Na het overlijden van Jacobus Res in 1953 worden de bezittingen onder zijn kinderen verdeeld. Zoon Jan erfde de woningen nrs. 12, 14 en 16 en zoon Frits Res de num mers 22, 24 en 26. Het woonhuis aan de overzijde van de Schoolstraat op nr. 9 erfde dochter Maria Res, die getrouwd was met Cornelis Brandjes. Schoolstraat nr. 2 In 1909 werd op de hoek van de Dorpsstraat-Schoolstraat in opdracht van Jan Hendrik Heideman een woon- en winkelhuis gebouwd. De winkel had zijn ingang aan de Dorpsstraat. Na enkele uitbreidingen kon kleinzoon Jan Heideman na de oorlog daar zijn handel in 1946 voortzet ten onder de naam 'Manufacturenmagazijn De Zon'. Het was een winkel in manufacturen en vloerbedekking. De woning stond aan de Schoolstraat nr. 2. Hier woonde Jan Heideman met zijn vrouw Annie Twisk en hun twee kin deren: Henk en Lida. Via de winkelingang aan de Dorps straat was de woning toegankelijk. In 1955 ging Jan Heideman in Egmond aan Zee wonen en werd het pand gekocht door Cornelis (Cees) Huitenga, die de activiteiten later verlegde van textiel naar woning inrichting. Vanaf 1952 had Heideman een gedeelte van het winkel pand verhuurd aan de firma Welkers, die huishoudelijke artikelen verkocht. In 1962 verliet Welkers het pand en vestigde zich in het oude postkantoor op de hoek Burg. Mooijstraat-Geelvinckstraat. Schoolstraat nr. 6 Hier woonde Dorus de Groot, echtgenote Anne Castri- cum en hun kinderen. Dorus oefende het vak van smid uit, zoals het beslaan van paarden, het smeden van ijzer en het onderhoud van kolenkachels. Vanaf de weg kon je Dorus aan het werk zien, omdat de deur van zijn smederij vaak open stond. Zijn zoons: Kees en Piet groeiden in het smidsbedrijf op. Dorus bleef er werken tot 1966, waarna Kees en Piet de smederij overnamen. Dorus ging inwo nen bij zoon Piet op Schoolstraat nr. 26. Kees trok in de woning bij de smederij; hij overleed in 1992. In de loop der jaren veranderde de smederij in een winkel voor haarden, kachels en siersmeedwerk. Het smidsvuur ver huisde naar een schuur achter het huis. De winkel heeft dienst gedaan tot eind 1985. Kees was de laatste smid van Castri- cum. Hij was net als zijn vader een enthousiast vrijwilliger bij de Castricumse brandweer. In het 13e Jaarboekje (1990) wordt de geschiedenis van deze dorpssmederij behandeld. Schoolstraat nr. 8 en 10 Dit dubbele pand met de nummers 8 en 10 werd gedeeld bewoond. Het perceel had een oppervlakte van 1624 m2 en bij de woningen stond ook een schuur. Het was eigen dom van expediteur Reinier Stet. Deze had het pand ver kregen in 1945 bij de verdeling van de nalatenschap van zijn schoonvader Cornelis Steeman. Reinier verkocht zijn bezit in 1951 aan de 71-jarige eie- renhandelaar Frans Glorie. Frans ging wonen op nummer 8 en bleef daar wonen tot zijn overlijden in 1962. Zijn Op de hoek het gedeelte van het pand van Huitenga dat aan Welkers werd verhuurd. Aan de overkant van de Dorpsstraat zien we de winkel van Louman met speelgoed en huishoudelijke artikelen. De tuinstoelen hoorden bij het assortiment van Huitenga. Uitzicht op het woonhuis van Huitenga. \;:-£ïZfïïtiï* In de loop der jaren is de smederij veranderd in een winkel voor haarden, kachels en siersmeedwerk. De winkel heeft dienst gedaan tot eind 1985. 75

Jaarboek Oud Castricum | 2016 | | pagina 75