Duin en Bosch, Bakkummerstraat tussen 98 en 100 Aan de Bakkummerstraat, op de plaats waar nu de Van der Mijleweg begint, werd in 1905 een café gebouwd dat 'Duin en Bosch' heette. De eigenaar was Leonardus Bur gering, die in de notariële stukken koffiehuishouder en melkverkoper werd genoemd. Leonardus kreeg al in 1906 financiële problemen, want op 28 december van dat jaar vond op verzoek van een bank de openbare verkoop van het pand plaats tengevolge van wanbetaling. Het bezit, dat bestond uit een koffiehuis, woonhuis met erf, een doorrij- stal en een perceel bouwterrein, werd voor een bedrag van f4885,- gekocht door Albertus Leonardus Burgering, een broer van Leonardus. Heel veel meer is er over de periode Burgering niet bekend, behoudens dat uit vertellingen van Wim Kuijs (zie 35e Jaarboek, pag. 4) blijkt dat er in het café in 1916 de eerste filmvertoningen plaats vonden. Het café werd eind 1925 overgenomen door Anthonius Metzer uit Arnhem. De uitspanning stond bekend door optredens van de in die tijd bekende accordeonist Kees Kranenburg, die tijdens de kermisdagen veel belangstel lenden trok. Ook de eerste Bakkumse jazzband met de muzikanten Jaap Castricum, Wim Jacobs, Klaas Nobel en Cees Blei was daar te beluisteren. Café Duin en Bosch is nog net links achteraan zichtbaar. The Willy Jazzband die in het café van Metzer speelde. V.l.n.r.: Jaap Castricum, Wim Jacobs, Klaas Nobel en Cees Blei. Op 15 september 1928 kwam er een einde aan het hotel café, toen het in brand vloog. In een verhaal van Derk van Deelen over de Bakkummerstraat in het Nieuws blad voor Castricum van 21 maart 1969 staat hierover: "De eigenaar, de heer Metzer, was alleen thuis en plot seling stond het pand in lichterlaaie. Metzer stond in zijn ondergoed voor een bovenraam te schreeuwen. De brandweer was snel ter plaatse maar ze kon niets uitvoe ren, ze hadden geen water. De heer Metzer sprong uit het bovenraam op de serre en werd door de brandweer op de begane grond geholpen. De burgemeester had angst voor het ontploffen van koolzuurflessen. De kastelein kon hem echter geruststellen, want de flessen waren opgeborgen in de kelder. Metzer verhuisde in 1929 met zijn vrouw naar Hamburg en vanwege de aanleg van de Van der Mijleweg werd het pand niet meer herbouwd. De restanten van het café met de grond werden in het zelfde jaar in het openbaar verkocht op last van de schuld eisers en de brandverzekering. Een van de schuldeisers was Albertus Leonardus Burgering, die eigenaar was voor Metzer de zaak overnam. Burgering werd door de open bare verkoop opnieuw eigenaar en verkocht het geheel enkele maanden later aan de gemeente. Het Haasje, Heereweg 8 Dit pand, afgebroken in 1993, stond bekend als de woning van de familie Groentjes, waar dochter Neeltje op 6 okto ber 1799 tijdens de Slag bij Castricum werd doodgescho ten. Nadat het huis een paar keer was doorverkocht, werd Pieter Zonneveld eigenaar in 1870. Hij verhuurde het pand aan zijn broer Hendrik, die er een café begon. Nadat Hendrik Zonneveld overleed in 1875, werd het café door zijn vrouw Trijntje Boon voortgezet tot 1888. Toen nam Floris Twisk het van haar over en gaf daaraan de naam 'Het Haasje'. Op de buitenmuur zou volgens het boek van Derk van Deelen te lezen zijn geweest: 'Het Haasje geswint. Kom binnen mijn vrind. Wie niet met droge keel wil lopen, Kan in 't Haasje een borreltje kopen.' In dit huis aan de Heereweg 8, dat in 1993 is afgebroken, was café Het Haasje gevestigd. 66

Jaarboek Oud Castricum | 2016 | | pagina 66