Vanaf 1888 in Castricum De oorsprong van de naam De jongste zoon Cornelis Borst (1850-1931) woont na zijn huwelijk in 1876 met Anna Maria Janse op de Lagedijk in Sehagen, is daar koopman, voerman en stalhouder en gaat in 1883 werken bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij. Omstreeks 1886 verhuist Cornelis met zijn gezin, dan bestaande uit zes in Schagen geboren kinderen, naar Kethel nabij Schiedam. Hier wordt zijn zoon Willem gebo ren, de latere hotelhouder in Bakkum. De periode Kethel is maar kort, want in 1888 verhuist het gezin naar Castricum. Misschien is de keuze voor Castricum beïnvloed door het feit dat hier zijn enige zuster Jannetje woonde. Het is voor de hand liggend om de herkomst van de naam te associëren met het gelijknamige lichaamsdeel. Dat zou kunnen, maar een waarschijnlijker herkomst is de vroeger bestaande voornaam Borrits, die als vadersnaam, bijvoor beeld 'Jan Borritszoon,' overging van 'Jan Borrits' naar 'Jan Borst'. Zo vinden we talrijke voorbeelden van fami lienamen die teruggaan op een voornaam. Voorbeelden zijn Pieters, Cornelis(se), Jansen, Lourens, Willems etc. De achternaam Borst werd op meerdere plaatsen door mensen gebruikt zonder dat er van een familierelatie sprake is. Acht ondernemende zoons Cornelis en Anna krijgen tien kinderen, waaronder acht zoons die allen in het huwelijk treden en veelal voor grote gezinnen zorgen. Zij hebben er mede voor gezorgd dat de familienaam Borst een begrip is geworden in ons dorp. Dit komt ook door het feit dat zij zeer ondernemend zijn en een aantal van hen als aannemer actief is. Hun moeder, Anna Maria Janse, was een dochter van een aannemer op Wieringen. De bouw van het provinciaal ziekenhuis Duin en Bosch en de vele mensen die daar gaan werken en in Bakkum gaan wonen, brengen veel werkgelegenheid. Hier nog even kort de acht zoons in beeld gebracht. De oudste zoon Jan is onder andere vrachtrijder, koopman en paardenhandelaar. De tweede zoon Kees is vrachtrij der en overlijdt al op 35-jarige leeftijd. Piet is veehouder, woont op een boerderij aan de Bleumerweg en is een aan tal jaren gemeenteraadslid. Toon is nu ruim honderd jaar geleden de oprichter van het florerende bouwbedrijf A.C. Borst. Jo is eerst vrachtrijder, later aannemer van bronbe malingen en aanleg van waterleidingen. Willem is aanne mer van grondwerken en pijpleidingen. Daarnaast koopt hij in 1915 het café dat nu is uitgegroeid tot hotel Borst. Hij staat ook als koffiehuishouder en strandexploitant te boek. Gerrit is machinist op de tram naar Duin en Bosch en later parkwachter bij het ziekenhuis. De jongste zoon Jaap werkt ook op Duin en Bosch, met name als machinist en stoker bij de centrale. De verspreiding van de naam Borst in Nederland Uit de gepubliceerde volkstelling van 1947 is de spreiding van de naam Borst in Nederland af te leiden. Daarbij blijkt dat er in dat jaar in Nederland 2463 personen wonen met de naam Borst. Het overgrote deel woont in de provin cies Noord-Holland (44%) en Zuid-Holland (25%). Bij de overige provincies varieert het aantal per provincie tussen 0 en 8%. Binnen Noord-Holland wonen in 64 gemeenten personen met de achternaam Borst. De tien gemeenten in Noord Holland boven het Noordzeekanaal met de meeste naam genoten zijn in aflopende volgorde: Castricum (80), Heer- hugowaard (72), Obdam (41), Harenkarspel (38), Heiloo (38), Alkmaar (37), Anna Paulowna (31), Schagen (29), Langedijk (23) en Bergen (21). Aannemer Gerrit Borst in Castricum Naast het echtpaar Cornelis Borst en Anna Maria Janse met hun vele nakomelingen, woonde er nog een familie Borst in Castricum: Gerrit Borst, metselaar en aannemer. Tussen beide families bestaat geen familierelatie. In 1897 kwam Willem Borst op 25-jarige leeftijd als metselaar in Castricum wonen. Drie jaar later trouwt hij in Obdam met de uit die gemeente afkomstige Neeltje Duin. Twee weken na hun huwelijk loopt het heel dramatisch af met Willem. Hij is in Castricum van de in volle vaart rijdende tram gesprongen met het ongelukkige gevolg dat zijn beide benen werden afgereden. Een uur later overleed Willem. Zijn twee jaar jongere broer Gerrit Borst, ook metselaar, kwam een maand later naar Castricum, heeft het werk van zijn broer voortgezet en is anderhalf jaar later met de weduwe van zijn broer getrouwd. Dit echtpaar Borst-Duin krijgen in totaal 15 kinderen. Hiervan zorgen de zoons Cor Borst met Annie van der Peet, Wim Borst met Trien Weh- nes, Wijnand Borst met Annie Goeman en Bram Borst met Hannie Zijlstra voor de voortzetting van deze familie Borst. De broers Willem en Gerard waren geboren in resp. 1873 en 1875 in Berkhout als zoons van Jan Borst en Trijn tje Tromp. Deze familie is over meerdere generaties een familie van metselaars, met name zijn vader Jan (1845 1910) en ook zijn grootvader Willem. Deze Willem Borst was geboren op 't Woud onder Bergen in 1813 en ging na zijn huwelijk met Hilletje Appelman in 1840 in Berkhout wonen. Ook Willems vader Jan Borst (1784-1850) was vanaf 1829 metselaar. De oudste sporen van deze familie Borst leiden naar het dorpje Driehuizen op het Schermer eiland. De stamboom van de familie Borst In het bijgevoegde schema wordt de stamboom van de familie Borst weergegeven. Onder de toegevoegde num mers 1 t/m 36 zijn de gezinnen verder uitgewerkt. Voor de overzichtelijkheid van het schema zijn alleen de namen van de ouders van de gezinnen opgenomen. 87

Jaarboek Oud Castricum | 2015 | | pagina 87