Ten geleide Kenmerkend voor het jaarboek is deze keer de aanwezig heid van meerdere korte artikelen, waardoor er een grotere verscheidenheid aan onderwerpen wordt aangeboden. Het jaarboek opent met de Castricumse Wereldwinkel, die na verschillende locaties sinds 1991 in een winkelpandje aan de C.F. Smeetslaan is gevestigd. Dit jaar is het 200 jaar geleden dat Willem Hofdijk in Alk maar werd geboren. Op zijn naam staan vier balladen die Castricum als achtergrond hebben. Vanaf 1850 worden deze onder de titel 'Kennemerland Balladen' gepubliceerd. Het artikel Vechten voor de paus verhaalt van twee Cas- tricummers, Johannes Visser en Antonius Res, die als vrij williger hebben deelgenomen aan het 'Zouaven'-leger dat in 1860 werd opgericht om het grondgebied van de paus te verdedigen. Het tweede deel van het artikel over het Koninklijk Land goed Bakkum is de afsluiting van de beschrijving van het duingebied dat gedurende drie generaties koninklijk bezit is geweest. Het begint met de koop in 1829 door koning Willem I. In aansluiting op dit artikel vertelt de 96-jarige Cor Mooij zijn ervaringen als boswachter en zijn opvat tingen over het veranderende beheer van de duinen. Precies een jaar voor de bevrijding op 5 mei 1944 wordt Arie Hageman in het duingebied gedood door een kogel van een Duitse soldaat. De toedracht en de gevolgen zijn beschreven door zijn zoon Jan. De eerste volleybalvereniging in ons dorp, The Smash, werd bijna 65 jaar geleden opgericht. Zes jaar later, in 1958, volgt een tweede club onder de naam Dynamo. Waar de eerste vereniging zich richt op het bereiken van een zo hoog mogelijk niveau, stelt de tweede vereniging recreatie centraal. De verenigingen fuseren in 1999 tot een nieuwe vereniging met de naam Croonenburg. Henk Heideman vertelt over zijn belangstelling voor de geschiedenis van zijn geboortedorp en het verza melen van oude foto's en ansichtkaarten. Dit heeft geleid tot de uitgifte van vier prachtige fotoboe ken. Cor en Arie de Wit vestigden zich in 1929 met hun ouders in Castricum en namen er een 'vrachtrijder- bedrijf over. Inmiddels is dit uitgebouwd tot een florerend transportbedrijf en is in Castricum en Haarlem het verhuisbedrijf van De Wit een begrip. De afgelopen honderd jaar zijn er in Bakkum een achttal cafés geweest. Alleen hotel-café-restaurant Borst wist zich te handhaven. Met gegevens van familieleden van vroegere eigenaren en uit de archieven is in dit artikel een kort stukje geschie denis van elk Bakkums café te vinden. Verder aandacht voor de Schoolstraat in twee arti kelen. Het eerste beschrijft de situatie omstreeks 1830 van de huizen en bewoners met aanvullingen van de verdere ontwikkelingen in deze eeuw. Het tweede artikel presenteert in de periode rond 1950 aan de hand van vele foto's de bewoners van de Schoolstraat met hun huizen, gezinnen, beroepen en activiteiten. Als Castricumse familie wordt in dit jaarboek de fami lie Groot beschreven. Deze familie geniet plaatselijke bekendheid door de voormalige roggebroodfabriek aan de Brakerweg, door de bakkerijen met winkels aan de Stetweg en aan de Burgemeester Mooijstraat en ook door de schoenenzaak eveneens aan deze straat. Het jaarboek wordt afgesloten met de vaste rubrieken 'Castricum hon derd jaar geleden', het jaarverslag en de kroniek van het afgelopen jaar. De redactie dankt Jan Buijsman voor het aangeven van taalkundige verbeteringen in de teksten, Folkert Bangma voor het verstrekken van genealogische gegevens en Tom Heijjer en Gerrit de Feber voor het verbeteren van de afbeeldingen in het jaarboek. Wij nodigen de lezer tenslotte uit om reacties en aanvul lingen op de artikelen aan ons door te geven. Het contact adres is Werkgroep Oud-Castricum, Geversweg 1b, 1901 NW Castricum. per email: info@oudcastricum.com of aan Simon Zuurbier, tel.: 0251-671511. Wij danken verder allen die aan de totstandkoming van de 39e uitgave hebben bijgedragen. De redactie: Hans Boot Niek Kaan Simon Zuurbier Het historische archief van Castricum wordt bewaard en wekelijks geraadpleegd op het Regionaal Archief te Alkmaar. 3

Jaarboek Oud Castricum | 2016 | | pagina 3