Hoe de Wereldwinkel zijn plaats in Castricum veroverde In de zestiger jaren ontstond er meer belangstelling voor de slechte economische omstandigheden van landen buiten Europa, met name in Afrika en Zuid- Amerika. Ontwikkelingshulp was een vrij nieuw begrip en er kwam een discussie op gang over de vraag hoe daaraan op lokaal niveau inhoud kon worden gegeven. In Castricum richtten jongeren in 1962 een comité op, dat zich ten doel stelde een anti-hongeractie te houden. De jeugd zou gedurende 10 weken 10% van zijn zakgeld offeren en ook op andere manieren geld bij elkaar brengen om honger en armoede in de wereld te bestrijden. Het bleef bij incidentele acties. Eind jaren zestig raakte Jo Vis- sers-Keller diep onder de indruk van de problema tiek van de Derde Wereld en de ongelijke verdeling van de welvaart. Zij vroeg mensen van allerlei rich tingen en levensbeschouwingen om met haar mee te denken. In januari 1970 startte de Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking, waaruit korte tijd later de Castricumse Wereldwinkel zou ontstaan, een van de allereerste wereldwinkels in ons land. toen genoemd) georganiseerd in De Rustende Jager. Als inleider over het onderwerp ontwikkelingshulp was ir. Willem Stam uitgenodigd, bekend als columnist voor De Telegraaf en lid van de gemeenteraad. Hij kreeg het zwaar te verduren met zijn volgens de zaal te behoudende stand punten. Door vele interrupties dreigde het debat zelfs uit de hand te lopen. Ook de kerken en het Interkerkelijk Vredesberaad wezen op de ongelijke verdeling van de welvaart over de wereld en deden voorstellen voor verbetering hiervan. Jo Vis- sers-Keller was inwoonster van Castricum sinds 1948 en woonde daarvoor onder andere in Liverpool. Ze was actief in de Hervormde Kerk en zoals ze zelf zei, wakker geschud in 1969 op een 'Kirchentag': "Toen had ik het niet meer. Ik moest iets. Ten einde raad schreef ik aan Jan Pronk, die toen secretaris was van de sectie Kerk Ont wikkelingssamenwerking van de Raad van Kerken. Kort maar krachtig schreef hij terug: financiering van projec ten is heel best, maar het gaat in de eerste plaats om men taliteitsverandering van de mensen hier. Gesprekken en verdere studie zetten mij op het spoor van de oprichting van een interkerkelijk of nog breder samengesteld werk groepje". Werkgroep Ontwikkelingssamenwerking Armoede in de Derde Wereld kreeg in de zestiger jaren steeds meer aandacht. Een werkgroep van jongeren uit de PPR, PvdA, PSP en KVP organiseerde in 1968 een plaatselijke actie in aansluiting op de landelijke 'Aktie Precedent', naar aanleiding van de presidentsverkiezin gen in Amerika. Er werd een boekje verspreid om het denken over wereldproblemen te stimuleren. In oktober werd een 'Teach in' (zo werd een discussiebijeenkomst 4 Mevrouw Jo Vissers-Keller (1908-1992) Jo Vissers legde de basis voor de oprichting van de Wereldwinkel en heeft jarenlang een centrale posi tie bekleed in de organisatie hiervan. Zij deed dit via het secretariaat, dat paste bij haar. Zij vond voorzitter een beladen woord en gaf de voorkeur aan de term 'achterzitter'. De eerste jaren keek zij alle notulen en andere stukken na. De groep medewerkers bestond Aad de Wit, een van de leden van de startgroep, overhandigt zijn archief aan de Werkgroep Oud-Castricum. Jo Vissers-Keller voor de eerste winkel op de hoek van de Van Egmondstraat en de Brakenburgstraat.

Jaarboek Oud Castricum | 2016 | | pagina 4