Een praatje met verzamelaar Henk Heideman In de vijftiger jaren viel het oog van Henk Heide man op oude foto's van Castricum die regelmatig in een regionale krant verschenen. Hij ging ze uit knippen en van lieverlee groeide zijn belangstel ling voor het verleden van het dorp waar hij gebo ren en getogen was. Hij begon met ansichtkaarten en de volgende stap was het verzamelen van oude foto's. Miste hij er een dan maakte hij hem zelf. Henk ontwikkelde zijn foto's en drukte ze af. In middels bezit hij duizenden beelden van het dorp en zijn inwoners. Het hielp dat hij veel mensen kende. Zijn vader had een manufacturenzaak gehad in de Dorpsstraat. Zijn schooltijd bracht hij door op enkele honder den meters van zijn huis. Henk heeft vier prachtige fotoboeken uitgegeven en daar laat hij het verder bij. Zijn zoon John, die een studie maakt van de gebeurtenissen in de Tweede Wereldoorlog, neemt het stokje van zijn vader over. Henk werd geboren op 28 februari 1937 in de woning bij de manufacturenzaak 'De Zon' op de hoek van de Dorps straat en de Schoolstraat, waar nu de nieuwe meubelzaak van Huitinga staat. De meningen over dat gebouw zijn sterk verdeeld. Zijn grootvader Hendrik Jan Heideman, die uit Landsmeer kwam, heeft de eerste winkel in 1909 laten bouwen. Hij woonde er ook tot 1927. Daarna woonde hij aan de overkant van de Dorpsstraat in Hermana State, de voormalige praktijkwoning van dokter Schoonhoff, die hij in 1926 had gekocht. In de oorlogsjaren vertrok hij naar Bussum. Hermana State kwam in 1943 in handen van notaris Van Cranenburgh. Henk's vader Jan Hendrik trouwde in 1935 met Annie Twisk en nam de zaak toen van grootvader Hendrik Jan over. Jan heeft samen met zijn broer Gé een kajuitboot gebouwd, waar ze regelmatig mee gingen varen op het Uitgeestermeer. Ook Henk heeft nog veel plezier van de zeilboot gehad. Midden in de oorlog moest de manufacturenwinkel plaats maken voor de viswinkel van Frans van der Ouw. Vader Heideman heeft toen nog een poosje vanuit de winkel van De eerste twee fotoboeken gaan over de periode 1900 1950. In 1986 volgde een boek over de buurt De Duin kant. Het laatste fotoboek 'School- en jeugdherinneringen van Bakkum en Castricum (1940-1959)' is tot stand geko men na een reünie van de eerste en tweede klas van zijn lagere school, de Sint-Augustinusschool. Voor die gele genheid had Henk een klaslokaal vol gehangen met foto's. Dat bracht hem op het idee om er zijn vierde fotoboek van te maken. Hij heeft er wel vijf jaar over gedaan om alle namen te achterhalen, maar het is hem gelukt. Henk Heideman op zijn praatstoel. 44 Manufacturenwinkel 'De Zon van Hendrik Jan Heideman, gebouwd in 1909 op de hoek van de Dorpsstraat en de Schoolstraat.

Jaarboek Oud Castricum | 2016 | | pagina 44