"dat hun salarissen, die vóór de mobilisatie nauwelijks toereikend genoemd konden worden, sedert dien tijd ten gevolge van hoogere kostgelden en duurdere levensmid delen volstrekt onvoldoende geworden zijn; dat in vergelijking met andere gemeenten van dezelfde grootte als Castricum, de salarissen hier beslist minder zijn. Redenen waarom zij U verzoeken de periodieke verhoo gingen te willen vervroegen en verbeteren, of zoo de gemeentefinanciën dit niet toe laten, ten minste door het geven van een duurtetoeslag aan de ergsten nood te willen tegemoet komen In een bijlage worden de salarissen genoemd in enige gemeenten in onze provincie van de grootte van Castri- cum. De gemeenteraad besluit om die onderwijzers en onderwijzeressen, die niet meer dan f625 per jaar verdie nen, een toeslag te verlenen van f 25,-. 3 september 1915 C. Stolk vraagt om vergunning voor de bouw van een graanmalerij met gebruikmaking van een gasmotor. Stolk krijgt een hinderwetvergunning ondanks de bezwaren die zijn ingebracht als het veroorzaken van veel stof, last van ratten en muizen, het veroorzaken van stank en het maken van veel geraas. Eigenaren die water afvoeren op het gemeenteriool, moe ten belasting gaan betalen. Deze bedraagt jaarlijks f 1,- tot f 3,-, afhankelijk van de grondbelasting van het gebouwde perceel. wijs hun kinderen nog naar Alkmaar sturen met alle nade len en extra kosten van dien. Een besluit om te komen tot de oprichting hiervan wordt uitgesteld, mede vanwege de plannen tot oprichting van een bijzondere (katholieke) school en een mogelijke combinatie daarmee. 24 november 1915 Van regeringswege zijn er maatregelen genomen om de voorziening van melk voor de bevolking van Nederland veilig te stellen; te veel consumptiemelk wordt verwerkt door fabrieken tot melkproducten. De stoomzuivelfabriek 'De Holland' verklaart dat de melk direct beschikbaar is. &-**** 31 oktober 1915 In verband met de oorlogsomstandigheden is er een con- troleregister op de verstrekking van ongebuild tarwemeel tegen verminderde prijs aan de broodbakkers. Over de periode 21 juni tot en met 31 oktober 1915 noemt het register de volgende broodbakkers te Castricum met per bakker het aantal kg verbruikt ongebuild tarwemeel: A. Bolten 3925 kg W. Groot 9065 H. Hemmer 2930 D. Hoogland 7100 A. Kaandorp 4800 J. Kuilboer 2592 C. Kuijs 7725 G.F. Res 40087 S.G. van Zilt 4945 10 november 1915 Goedkeuring door GS voor het raadsbesluit tot het gebrui ken van een lokaal in het café van Van Benthem als schoollokaal. Dit vanwege het gebrek aan plaatsruimte bij de Openbare Lagere School naast het raadhuis. Naar aanleiding hiervan pleit de schoolopzichter in het district Haarlem bij het college voor een vergroting van de school of tot stichting van een nieuw schoolgebouw, omdat het plaatsgebrek steeds nijpender zal worden en ook omdat de school in Bakkum geheel bezet is. Een groot aantal ingezetenen der gemeente vraagt om de oprichting van een school voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs (MULO). Nu moeten ouders voor dat onder- 29 december 1915 Eerder werd besloten om naast de stratenmaker Gerrit Nij- man een tweede werkman aan te stellen. Nu is Cornelis Orij aangesteld als tweede man vooreen weeksalaris van/12,- voor de wintermaanden en f 16,- voor de zomermaanden. 30 december 1915 In de Vragenlijst ten behoeve van het 'Verslag over den Landbouw' van het Departement van Landbouw, Nijver heid en Handel is het gebruik van het grondgebied van de gemeente Castricum gespecificeerd: - bouwland 358 in hectaren - grasland 926 - tuingrond (groenten) 64 - bloemkwekerijen 20 - bloembollengrond 179 - bos 216 - dijken en bermen 6 - woeste grond (duinen) 1182 - water 17 - veld- en spoorwegen 51 - onbelastbare eigendommen 52 - erven van gebouwen 90 Totale oppervlak der gemeente 3162 Als fabriek die boter en kaas maakt, wordt genoemd 'De Holland' aan de Breedeweg met directeur J.P. Baas en als fabriek die hoofdzakelijk kaas maakt, wordt genoemd 'De Duinstreek' aan de Cieweg met als directeur F. Twisk Cz. Als gebruik van het bouwland wordt onder andere genoemd 113 ha met peulvruchten en 225 ha met aardappelen. Specialiteit in prima kwaliteit Melkproducten. STOOMZUIVELFABRIEK GEWAARBORGDE ZUIVERE ROOMBOTER. 1 elegram-Adres CASTRICUM EERSTE PRIJS Landbouw-tentoonstelling Augustus 1900 Afd. Velsen en omstreken. 's-HAGE 1907. „De Holland," Castricum. 113

Jaarboek Oud Castricum | 2016 | | pagina 113