Herinneringen van Nellie Borst Nellie Borst was een van de initiatiefnemers van de Wereldwinkel en de eerste redacteur van het contact blad voor wereldwinkeliers, later 'Biba' (binnenband) geheten dat vanaf maart 1972 verscheen. Dat is een tijd geleden: de Wereldwinkel. Het was een tijd van actie datje schreef als aktie, van subversieve activiteiten als het organiseren van een Albert Heijn-boycot, omdat die winkelketen weigerde om te stoppen met de inkoop van koffie uit Angola. We hadden een bakfiets die in een mum van tijd kon wor den omgetoverd in een marktkraampje van waaruit we producten uit de derde wereld verkochten en infor matie aanboden over het rechtvaardiger maken van onze wereld. De bakfiets parkeerden we elke zaterdag voor de winkel van Albert Heijn en we probeerden de klanten ertoe te bewegen hun boodschappen bij een andere aanbieder te doen, totdat Albert Heijn stopte met de Angolakoffie. De chef van de winkel had ons na twee weken door en parkeerde 's morgens vroeg zijn auto op de plek waar we onze bakfiets neer wilden zetten. Weer een week later zetten Pauline en Rudolf de Jong hun auto vrijdagavond al voor de winkel neer en wandelden terug naar huis. De volgende ochtend haalden ze de auto weer weg en kon de bakfiets aan geschoven worden. De chef belde de politie. Dat was echter tevergeefs. De Wereldwinkel deed niets onge oorloofds en de bakfiets stond op de openbare weg. Spannende tijden waren het. We waren overtuigd van ons gelijk en bereid ervoor door het vuur te gaan. Vechten deden we niet, we wilden overtuigen met onze akties. Outspan-sinaasappels uit Zuid-Afrika mochten niet, want in Zuid-Afrika heerste toen nog een apart heidssysteem waar niet-blanken de dupe van waren. In de Wereldwinkel aan de Henri Schuijtstraat ver kochten we koffie, thee, rietsuiker, lp 's en verstrekten we vooral veel, héél veel informatie over hoe alles beter kon en moest, als iedereen maar zou willen. We besteedden uitputtende vergaderingen aan de 'basisgedachten(nu zouden we zeggen: de visie) van de Wereldwinkel. Uitgangspunt was dat er een mentaliteitsverandering nodig was om de toestand in de wereld (we verfoeiden G.B.J. Hiltermann ove rigens, met zijn radiopraatjes over 'De toestand in de wereld') te verbeteren. Er waren weekends in 't Oude Hof (Volkshogeschool Bergen) nodig om ons hiervan te doordringen. Vooral ik was er in mijn eenvoud van overtuigd datje de mensheid het beste hielp door eer lijk geproduceerde rietsuiker (zelf afgewogen), koffie en thee te verkopen. Als iedereen nu maar deze pro ducten zou kopen, zou het bedrijfsleven vanzelf over stag gaan, er betere prijzen voor betalen en ze uit de juiste landen importeren. Veel discussies waren er, en veel denkwerk. Een boek van Piet Reckman was zeer populair: Sociale Aktie. De aktiemiddelen die erin werden uitgewerkt, gingen van folders uitdelen, gesprekken aangaan, tot het gij zelen van mensen om je doel te bereiken. Qua uitwer king ben ik ergens bij het boycotten gestopt - gijzelen ging me te ver. Dit lijkt allemaal druk en chaotisch en dat was het ook. Maar gelukkig waren er de vaste rustpunten van 'in de winkel staanin de tot winkel omgetoverde bouwkeet in de Henri Schuijtstraat. Je kon daar hele zaterdagen of donderdagavonden zitten, er was geen telefoon en afgezien van een sporadische klant of een mede-aktievoerder zag je er zelden iemand. Alle tijd om eerlijke koffie en thee te drinken en je te verdiepen in het onrecht in de wereld. Ik kom nog steeds regelmatig in een Wereldwinkel. Ik koop er mijn ecologische koffie en thee, mijn cacao, honing, curry, chocolade, pindakaas, kokosmelk en wat er nog meer te eten valt (men kent me goed: 'Daar is de mevrouw van de voeding.'), want ik besteed mijn geld graag aan zinnige producten. Ja, de wereld moet veranderen, dat vind ik nog steeds. En de rol van ons als consument dient daarbij nooit onderschat te worden. Bibliotheek Het documentatiecentrum van de Wereldwinkel werd in 1972 opgezet. Er werden knipselmappen aangelegd en boeken en brochures over ontwikkelingen in de Derde Wereld bewaard. De bibliotheek was in de winkel geves tigd. Heel wat medewerkers hebben in de loop van de jaren hun tijd in het bibliotheekwerk gestoken. Vooral het bijhouden van de knipselmappen was erg arbeidsintensief. Het gebruik van het documentatiecentrum was in de eerste jaren altijd goed. Later liep het aantal uitgeleende wer ken echter terug. Na 15 jaar werd besloten het centrum te vernieuwen. Door de gemeente Castricum werd hiervoor een bijdrage van bijna 800 gulden toegekend. Het geactu aliseerde en gemoderniseerde documentatiecentrum werd in 1988 heropend. Inmiddels is de bibliotheek opgeheven. Omdat de scholen en de Openbare Bibliotheek inmiddels ook goed voorzien waren van materiaal, was het gebruik van de collectie van de Wereldwinkel sterk afgenomen. Een echt bestuur Met de realisering van een eigen gebouw was de Wereld winkel zomaar bezitter geworden van iets. Er was een rechtspersoon nodig om het gebouw te beheren, verzeke ringen af te sluiten, de grond te huren enzovoort. Omdat het oprichten van een vereniging niet zo eenvoudig werd gevonden, is gekozen voor een stichting. Op 20 juni 1973 werd de stichting opgericht. Die moest wel zo democra tisch mogelijk functioneren. De macht bij een stichting berust alleen bij het bestuur. De oplossing die gevonden werd was doeltreffend en eenvoudig: alle Wereldwin keliers werden bestuurslid. In de praktijk kwam er niet veel van terecht en in 1980 werd dan toch maar besloten 7

Jaarboek Oud Castricum | 2016 | | pagina 7