36 De in 2017 gesloopte woning ‘de Merel’ aan het Duinpad langs de rand van de Zanderij. De Amsterdamse tabak- en sigarenfabrikant Johan Lub slaagde erin om in 1932 een stukje duingebied te kopen voor de bouw van een zomerhuisje. Het perceeltje, kadastraal sectie B 4207, ligt niet ver van de Duinenboschweg.

Jaarboek Oud Castricum | 2017 | | pagina 37