Castricum - Honderd jaar geleden Hoewel Nederland in de Eerste Wereldoorlog neu traal blijft, zijn in die periode ook op plaatselijk ni veau de gevolgen van deze gruwelijke oorlog sterk merkbaar. Dat betreft dan vooral de grote schaarste aan voedsel. De overheid roept allerlei regelingen in het leven om hieraan het hoofd te bieden. Er wordt een distributiewet ingesteld met maximum prijzen voor meerdere levensmiddelen en turf. Voorschriften worden uitgevaardigd voor onder andere de voorziening van melk en varkensvlees, de roggebroodregeling en de suikerdistributie. De gemeente Castricum start een bedrijf dat le vensmiddelen aan de inwoners verstrekt. De gemeenteraad behandelt verschillende verzoe ken van werknemers in overheidsdienst voor een salarisverhoging vanwege de prijzen van de le vensmiddelen. Castricum telt 3993 inwoners. Dit aantal is op 31 december toegenomen tot 4075. In het jaar 1916 vestigen zich in onze gemeente 313 personen, terwijl er 270 naar elders vertrek ken. Er worden in dit jaar 119 kinderen geboren, er overlij den 80 inwoners en er worden 27 huwelijken gesloten. Voor de gemeenteraadsverkiezingen zijn 567 inwoners stemge rechtigd. 2 februari 1916 Door de Tuinbouwvereniging ‘Ons Belang’ is verzocht om de Mient te bestraten. Wethouder Goes stelt voor om eerst het gedeelte uit te voeren dat eigendom is van de gemeente en voor het overige deel te overleggen met de verschillende eigenaren van de weg. De gebeurtenissen in Castricum van honderd jaar gele den zijn vooral ontleend aan de gemeenteraadsnotulen, de inkomende en uitgaande stukken van de gemeente Castricum, dossiers in het gemeentearchief, de provinci ale bladen, de burgerlijke standregisters etc. 1 januari 1916 Het gemeentebestuur bestaat uit burgemeester Johannes Mooij en de wethouders Joseph Goes en Petrus Valkering. De raadsleden zijn: Gerrit Pzn. Kuijs, Petrus Pzn. Kuijs, Pieter Twisk, Gerard Louter en Cornelis Spaansen. Hen- drikus Oostveen is de gemeentesecretaris. nen voor de bouw van tien arbeiderswoningen aan de Bak- kummerweg. Het bestuur van Goed Wonen wordt gevormd door P. Horst Wz, voorzitter, G. Slop Dz, secretaris en W.M. Maartense, penningmeester. 20 april 1916 Opgave aan de inspecteur der directe belastingen te Alk maar van de vergunninghouders voor de verkoop van sterke drank en de huurwaarde voor het bedrijf: 23 februari 1916 Verzoek van de Bouwvereniging ‘Goed Wonen’ aan het gemeentebestuur om een voorschot van f21.025,- te verle- 114 5 april 1916 Vanwege de hoge prijzen van de steenkolen besluit de gemeenteraad om de gasprijs te verhogen met 1% cent per m3. Verzoek van de baas-fitter van de gasfabriek om de titel van directeur te voeren; zijn verzoek wordt ingewilligd. Ook wordt het verzoek behandeld van Mattheus Kools, stoker aan de gasfabriek, om zijn weeksalaris van f 13,75 te verhogen naar f 15,- “dat het salaris in normale tijden, hoewel bekrompen, toch beter was om te leven met vrouw en kinderen als nu daar de toenemende duurte het thans onmogelijk maakt voldoende in het levensonderhoud te voorzien." De R.-K. Bond voor personeel in Openbare Diensten en bedrijven St. Paulus, afdeling Castricum, neemt het voor de stoker op. De bond vraagt burgemeester en wethouders voor de stoker: 1e een wekelijkse vrije dag, zoveel mogelijk op zondag; 2e een maximum arbeidsduur van 10 uur per dag of 60 uur per week; 3e gelegenheid om iedere zondag naar de kerk te kunnen gaan; 4e ’s winters 1 hectoliter cokes per week; 5e een tijdelijke duurtetoeslag van 1 gulden plus 25 cent voor elk kind per week. De gemeenteraad besluit om het salaris van de stoker te verhogen naar f15,- per week. De raad besluit om voor de personen die aangesloten zijn op elektriciteit, de gasprijs met 2 cent per m3 te verhogen (in verband met de concurrentie voor de eigen gemeen telijke gasfabriek). Met deze prijsverhoging gaat de pro vincie niet akkoord, omdat deze alleen geldt voor de gas verbruikers, die aangesloten zijn op de elektriciteitskabels van de Kennemer Electriciteitsmaatschappij“Aan het recht der ingezetenen om zich zoowel van gas als van elek triciteit te bedienen, mag naar ons oordeel in geen enkel opzicht tekort worden gedaan, de ingezetenen moeten in dezen volkomen vrij worden gelaten."

Jaarboek Oud Castricum | 2017 | | pagina 115