Cafés en kasteleins in Bakkum Kermis kermisvierders wat ruimte te geven. De Zuid-kasteleins wisten burgemeester Mooij zodanig te bepraten dat de tent van Castricum werd verboden. Cees trok zich daar echter niets van aan en zette, volgens Rinus de Ruijter in zijn boek 'Schippers van het Stet', een nog grotere tent neer. De burgemeester is toen met de kermisdagen maar bij zijn dochter in Amsterdam gaan logeren en liet het handhaven van de openbare orde over aan veldwachter Koelewijn, die veel gezag had in Bakkum. Met veel tact wist hij de vrede te bewaren en de danstent kwam elk jaar terug. Borst, Van Oldenbarneveldweg 25 Net zoals de vele winkels die Bakkum heeft gekend, verdwenen er in deze dorpskern ook verschillende cafés. Alleen hotel-café-restaurant Borst wist zich 100 jaar te handhaven. Voor zover was na te gaan in archieven of via familieleden van vroegere eige naren, passeren in dit artikel alle Bakkumse cafés de revue. druk zijn. De kermis was lange tijd berucht om de vecht partijen en stond daarom bekend als 'Bakkummer oorlog'. Het verhaal gaat ook dat er tussen de kasteleins ten noor den en ten zuiden van de Zeeweg tijdens de kermisdagen een felle concurrentiestrijd woedde. Dit was met name aan de orde toen Cees Castricum naast zijn zaak aan de Heereweg een grote feesttent liet zetten om de dansende Hoewel Bakkum ruim 100 jaar geleden een veel kleiner aantal inwoners had dan Castricum, werden er in Bak kum in verhouding meer drankvergunningen verleend. Ook de bouw van 'Duin en Bosch' (1904-1909) was aanleiding voor de opening van meer cafés. Een vesti ging aan de Bakkummerstraat droeg zelfs enige tijd de naam van het provinciaal ziekenhuis. Op basis van de drankwet van 15 oktober 1904, hou dende bepalingen tot regeling van de kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dron kenschap, stelde de gemeenteraad van Castricum op 22 februari 1905 een verordening vast regelende het heffen van vergunningsrecht voor de uitoefening van de klein handel in sterke drank. Het recht bedroeg jaarlijks f 12,50 voor elke f 50,- huurwaarde met een minimum van f 25,-. Cafébezoek en kermisviering waren toen al nauw met elkaar verbonden. Een druk bezochte kermis betekende voor de kasteleins een aanzienlijke verhoging van hun inkomen. Vandaar dat de caféhouders er alles aan was gelegen om zoveel mogelijk publiek te trekken. En ondanks de bescheiden omvang van de Bakkummer ker mis kon het er in die tijd, als het weer meezat, bijzonder De voorganger van Hotel Borst was café 'De Hoop', waarmee Wub Joosten in 1903 startte. Eind 1904 verkocht hij het café aan zijn broer Jacobus Joosten, die bakker was in Beverwijk. In 1911 verkocht Jacobus het geheel weer door aan zijn broer Martinus, winkelier van beroep. Enige tijd later kocht Jacobus er nog een stuk grond bij, maar in 1915 had hij een grote betalingsachterstand opgebouwd en kwam daardoor in acute geldnood. Als gevolg daarvan werd hij gedwongen om zijn gehele bezit te verkopen. Op 16 september vond er in het lokaal van Van Benthem in Castricum een openbare verkoping plaats en kocht land- De vertrouwde kermis in de jaren '80. Bakkummer kermis in 1947 voor café Borst. V.l.n.r.: Floor de Graaf, Jaap Borst, Ber van Benthem, Cees Cornelisse, Rie Strik, Cees Duijn, Han Brakenhoff en Jaap Tiebie. 57

Jaarboek Oud Castricum | 2016 | | pagina 57