Vechten voor de Paus Bij de naam zouaven denken velen misschien aan de voetbalclub uit Grootebroek waarbij Ronald en Frank de Boer gespeeld hebben. Dat mag zo zijn, maar er is nog een andere achtergrond. In 1860 werd in Rome een leger opgericht om het grondge bied van de paus te verdedigen. Uit verscheidene landen meldden zich duizenden vrijwilligers aan. Met ruim 3000 man vormden de Nederlanders het grootste contingent. Het pauselijke leger kreeg de naam zouaven. Twee Castricummers: Johannes Visser en Antonius Res maakten er deel van uit. zich na een succesvolle expeditie van vrijheidsheld Garibaldi bij Victor Emmanuel aan. Zo ontstond het koninkrijk Italië, met Turijn als hoofdstad. Strijdlied van de Garibaldisten Wij Garibaldisten, wij helden der Bergen, Aan het vaandel verknocht. Nooit laten wij ons straffeloos door huurlingen tergen, Wier ziel zich aan het pausdom verkocht. Niets kan ons hart doen breken, Niets stuit onze tred, Durft iemand ons te weerstreven, Dra wordt hij verplet! Het enthousiasme om de paus hulp te bieden was in katholieke kring in Nederland groter dan in andere landen. Nederlandse vrij willigers werden actief geworven door pastoors in dorpen en steden. Het dagelijks leven was door drenkt van het primaat van het geloof. Vooral jongens en mannen van vrij eenvoudige komaf wilden zich met hun leven inzetten voor de paus. Pastoor Meuwsen Koninkrijk Italië In de eerste helft van de 19e eeuw ontstond in Italië een sterk nationaal bewustzijn, dat leidde tot een stre ven naar staatkundige eenheid. Dat betekende een gevaar voor de onafhankelijkheid van de Kerkelijke Staat, waarvan de paus het hoofd was. Het pauselijk gebied besloeg globaal het midden van Italië. In 1860 veroverde Victor Emanuel II, koning van Sardinië, een gedeelte van dit gebied. Sicilië en Zuid-Italië sloten Voor de toenmalige paus Pius IX bleef alleen Rome met omgeving over. Om het restant van zijn grondgebied te verdedigen was een sterk leger nodig. De paus richtte daarom een oproep aan katholieke jongeren in de hele wereld om hem te hulp te komen. Onder leiding van een Franse generaal werd het 'Regiment der Pauselijke Zoua- ven' opgericht. Uit verscheidene landen meldden zich duizenden vrij willigers om tot deze zouaven toe te treden. De naam was ontleend aan een dappere inheemse stam in Algiers die zich aan de Fransen had onderworpen en waaruit een keurkorps van het Franse leger was gevormd. Het tenue van deze stam met blauw grijze pofbroek en rode buikband werd ook het uniform van de zou- aven. Vitrine in het Zouavenmuseum in Oudenbosch met originele uniformen. De Turks aandoende kledij De t°enmalige pastoOT Meuw- van de pauselijke zouaven was ontworpen naar het voorbeeld van het Frans legeronderdeel in Algiers, sen zal zich in Castricum met de waaraan zij tevens hun naam ontleenden. werving van vrijwilligers hebben 14

Jaarboek Oud Castricum | 2016 | | pagina 14