In het begin veranderde er weinig. Het vaste personeel, een opzichter en twee werklieden die in dienst waren van de prinses, werd door de provincie overgenomen. Marie, prinses Von Wied, is in 1910 te Neuwied overleden. In 1925 verwierf de gemeente Wassenaar landhuis De Paauw en een gedeelte van de gronden. Het landhuis werd als raadhuis in gebruik genomen en die functie heeft het nog steeds. 1923-1925 is de zandweg, nu de Zeeweg, bestraat. Toen het gedeelte van de Zeeweg tot aan het Commissarishuis gereed was, kwam de recreatieve trek naar het strand op gang. Gerrit Zonneveld en zijn gezin hebben van deze ontwik kelingen kunnen profiteren door de verkoop van verfris singen aan passanten. Buiten gezette stoelen, tafeltjes en banken gaven aan het Commissarishuis in die dagen het aanzien van een geïmproviseerde uitspanning. Na de bestrating van de Zeeweg tot aan het strand en de opkomst van strandexploitatie bij Castricum aan Zee liepen de inkomsten terug. Ook het in opdracht van de provincie gebouwde restaurantbedrijf Johanna's Hof leidde bij het Commissarishuis tot omzetverlies. In de oorlog moest het Commissarishuis op last van de bezetter worden ontruimd. Na de bevrijding kwamen er geen nieuwe bewoners en vond in 1946 afbraak plaats. Boerderij Johanna's Hof was omstreeks 1920 agrarisch niet meer van belang. Het pand werd het laatst bewoond door de familie Twisk en werd in 1927 gesloopt. In de plaats van de boerderij kwam in 1933 aan de overkant van de Johannisweg het hiervoor al genoemde gelijknamige restaurant. De Kroftwoning was al in 1914 onder de slopershamer gevallen. De laatste bewoners waren de families De Ruij- ter en Zonneveld. Het grote speelveld aan de Van Speyk- weg behoorde bij deze boerderij. In 1908 verhuisde de familie Mooij van de 'Schaapherderswoning' naar boer derij Zeeveld. Tot de sloop in 1914 werd de 'Schaapher derswoning' door de familie Brasser bewoond. Tot deze boerderij behoorde de grote open vlakte die nog steeds de 'Wei van Brasser' wordt genoemd, naar de laatste pach ter van dit boerenbedrijf. Tot ver in de 20e eeuw werd de grond nog als los bouwland verpacht aan landbouwer Lanser uit de Haarlemmermeer. In het begin van 1997 is er een natuurbouwproject gerealiseerd. De door bemesting ontstane monotone begroeiing van voornamelijk duinriet werd verwijderd door het afgraven van de toplaag tot aan het schrale kalkrijke duinzand. Daarna werd meer reliëf in het gebied aangebracht, op enkele plaatsen tot op het grondwaterniveau. Het einde van het agrarische duingebruik Na overname van landgoed Bakkum is het jachthuis Foch- teloo gedeeltelijk in gebruik geweest als kantoor van de Provinciale Landgoederen. Later is die naam overgegaan op het PWN-kantoor op de hoek Van Oldenbarneveldweg- Zeeweg, de vroegere geneesheer-directeurswoning van het Provinciaal Ziekenhuis Duin en Bosch. Aanvankelijk werd de exploitatie van landgoed Bakkum door de provincie op dezelfde voet voortgezet, maar het einde van het agrari sche gebruik van de ontginningsgron- den kwam al in zicht. De veehoude rij op Van Leimepsoord, zo genoemd naar commissaris van Lennep, werd al in 1880 beëindigd. Ook de akker bouw liep terug. Latere bewoners van de boerderij hebben nog bijverdien sten gezocht in de schelpenvisserij en ongeoorloofde wildvangst. De boer derij werd een tijd in tweeën bewoond door twee verschillende families Zon neveld. Als laatste bewoners verlieten zij in 1929 de boerderij die spoedig daarna is afgebroken. Met het bedrijf, dat eens op de gronden bij het Com missarishuis werd uitgeoefend, is het niet veel beter gegaan. De bewoners hebben eerst nog enige gronden bui ten het duingebied in gebruik gehad en ook een nevenverdienste in de schelpenvisserij gezocht. In de j aren De zuidwesthoek van boerderij Johanna's Hof. De boerderij is hier nog in agrarisch gebruik. Schloss Neuwied in 1860. Het landhuis is nog steeds van de familie Von Wied. (P. Vogel, sammlungAlexander Duncker)

Jaarboek Oud Castricum | 2016 | | pagina 19