Jaarverslag 2016 Enkele gebeurtenissen volgen nu in chronologische volgorde: Naast de gebruikelijke taken hebben de werkgroep- leden in 2016 veel tijd besteed aan de uitwerking van de plannen voor de uitbreiding van het gebouw De Duynkant. Er werd een commissie ingesteld voor de viering van het 50-jarig jubileum van Oud- Castricum in 2017. De vacature van voorzitter van het bestuur werd ingevuld door de benoeming van Peter Sibinga. Archeologie (Rino Zonneveld) In De Duynkant is regelmatig gewerkt aan de analyse en conservering van recent gevonden archeologische objec ten, meestal voortgekomen uit metaaldetectie. Er is in mei hulp geboden bij een educatief project van 2VWO Bonhoefferleerlingen over de slag bij Castricum in 1799, waarbij er langs de slagvelden werd gefietst. In juli gaf de werkgroep voorlichting over het Oer-IJ op het Zomerfestival bij Marquette in Heemskerk. Fysieke ondersteuning werd geboden bij proefsleuf Oos- terzand te Heiloo en bij de proefsleuven Zuiderloo te Heiloo gedurende ruim twee zomermaanden. In december gebeurde dat in Egmond-Binnen bij Waterrijk. In Castri- cum vond een amateuropgraving plaats bij de Heemste- derweg, waar een mooie ringfibula is gevonden. De activiteiten van de werkgroep zijn ingedeeld in tien taakgroepen, waarvan hierna een verslag volgt: Er is samengewerkt met het Huis van Hilde over een pop-up archeohotspot en de nationale archeologiedagen in oktober. 10 februari: de werkgroep neemt de coördinatie van de groep Verhalenvertellers over van Stichting Wel zijn Castricum; 20 april: Peter Sibinga wordt in de algemene leden vergadering benoemd tot voorzitter; 28 mei tot en met 5 juni: deelname aan de Week van de begraafplaats door middel van rondleidingen; 21 oktober: presentatie van het 39e Jaarboek in Hotel Restaurant Fase Fier en uitreiking van het eerste exemplaar aan Aad de Wit, medeoprichter van de Castricumse Wereldwinkel; 10 november: donateursavond in de Maranathakerk met een presentatie van werkgroeplid Ernst Mooij over de veranderingen op landgoed Duin en Bosch en een lezing van de heer A.M. Numan over kerken in Noord-Holland; 22 december: verschijning van de eerste Nieuwsbrief van Oud-Castricum voor haar donateurs. De uitvoering is door Oud-Castricum ondersteund. Met de gemeente Castricum vond eenmaal overleg plaats over signalering en afstemming van archeologische onderwerpen. Daarnaast werd er samengewerkt met de archeologische regiowerkgroep Oer-IJ en was er actieve betrokkenheid bij de Stichting Oer-IJ. Door taakgroepleden zijn lezingen en symposia bezocht en er is deelgenomen aan een excursie op Wieringen. In september werd er een presentatie gegeven aan de regio nale Lionsclub. Van belang was het overleg, genaamd ‘Expeditie 1799’, dat in oktober in Schoorl werd gehouden. Deze bijeen komst van PWN, Staatsbosbeheer, Landschap Noord- Holland en vrijwilligers die actief zijn in de archeologie, had ten doel een plan te bedenken hoe om te gaan met kwetsbaarheid van de archeologica in natuurgebieden door verstuivingen, verschralingen of vergravingen. Het gaat daarbij om cultuurlagen in de bodem van de Oude Duinen en om conflictarcheologie (oorlogen). Aan het eind van het jaar is een basiscursus archeologie samengesteld. Deze cursus wordt samen met AWN Zaan streek voor 30 cursisten georganiseerd in 2017. Archief (Peter Levi) Het verwerken en ontsluiten van al het aanwezige archief materiaal is een continu proces. Ook dit jaar heeft de werkgroep weer veel nieuw materiaal verkregen. Het gaat dan om bijvoorbeeld boeken, foto’s, landkaarten of plat tegronden en andere zaken met betrekking tot de historie van Castricum en Bakkum. Behalve de veel bezochte Beeldbank zijn nu ook de boe- I 117 Voorzitter Peter Sibinga (links) overhandigt het eerste exemplaar van het 39e Jaarboek aan Aad de Wit. WERKGROEP OUD-CASTRI I VI I

Jaarboek Oud Castricum | 2017 | | pagina 118