De Wereldwinkel groeit uit zijn jasje Aan het eind van de jaren '80 werd, door de groeiende klantenkring en de stijgende omzet, het gebrek aan ruimte een steeds groter probleem. Bovendien had de eigenaar plannen hier een huis te bouwen. In 1981 vroeg het bestuur aan de gemeenteraad om het oude raadhuis aan de Wereldwinkel samen met andere instellingen toe te wijzen. Ook de VVV en Oud-Castricum hadden hun belangstelling kenbaar gemaakt. Het oude raadhuis werd, nadat het gemeentebestuur naar een nieuw gebouw was verhuisd, echter verhuurd aan Landschap Noord-Holland. Besloten werd het eigen gebouw dan maar verder aan te passen. Vele vergaderingen en vele uren werden gestoken in een andere indeling, isolatie, schilderwerk enzovoort. De voorraad kon nu aanzienlijk worden uitgebreid. Op 19 mei 1984 verrichtte Frans van Dusschoten de heropening. Zoals Aad de Wit opmerkte: "We waren er heel goed in om via openingen en heropeningen publiciteit te krijgen De nota 'Ontwikkeling tot Wereldburger een echt bestuur in te stellen. De algemene vergadering benoemde Willy Slagman, Bob Walbeek, Maarten en Aad de Wit tot de eerste bestuursleden. Bob Walbeek werd for meel de eerste voorzitter. Het bestuur bemoeide zich ove rigens alleen met de zakelijke beslommeringen. In hetzelfde jaar werd het tienjarig bestaan gevierd. In het contactorgaan, toen onder redactie van Aad de Wit en Els Hendrikse, is er uitgebreid aandacht aan besteed. Een beetje zelfspot komt er ook in voor: Wie zijn het die zich wereldburgers noemen? Zijn het weer die baarden, die b.h.loze feministen die per toerbeurt gezellig in de Wereldwinkel kruipen? Notabene een directiekeet Daar koffie zuipen, Op een gitaar jengelen, Een platenspeler steeds naar z'n mallemoer draaien, beschimmelde derde wereldwinkelproducten verkopen en zelf niet weten waarom eigenlijk Er een troep van maken en een standje krijgen van de harde kern: tante Jo Zijn het niet dezelfden die van hun plaatsgenoten Rietsuikerpatiënten maken? oprichten. De gemeenteraad reageerde in 1978 positief, Op 18 december 1974 nam de gemeenteraad een motie aan van het raadslid Piet Janzen om te onderzoeken wat de gemeente zou kunnen doen op het gebied van ont wikkelingshulp. De Wereldwinkelleden Aad de Wit en Jaap van der Mey stuurden een nota aan de gemeente raad met suggesties, zoals de opname van wereldvraag stukken in lesprogramma's van de scholen, het organi seren van tentoonstellingen, het leggen van contacten met burgers in ontwikkelingslanden. Voorgesteld werd daarvoor een gemeentelijke commissie in te stellen. Er kwamen adhesiebetuigingen van kerken, onder wijsorganisaties, vrouwenverenigingen enzovoort. De gemeenteraad besloot na vele commissie- en raadsver gaderingen op 30 september 1976 te erkennen dat de gemeente een verantwoordelijkheid heeft, maar wilde de uitvoering aan het particulier initiatief overlaten en geen gemeentelijke commissie instellen. Een overleg groep ontwierp samen met de Wereldwinkel een nieuwe nota en wilde nu voor de uitvoering een apart orgaan Bob Walbeek aan de slag bij een verbouwing van de winkel in 1983. 8 i 1986. Opening van de koffieshop 'Boontje komt om zijn loontje' met optreden van 'De Straatklinker'; v.l.n.r.: Tru Stolk, Piet Paree, Geertje Vlas en Hendrikse.

Jaarboek Oud Castricum | 2016 | | pagina 8