De Wogmeer De polder Wogmeer is een kleine polder van 680 hec tare en ligt ongeveer halverwege tussen Alkmaar en Hoorn. Het oorspronkelijke meer werd omgeven door de dorpen Spierdijk, Obdam. Hensbroek en Ursem. In de periode 1607 tot 1612 werd dit meer droogge malen, werden sloten gegraven en de Middenweg en Verlaatweg aangelegd. Door de jaren heen is de zorg voor de dijken van grote betekenis geweest. De ring dijk is ruim 12 km lang. De Wogmeer viel destijds onder twee gemeenten: Hensbroek en Obdam. Het vormde een aparte gemeenschap: geen eigen kerk, geen school, noch gemeentehuis. Wel had men een eigen polderbestuur. Het dorp heeft 290 inwoners (in 2008). Gleijn Ariensz is rooms-katholiek en met zijn eerste vrouw Mary Germents krijgt hij vijf kinderen en na haar overlijden met zijn tweede vrouw Maartje Willems nog eens zeven. De kinderen worden gedoopt in de kerk van St. Gregorius te Spierdijk. Het merendeel van de kinderen zal heel jong overleden zijn; een register van overledenen werd toen nog niet bij gehouden. Vijf kinderen treden in het huwelijk. Het nage slacht wordt alleen door zoon Germent voortgezet. Ook Germent zal twee maal in het huwelijk treden. Van hem zijn vijf kinderen bekend, waarvan alleen Pieter zorgt voor het nageslacht Groot. Pieter trouwt in 1755 met Aagje Claas en gaat na zijn huwelijk in Zuid-Spierdijk wonen. Het echtpaar heeft zeven kinderen. Van de zoons Sijbout, Pieter en Cornelis Groot zijn nakomelingen bekend. Zoon Sijbout is de voorvader van de Castricumse tak en wordt in de stamboom verder uitgewerkt. Van Spierdijk via Bergen naar Alkmaar Ook Sijbout woont met zijn vrouw Anna Cornelisdoch- ter Mooij in Zuid-Spierdijk. Hun zoon Pieter, geboren in 1795, is het enige kind dat volwassen wordt. Pieter blijft niet in Spierdijk. Bij zijn huwelijk in 1820 woont hij in Bergen en trouwt met de boerendochter Antje van Duin uit Bergen. Pieter is dagloner, daarna veehouder, eerst in Bergen en daarna in de Huiswaard te Alkmaar. Hij koopt in 1842 een boerderij, genaamd Welgelegen aan de Singel in Alkmaar. Zijn zoons Sijbout (1821-1906), Jan (1822-1905) en Pie ter Groot (1836-1888) wonen na hun huwelijk in Alkmaar en geen van drieën volgt hun vader als veehouder op. Na zijn overlijden in 1863 wordt de boerderij verkocht. Pieter Groot herbergier in Limmen De jongste zoon Pieter is timmerman en woont in Alk maar. Hij trouwt in 1864 met de in Limmen geboren Engeltje Winder. Het echtpaar krijgt tien kinderen, waar van de eerste zes in Alkmaar geboren zijn. In 1874 koopt de 38-jarige Pieter de herberg De Goede Verwachting aan de Dusseldorperweg in Limmen. Pieter overlijdt 14 84 jaar later in 1888; zijn vrouw is enkele maanden daarvoor overleden. Zij laten een gezin na met nog zes kinderen, alleen zoons, variërend van 8 tot 21 jaar. De oudste zoon Andries wordt het hoofd van het gezin. Hij zet het café voort en trouwt een jaar later met Antje Schavemaker. Zijn broers wonen nog voor kortere of langere tijd bij hen in. De zes zoons van Pieter Groot De genoemde zoon Andries overlijdt al op 29-jarige leef tijd. Hij heeft twee dochters. Zijn vrouw zet het café voort. Zoon Jan blijft ongehuwd, woont in Limmen en is pas 24 jaar als hij overlijdt. Zoon Willem is de stamvader van de bakkersfamilie in Castricum. Hij gaat als broodbakkersknecht in 1893 wer ken in Castricum en trouwt in 1897 met Klaasje Braken- hoff; zij gaan wonen aan de Brakersweg. Zoon Adrianus gaat in Alkmaar wonen, koopt in 1902 een herberg aan de Gedempte Nieuwesloot en verruilt de her berg ruim 20 jaar later, in 1923, voor een slijterij in de Hekelstraat. Zoon Gerrit gaat werken in Krommenie, waar zijn vrouw een schoenenwinkel begint. Gerrit is de stamvader van de schoenentak met vestigingen in Krommenie en Castricum. De jongste zoon Bertus blijft in Limmen wonen, is melk venter en heeft een winkel in de Burgemeester Nieuwen- huijsenstraat, waar later door zijn kinderen naast zuivel ook kruidenierswaren worden verkocht. De naam Groot De naam Groot en De Groot is een veel voorkomende naam vooral in Noord-Holland. Deze naam zal op vele plaatsen door hun omgeving aan mensen zijn toegekend vanwege hun postuur of hun daden. De naam De Groot wint het in dit verband nog van de naam Groot. In het 29e Jaarboek van Oud-Castricum is de familie De Groot gepubliceerd. Daar schreef ik al dat bij de gepubliceerde volkstelling van 1947 er in Nederland 24.717 mensen wonen met de naam De Groot en 5.979 mensen met de naam Groot; deze laatste groep woont voor 83% in Noord Holland, waarvan 57 in Castricum. Gemeenten in Noord-Holland waar in 1947 meer dan 150 mensen met de naam Groot wonen, zijn in aflopende volg orde: Amsterdam (682), Zaandam (239), Heerhugowaard (197), Alkmaar (193), Enkhuizen (182), Andijk (166) en Haarlem (154). De stamboom van de familie Groot In het bijgevoegde schema wordt de stamboom van de familie Groot weergegeven. Onder de toegevoegde num mers 1 t/m 37 zijn de gezinnen verder uitgewerkt. Voor de overzichtelijkheid van het schema zijn alleen de namen opgenomen van de ouders van de gezinnen.

Jaarboek Oud Castricum | 2016 | | pagina 84