Castricum - Honderd jaar geleden De heer Goes vraagt of het niet mogelijk zou zijn om een vaste dag te bepalen waarop in de gemeente gebedeld mag worden. Spoedeisende vergadering van de raad over de demping van de sloot voor de nieuwgebouwde woning van C. Stuif bergen (Kees de Koster) aan de Dorpsstraat. Die sloot mag alleen gedempt worden als ook de sloot voor het perceel van Franciscus Schut wordt gedempt. De kosten van deze laatste demping zullen worden gedeeld door de gemeente en Schut, ieder voor de helft. In het jaar 1915 zijn er steeds meer gevolgen merk baar van de Eerste Wereldoorlog. Door het gemeen tebestuur wordt een commissie Werkloosheid inge steld. Er ontstaat discussie in de gemeenteraad over de vraag of de kermis in verband met de oorlog nog wel gehouden moet worden. De onderwijzers vra gen een toelage op hun salaris vanwege de duurder geworden levensmiddelen. Het aantal huwelijksvol trekkingen in deze onzekere tijden is de helft minder dan in het voorgaande jaar. De prijs van ongebuild tarwemeel is zo hoog opgelopen dat er een overheids regeling wordt getroffen voor de plaatselijke bakkers om dit meel voor een lagere prijs te kunnen kopen. Het gemeentebestuur van Amsterdam doet een op roep om de vele werkloze arbeiders aldaar in te zet ten op het platteland, omdat door de mobilisatie hier een tekort aan arbeidskrachten zou kunnen bestaan. De hoeveelheid melk, die landelijk beschikbaar is voor de consument, is schaars; de melkfabrieken moeten aantonen niet te veel melk te gebruiken voor melkproducten. De gebeurtenissen in Castricum van honderd jaar geleden zijn vooral ontleend aan de gemeenteraads- notulen, de inkomende en uitgaande stukken van de gemeente Castricum, dossiers in het gemeentear chief, de provinciale bladen, de burgerlijke standre- gisters etc. 1 januari 1915 Het gemeentebestuur bestaat uit burgemeester Johannes Mooij en de wethouders Joseph Goes en Petrus Valkering. De raadsleden zijn: Gerrit Pzn. Kuijs, Petrus Pzn. Kuijs, Pieter Twisk, Gerard Louter en Cornelis Spaansen. Johan nes Anthonius Verder is de gemeentesecretaris. Castricum telt 3908 inwoners. Dit aantal is op 31 december toegenomen tot 3993. In het jaar 1915 vestigen zich in onze gemeente 304 personen, terwijl er 244 naar elders vertrek ken. Er worden in dit jaar 102 kinderen geboren, er overlij den 77 inwoners en er worden 12 huwelijken gesloten. 14 januari 1915 Een commissie Werkloosheid wordt ingesteld voor het toezicht op het aantal werklieden dat de gemeente in het kader van de 'Werkverschaffing' in dienst heeft. Tot leden van de commissie worden aangewezen de twee wethou ders en de raadsleden Louter en Twisk. 10 februari 1915 Onderzocht wordt om van gemeentewege de vuilnis te laten ophalen. Bij wijze van proef is er een aanbesteding gehouden. Drie inschrijvingen zijn binnen gekomen, vari- erend van f 156,- tot f240,- per jaar. De kosten worden te hoog gevonden en het voorstel wordt verworpen. G. Slop wordt aangesteld als gemeenteopzichter met een jaarsalaris van f 100,-. 11 februari 1915 In de Schagercourant lezen we het volgende artikeltje: "DRIE LASTIGE VRIENDEN Een drietal min of meer aan elkaar verwante heeren Zon neveld uit Castricum, gedoopt Gerrit, Hendrik en Jan had op een Castricums danspartijtje wat meer drukte gemaakt dan noodig is. Een hunner voerde een recht houterige dans uit met een stoel en bleek ten slotte meer te houden van drank dan van orde. Hij moest er uit, dat kon zóó niet langer. Best! Maar de twee anderen stelden er heel veel prijs op om 'voltallig' te blijven. Dat kweekte verschil van meening tusschen de Zonnevelden enerzijds en de politie anderzijds, Toen het uiteindelijk op een uitzetten zou gaan, belemmerden de anderen het transport als de wetsdiena- ren er een zoowat uitgewerkt hadden. 't Was na eenig martelen zoo mooi geworden, dat alle drie Zonnevelden verbaal opliepen. De Officier van Justitie eischte tegen Gerrit f 15,- of 10 dagen hechtenis, terwijl de anderen werden opgeknapt met een eisch tot 14 dagen gevangenisstraf ieder. 31 maart 1915 24 april 1915 Opgave aan de inspecteur der directe belastingen te Alk maar van de vergunninghouders voor de verkoop van sterke drank en de huurwaarde voor het bedrijf: 111

Jaarboek Oud Castricum | 2016 | | pagina 111