Zorg en welzijn De afdeling Welfare veranderde verschillende keren van naam. Eerst werd het onder 'Sociale activiteiten' geschaard en later werd het als 'Zorg en Welzijn' betiteld. In de verzorgingshuizen de Santmark en De Boogaert en in Sans Souci verzorgen vrijwilligers vanaf 1974 activi teiten, zoals voorlezen, handwerken en spelletjes; vanaf 2007 zijn deze activiteiten ook gestart in De Cameren in Limmen en in Strammerzoom in Akersloot, naast de wekelijkse groepsochtenden in het Rode Kruisgebouw. Het seizoen wordt bij het begin van de zomervakantie feestelijk afgesloten. Marja van Meggelen was coördinator van de activiteiten van 1994 tot 2000, waarna Anneke Kloen die taak overnam. Hen- nie Spruit volgde haar in 2002 op. In 2009 werden de taken herverdeeld. Hennie kijkt terug op een geweldige tijd: "Het Rode Kruis geeft veel vrijheid bij de invulling van het werk. Ik voelde het als mijn taak om het voor alle deelnemers en vrijwilligers zo gezellig mogelijk te maken. We hebben ver schillende uitstapjes georganiseerd, maar het bezoek aan de lichtjesavond in Den Ilp vond ik een van de hoogtepunten Marja van Meggelen: "Er zijn zoveel mensen die, zonder het te beseffen, voor andere mensen als mantelzorger fun geren. Al die dagelijkse hulp en steun die mensen belan geloos aan elkaar geven, die is natuurlijk onbetaalbaar. Recente nieuwe activiteiten zijn het Samen2-project en het project 'Meet&Eat'. Dit laatste project is bedoeld om mantelzorgers te ontlasten. Een vrijwilliger gaat met de hulpvrager koken en eten, zodat de mantelzorger een paar uur iets voor zichzelf kan doen. Het Samen2-project is bedoeld om de eenzaamheid van mensen te doorbreken. Er wordt naar gestreefd dat er een band ontstaat tussen de vrijwilliger en de deelnemer. Het maken van een wande ling of een museum- of concertbezoek: alles is mogelijk. Vakantiereizen Het Nederlandse Rode Kruis organiseert al lang aange paste vakanties voor mensen die vanwege een beperking niet zelfstandig op vakantie kunnen. Het meest bekend zijn de reizen op het vakantieschip Henry Dunant'; dat schip is in 1959 in de vaart genomen. Daarnaast is het moge lijk te logeren in Hotel 'IJsselvliedt' in Wezep en hotel 'De Valkenberg' in Rheden. In de jaren negentig werd de mogelijkheid geboden een stacaravan te huren in Noord Brabant. Vanuit de afdeling werden deelnemers voor de reizen voorgedragen. In het verleden waren dat rond 20 deelnemers; momenteel is dat aantal sterk afgenomen. De stijgende kosten spelen hierbij een rol. Vanuit de afdeling werd voor begeleiding en vervoer naar de boot of het hotel gezorgd. Soms is vervoer per rolstoel bus nodig. Aan de begeleiders worden steeds strengere eisen gesteld op het gebied van medische zorg en deskun digheid, waaronder het gebruik van hulpmiddelen zoals tilliften, zodat het volgen van door het Rode Kruis aange boden cursussen geen overbodige luxe is. Tineke Kaandorp was vele jaren vakantiecoördinator: "Mensen met gezondheidsproblemen, maar ook alleen staanden, kunnen dankzij het Rode Kruis toch genieten van een heerlijke vakantie. Ook echtparen, waarvan een van beiden gehandicapt is, kunnen gezamenlijk op vakan tie. De hotels beschikken over rolstoelbussen, zodat uit stapjes in de omgeving voor iedereen mogelijk zijn. Zelfs voor mensen, die aan bed gebonden zijn, zijn er diverse excursiemogelijkheden." Telefooncirkel: elke dag even contact In september 1990 ging de eerste telefooncirkel van start. Een groep mensen belt elkaar dagelijks in een vaste volg orde. Een vrijwilliger start 's ochtends de telefooncirkel. Na ongeveer een half uur ontvangt dezelfde vrijwilliger een telefoontje van de laatste persoon op de lijst en zo is de cirkel rond. De telefooncirkel is bedoeld voor mensen met behoefte aan dagelijks contact, bijvoorbeeld uit vei ligheidsoverwegingen of omdat mensen door een handi cap, ziekte of leeftijd minder mogelijkheden hebben om anderen te ontmoeten. Mocht er iets mis zijn met een van de deelnemers, dan wordt er onmiddellijk actie onderno men. Van 1998 tot 2014 was Margriet Saat-Lobach coör dinator van de telefooncirkel in Castricum: "Het mooie van dit werk is het idee dat je iets voor anderen betekent, De onderlinge contacten bij de bijeenkomsten in het Rode Kruisgebouw en in de zorgcentra worden door de deelnemers erg op prijs gesteld. Inschepen op de Henri Dunant in de haven van IJmuiden. 9

Jaarboek Oud Castricum | 2015 | | pagina 9