nog geprobeerd op de koksschool te komen, net zoals een vriend Piet Portegies, maar dat ging niet door. Daarvoor moest je 18 jaar zijn. Ik heb een paar jaar gevaren. Ik begon op het grote pas sagiersschip 'Oranje' en daarna heb ik op verschillende coasters gewerkt, onder andere op de 'Stientje Mensinga'. Het zal eind jaren vijftig zijn geweest dat ik met Pasen afmonsterde en voor mijn vader ging werken. Met mijn laatste schip is het niet goed afgelopen. In december 1961 liep het vast op de Ierse kust. Van de bemanningsleden zijn er 6 gered. De kapitein, de stuurman en twee machi nisten kwamen om. Na het overlijden van mijn vader in 1957 heeft mijn moe der het bedrijf zo'n beetje voortgezet. Ik heb nog de vloe ren gelegd in het klooster Lioba in Egmond en kreeg een paar tientjes zakgeld in de week. Ik ben ook bij aannemer Apeldoorn gaan werken. Toen de bouw wat inzakte, stapte ik over naar een tegel zetterij in Bergen. Dat heb ik heel wat jaren gedaan en tegelzetter was ook mijn laatste beroep. Het was geen gezond werk, want ik heb er problemen met mijn longen aan overgehouden. Woon je sinds je huwelijk met Meta Verhulst al aan de Heereweg? Ja, het is mijn eerste woning. Mijn moeder heeft het met financiële steun van mijn grootvader gekocht van Jan Zon neveld, vroeger bewoner van het Commissarishuis. Heel vroeger was het een bollenschuur. Daar is een woning van gemaakt en ik heb het zelf verder uitgebouwd en opge knapt. Ik ontmoette Meta op een van de zondagen toen we uit gingen in de Dorpsstraat. Zij woonde op de Beverwij kerstraatweg. Ze ging in Bakkum naar de School met de Bijbel. We trouwden op 11 september 1962. Dat we van huis uit een verschillend geloof hadden, speelde bij ons geen rol. Onze kinderen zijn niet katholiek opgevoed. Hoe heb je die prachtige verzameling ansichtkaarten en foto's opgebouwd? Ik had contact met een verzamelaar in Amsterdam. Hij bewaarde alles voor mij wat hij over Castricum en Bak kum tegenkwam. Om de 14 dagen ging ik naar hem toe en zo ben ik aan veel spullen gekomen. Het hielp ook dat ik veel mensen kende. De mensen vonden het gezellig als ik langs kwam. De albums kwamen op tafel en ze wilden me graag helpen. Eerst had ik alleen belangstelling voor gebouwen en plaatsen, maar later interesseerde ik me ook voor familiefoto's. Iemand liet me eens een foto zien van een huis dat in de Duinkant gestaan had, de in de oorlogsjaren gesloopte buurt. Hij vertelde waar het precies stond en ik kreeg de foto zo maar mee. Langzamerhand bouwde ik een verza meling op van de panden in dat buurtje, waardoor ik er een heel fotoboek van heb kunnen maken. Soms kwam je bij toeval iets tegen. Bij een achternicht in Egmond-Binnen zag ik aan de wand in de keuken een foto van een boerderij. Ik bekeek hem eens goed en zag dat het een boerderij aan de Bleumerweg in Bakkum moest zijn. Een prachtig mooie foto. Neem maar mee", zei ze. "Ik zal hem niet missen". Laatst kreeg ik nog een mooie foto van de Schoolstraat. Zo komt er heel af en toe nog iets bij. Ik heb ook wel eens foto's gevonden in een container bij het bejaarden centrum. Als opa of oma is overleden, gooien sommigen alles weg. Sinds kort heb ik een scootmobiel en nu kan ik er zelf weer eens op uit gaan. Oud-Castricum waardeert het bijzonder dat je altijd bereid bent foto's uit te lenen. Ben je niet bang dat we in elkaars vaarwater zitten? Ik heb er geen problemen mee om mee te helpen aan de illustratie van verhalen in jullie mooie jaarboek. Het schrijven van verhalen is nu eenmaal niet mijn sterkste kant. Je hebt nog genoeg materiaal. Is er kans op een vijfde fotoboek? Ik denk niet dat er een nieuw fotoboek uitkomt. Mijn generatie en die van de nog ouderen neemt langzamer hand af. Er zijn er maar weinig over. Jongeren hebben hooguit belangstelling voor hun jeugdjaren en verder spe len ze met hun digitale wondertjes. Met muziek is het ook zo. De grootheden uit onze tijd worden vergeten. Ik was gek op Fats Domino, The Platters, Little Richard en Louis Armstrong. Net als mijn vader ben ik ook erg van Sinatra gaan houden. Meta en ik hebben een paar keer optredens van hem en ook samen met Sammy Davis jr. in Amerika meegemaakt. De tegenwoordige muziek spreekt mij niet meer aan. Tijden veranderen. Frank Sinatra zingt het zo mooi: "That's Life". Niek Kaan Het gezin van Henk Heideman. Henk en zijn echtgenote Meta Verhulst met hun kinderen v.l.n.r.: John, Richard en Wilma.

Jaarboek Oud Castricum | 2016 | | pagina 46