De Schoolstraat en haar bewoners rond 1950 Het onderwijs en het bestuur in Castricum wa ren door de eeuwen heen geconcentreerd nabij de oude dorpskerk. Er werd school gehouden in het oude rechthuis of in een afgeschot gedeelte van de kerk. Er was nog geen eigen schoolgebouw. Daarin kwam in 1854 verandering. Er werd een school ge bouwd naast het raadhuis met drie lokalen langs de Dorpsstraat en later drie lokalen langs de om die reden zo genoemde Schoolstraat. De oudste ver melding van de naam vinden we pas in een nota riële akte uit 1907 bij de verkoop van twee huizen in deze straat. Voor die tijd werd dit gebied Kerk buurt genoemd met een doorlopend huisnummer. De Schoolstraat begint bij de Dorpsstraat en ein digt bij de overgang van Breedeweg - Overtoom. In dit artikel wordt de situatie rond 1950 beschre ven: wie woonden er en welke bedrijfjes waren er gevestigd? De even genummerde huizen in de Schoolstraat (oostzijde) In onderstaand kaartje wordt de huisnummering van de Schoolstraat getoond. Vanaf de Dorpsstraat was er oor spronkelijk een onbebouwd gedeelte, een boomgaard met moestuin, behorende bij het aan de overkant van de Dorps straat gelegen landhuis Hermana State. Het eerste huis aan de oostzijde van de Schoolstraat was van de dorpssmid en begon met nummer 6. De nummers 2 en 4 waren gereser veerd voor latere bebouwing; alleen nummer 2 is daarvan gebruikt. Het merendeel van de huizen aan de oostzijde van de Schoolstraat is zeer gelijkvormig; dat betreft dan de num mers 12 t/m 26. Deze huizen zijn in de periode 1900-1910 gebouwd door Jacobus Res, die zijn bouwbedrijf vooraan in de Schoolstraat had. Jacobus Res kocht in het jaar 1900 een stuk grond van 1230 m2 van de erfgenamen van Klaas van de Kamer en bouwde deze woningen, die hij met uitzonde ring van de nrs. 18 en 20 in eigendom hield en verhuurde. Voor de bouw van deze huizen zou gebruik zijn gemaakt van (afgekeurd) bouwmateriaal van provinciaal zieken huis Duin en Bosch, dat werd gebouwd van 1904-1909. Voor de gelijksoortige huizen in de Rooie Buurt aan de Alkmaarderstraatweg, nu Dorpsstraat geheten, zou dit materiaal ook zijn gebruikt. Dorpsstraat Raadhuis lokalen gang Situatieschets van de eerste openbare lagere school op de hoek van de Dorpsstraat en Schoolstraat. 74 Huisnummers en panden van de Schoolstraat.

Jaarboek Oud Castricum | 2016 | | pagina 74