Het afgelopen jaar heeft de bouwcommissie niet veel meer kunnen doen dan in spanning afwachten of de diverse inzamelingsacties voldoende middelen zouden opleveren om met de uitbreiding van De Duynkant te kunnen starten. Aan het eind van 2015 was er circa 22.000,- binnenge komen. Op basis van dit bedrag en de beschikbare eigen middelen kon er verder worden gegaan met de voorberei dingen. In december werd het gemeentebestuur verzocht het bestaande erfpachtcontract aan te passen. Ook volgde er overleg met de architect om tot een nadere uitwerking van de ruimte-indeling te komen, wat moet leiden tot een definitief bouwplan met kostenbegroting. Cultuur en monumenten (Ernst Mooij) De uit twee personen bestaande Taakgroep Cultuur en Monumenten heeft in 2015 versterking gekregen van twee enthousiaste medewerkers. In het begin van het jaar bereikte de werkgroep het bericht dat boerderij Kronenburg in andere handen is overgegaan. De zorgen over het behoud van de boerderij zijn daarmee niet minder geworden. Op landgoed Duin en Bosch hebben verschillende rijks monumenten andere eigenaren gekregen. Met het oog op toekomstig gebruik dienden deze eigenaren bij de gemeente omgevingsaanvragen in om hun monument te kunnen verbouwen. Tijdens de ter inzagelegging heeft de taakgroep de aanvragen ingezien en zonodig daarop gere ageerd. Tegen één nieuwbouwaanvraag in de directe nabij heid van drie monumenten heeft de werkgroep op advies van de taakgroep een bezwaar ingediend, een raadsspreek- uur bezocht en is de kwestie voorgelegd aan de bezwaar schriftencommissie. Aan het einde van het verslagjaar was nog geen uitspraak van de commissie bekend. De gesloten begraafplaats van Duin en Bosch is ook een rijksmonument. In verband met iepziekte zijn daar in 2014 en 2015 laanbomen en ook de centraal gesitueerde treur- iep gerooid. Niet alleen door deze noodzakelijke ingreep, maar ook als gevolg van het matige onderhoud, is lang zamerhand de toestand van de begraafplaats verslechterd. In een persbericht zijn Parnassia Groep, eigenaar van de begraafplaats, en de gemeente Castricum opgeroepen hun verantwoordelijkheid te nemen en zich het lot van deze verpaupering aan te trekken. Parnassia Groep heeft daarop aan een landschapsarchitect opdracht gegeven om een herstelplan te maken, waarover Oud-Castricum in okto ber overleg heeft gehad met de architect. Verder heeft de werkgroep op verzoek van de gemeente enkele straatna men voorgesteld voor de te bouwen woonclusters op land goed Duin en Bosch. Al jaren wachten geselecteerde landschapselementen en landschappelijke structuren op aanwijzing als gemeente lijke monument door de raad. Ook is nog geen uitvoering gegeven aan het raadsbesluit met betrekking tot de Van Oldenbarneveldweg en omgeving. Om meer zicht te krijgen op deze en andere zaken vond een gesprek plaats tussen vertegenwoordigers van Oud- Castricum en de monumentenraad met de verantwoor delijke wethouder en een bij de gemeente gedetacheerde medewerkster van het adviesbureau The Missing Link. Het tekort aan arbeidsuren en onvoldoende budget lijken belangrijke redenen te zijn voor de vertraagde voortgang van allerlei erfgoedzaken. Door bomen op de oostelijke helling van de Papenberg wordt het uitzicht over Castricum en omgeving belem merd. Op uitnodiging van PWN heeft op 8 juli met acht partijen overleg plaatsgevonden over het herstel van het uitzichtpunt. Het resultaat van de bijeenkomst was het besluit dat er eerst een milieueffectrapportage moet komen om zicht te krijgen op de eventuele recreatiedruk op en rond de Papenberg en het effect daarvan op de natuur. In de periode dat het voorontwerpbestemmingsplan Dorpskom Castricum ter inzage lag, is er vanuit de werk groep een inspraakreactie ingediend. Volgens het besluit Ruimtelijke Ordening is vanaf 1 januari 2012 een inventa risatie van de cultuurhistorische waarden verplicht. Naar de mening van Oud-Castricum voldeed het voorontwerp bestemmingsplan 'Dorpskom Castricum' onvoldoende aan deze verplichting. In november is het ontwerpbestem- mingsplan ter inzage gelegd. Nog steeds biedt het plan onvoldoende bescherming. Daarom heeft de werkgroep een uitvoerige zienswijze bij de gemeenteraad ingediend. In het Jaarboek 2015 heeft de voorzitter zijn bezorgdheid uitgesproken over een mogelijke aanbouw aan de noord zijde van de dorpskerk. Verheugend was het nieuws dat de projectgroep aan de kerkenraad heeft geadviseerd een dergelijk plan niet langer na te streven. Educatie (Cor Smit) In het afgelopen jaar zijn de leskisten gecontroleerd, geïn ventariseerd en schoongemaakt. Alle bevindingen zijn geadministreerd. De meeste kisten zijn niet meer compleet en de opdrachten moeten worden herzien. Er is in oktober een brief uitgegaan naar alle basisscholen in de kern Cas- tricum, waarin wordt meegedeeld dat er in verband met het moderniseren van het leskistencircuit voorlopig geen aanvragen ingediend kunnen worden voor een bezoek aan De Duynkant. Twee vrijwilligers hebben zich bezig houden met het uit breiden van de leskisten. Er is ook een ontwerp gemaakt voor een nieuw uiterlijk van de kisten. Regelmatig is hier over vergaderd en zijn de vorderingen bijgehouden. Ook was er in 2015 contact met educatieve werkgroepen van buiten Castricum. Fotografie en film (Peter Levi) Er is in 2015 onder andere gewerkt aan het scannen en verwerken van alle foto's die in de jaarboeken staan. In het verleden werd daarvan geen kopie bewaard voor ons eigen archief. Het is ons, op een paar jaarboeken na, gelukt om ze allemaal op de beeldbank te krijgen. Elk jaar blijkt dat er nog heel veel foto's van woningen, winkels en personen bestaan die interessant zijn voor de beeldbank. Regelmatig komen er mensen langs die ze aanbieden, of afgeven om ze te scannen. Afgelopen jaar zijn er circa 2500 nieuwe foto's op de beeldbank geplaatst, waardoor het totaal nu ruim 19.000 bedraagt. Veel huidige of voormalige inwoners zijn door invulling van reactieformulieren ook zeer behulpzaam bij het aanvullen of verbeteren van de teksten bij de foto's op de beeldbank. Omdat er in Castricum en Bakkum jaarlijks veel veran dert, zijn er van alle straten en van elk pand in de oudste straten foto's gemaakt. Er is dit jaar een begin gemaakt met het ontsluiten van onze filmcollectie, waarmee in 2016 verder wordt gegaan. 117

Jaarboek Oud Castricum | 2016 | | pagina 117