Appels jatten Achter het Armenhuis was de tuin van de dominee en daar groeiden de lekkerste appels, peren en prui men. Tegen de tijd dat ze rijp waren, gingen wij daar appeltjes jatten. Wij waren in de bomen geklommen en begonnen het fruit te plukken. Plots kwamen de inwo ners van het Armenhuis op ons af en sloten ons in. Wij zaten nog in de boom terwijl de oudjes, zeventigers/ tachtigers met stok, daaronder stonden te zwaaien. Wij gingen er echt niet uit, ook niet toen ze de tak ken begonnen te schudden. Op een gegeven moment, na zeker een half uur, kwam Anton Stuifbergen langs. Hij werkte bij Bruynzeel en kwam net van zijn werk. Dub riep uit de boom: 'Anton ze houden ons gevangen hier!' Anton gooide toen zijn tas neer, sprong over het hek en holde de boomgaard in. De bewoners stoven naar binnen en tegen de tijd dat wij allemaal uit de boom waren, had een van de oudjes de tas van Anton meegenomen naar binnen. Die heeft Anton met enige stemverheffing, de hele buurt kon meegenieten, toch weer teruggekregen. Er was altijd wel wat te doen in de Schoolstraat. Tele visie was er amper. Alleen oma Res had er één en dan mochten wij op woensdagmiddag af en toe kijken. Ver der speelde alles zich buiten af: verstoppertje, bussie trap, cowboytje spelen en veel kattenkwaad uithalen. Alles bleef echter heel, want slopen was er niet bij! Schoolstraat nr. 30 Vanaf 1948 woonde hier Klaas Zonneveld (1922-1997), werk zaam op de melkfabriek als botermaker. Hij was gehuwd met Catharina Dijkman. Zij kregen vier dochters: Ina, Els, Mieke en Monique. Klaas stond bekend als een verdienstelijk keeper van het eerste van Vitesse'22. In 1960 nam hij de naastgelegen winkel over van Johan Dijkstra en verhuisde naar nr. 32. Hij ruilde van huis met Johan Dijkstra die in 1966 eigenaar werd van het huurhuis nr. 30 en hier tot 1972 is blijven wonen. De ingang van de Schoolstraat vanaf het Schoutenbosch met op de hoek de kruidenierswinkel van Klaas Zonneveld. Schoolstraat nr. 32 Op nummer 32 woonde vanaf 1953 Johan Harmen Dijk stra, die werkzaam was op 'De Holland' als melkcontro- leur. Johan en echtgenote Marie Schuurman kregen vier kinderen: Joop, Truus, Wim en René. Bij hun woning was ook een tabaks- en snoepwinkel, die zij overgenomen had den van de vorige eigenaar Anton Liefting. Deze had de bijnaam Anton Kiet en stond bekend als een voortreffe lijke ijsmaker; zijn recept is onbekend gebleven. De ijscoman Daar is Anton, doodgewoon Anton Ook al noemt men hem ook wel Anton Kiet In de Schoolstraat op de hoek, komen kinderen op bezoek Hij geef ze 'n ijssie, voor 'n klein prijssie. Daar is Anton, doodgewoon Anton Ook al vind men hem soms een ouwe knar Vergeet je pijntjes en verdriet Neem een ijssie en geniet Hier is Anton met zijn roomijskar. Dit is een deel van het lied over Anton Liefting, gezon gen op de Castricumse avond 'Effe buurten' in okto ber 2013. Johan Dijkstra was een ondernemende man. Naast zijn baan op de melkfabriek beheerde hij ook het winkeltje op het Vitesseterrein, waar hij frisdranken, koffie en andere versnaperingen verkocht. Op het kampeerterrein Bakkum pachtte hij een winkeltje voor de verkoop van snoepgoed en chocolade. Johan verhuisde in 1960 naar Schoolstraat 30. De nieuwe bewoner werd Klaas Zonneveld. In 1965 verhuisde Klaas naar de Eerste Groenelaan en kwamen hier Johannes Dijk man en echtgenote Anna Baltus wonen. De kruidenierswinkel op de hoek met nog uitzicht op het Armenhuis en de oude Dorpskerk (foto Paul Honigh). 80

Jaarboek Oud Castricum | 2016 | | pagina 80