Voorwoord Allereerst wil ik me graag voorstellen als nieuwe voor zitter van de stichting Werkgroep Oud-Castricum. Na het aftreden van voorzitter Peter van Eerden hebben de leden van de werkgroep op 20 april 2016 met mijn benoeming ingestemd. Ik woon sinds 1990 in ons mooie dorp, was werkzaam in de nationale en internationale bankwereld, maar geschiedenis en ook de historie van Castricum heeft mij altijd geboeid. Ik bedank mijn voorganger voor alles wat hij voor de werk groep heeft betekend en nog zal betekenen, want hij blijft actief lid. In het afgelopen jaar heeft het bestuur veel in gang gezet, waarbij ik vooral denk aan de plannen voor uitbreiding van ons gebouw De Duynkant en de acties om daarvoor voldoende geld bijeen te brengen. Er is positief gereageerd en samen met onze reservering lijken de plannen nu haalbaar te zijn. We mogen ervan uitgaan dat de procedure voor de omgevings vergunning dit jaar afgerond wordt en dat uitbreiding van onze accommodatie in ons jubi- Peter Sibinga leumjaar 2017 gerealiseerd kan worden. Daarnaast hebben we in dat jaar plannen voor diverse verrassende presentaties, uitgifte van een histo rische canon en een bijzonder jaarboek. Ook overwegen we een nieuwsbrief te maken. Deze nieuwsbrief kan een goed middel zijn om de band tussen de stichting en haar donateurs te verstevigen. Ook een intensiever gebruik van de website past hierin. Op 16 mei 2017 is het precies vijftig jaar geleden dat de werkgroep rond de amateurhistoricus en archeoloog Derk van Deelen werd opgericht. Diens belangstelling voor de vroegste geschiedenis werd al in zijn jeugd gewekt en na zijn pensionering in 1960 verdiepte hij zich nog meer in Castricums verleden. Bij het bouwrijp maken van de wijk Molendijk en in het bijzonder het gebied rond de Cieweg ontdekte hij grote hoeveelheden potscherven en andere bewoningssporen uit de eerste eeuwen van onze jaartel ling. Het werk van de heer Van Deelen en de rijke histo rie van ons grondgebied vormden, de aanleiding voor de oprichting van de werkgroep, die op 16 mei 1967 in het oude raadhuis door hem is geïnstalleerd. In die vijftig jaar is veel archeologisch en historisch onderzoek gedaan. Het resultaat: 39 jaarboeken met bijna 4000 bladzijden, een beeldbank met 20.000 foto's, een bibliotheek, (foto-)boeken, tentoonstellingen, wandel- en fietsroutes, een grote uitbreiding van ons onderkomen in 2001 enzovoort. In ons dorp zijn diverse rijksmonumen ten aangewezen met de 11e eeuwse dorpskerk als hoogte punt, daarnaast provinciale en gemeentelijke monumenten en recent enkele landschappe lijke monumenten. Ook mogen we ons gelukkig prijzen met de opening in 2015 van het pro vinciaal 'Archeologisch Infor matiecentrum' het 'Huis van Hilde', dat samenwerkt met het bureau voor advies over het Noord-Hollands erfgoed 'de Cultuurcompagnie' en met de stichting Oer-IJ. We zijn de pioniers van de werkgroep, die meer dan vijf tig jaar geleden de spade in de grond staken, dankbaar voor hun toewijding. Er is sindsdien veel gebeurd. Toen waren we nog op onszelf aangewezen; nu zijn opgravingen in handen van professionele bedrijven en kunnen amateurs alleen signaleren en assisteren. Maar ook dat wordt met overgave gedaan. Het behoud van het historisch erfgoed krijgt de volle aandacht, onder andere middels onze deelname in de monumentenraad. Het speur werk in diverse archieven gaat onverminderd voort. In het 39e Jaarboek vindt u weer nieuwe informatie over de historie en cultuur van Castricum en Bakkum. Ik dank allen die meewerkten aan deze uitgave en wens de lezers toe dat ze er net zoveel plezier aan beleven als degenen die aan de samenstelling hebben bijgedragen. Peter Sibinga, voorzitter 2

Jaarboek Oud Castricum | 2016 | | pagina 2