De Castricumse familie Borst In dit jaarboek is gekozen voor de publicatie van de familie Borst. Deze familie behoort weliswaar niet tot de families die al meerdere eeuwen in Cas- tricum wonen, maar na de komst in 1888 van Cor- nelis Borst met zijn gezin kreeg deze familie veel bekendheid in Castricum. Het gezin bestond uit acht zoons en twee dochters. Die acht zoons heb ben elk op een verschillende manier een belang rijke rol gespeeld in ondernemend Castricum en Bakkum; zij hadden voordeel van de expansie van Bakkum, met name de bouw van provinciaal zie kenhuis Duin en Bosch. Genoemde Cornelis had 23 kleinzoons die huwden en kinderen voortbrach ten en bijna allemaal in onze gemeente bleven wo nen. Hun gezinnen worden in de stamboom behan deld. Dat geldt ook voor de voorgaande generaties in rechte lijn naar de vroegst bekende stamvader Pieter Janszoon Borst, die omstreeks 1669 is ge boren en in Koedijk woonde. Aan de zijtakken met de vele nakomelingen in vooral Heerhugowaard en nog een groot aantal andere plaatsen in Noord Holland wordt geen aandacht besteed. De oudste generaties in Koedijk De Castricumse familie Borst stamt af van Pieter Janszoon Borst, die leefde van 1669 tot 1739 in Koedijk. Pieter was veehouder en trouwde in 1697 met Trijntje Mourent. Hun enige zoon Cornelis zet het boerenbedrijf in Koedijk voort en overlijdt al op 35-jarige leeftijd. Uit zijn huwelijk met Maartje Mos worden drie zoons geboren, waarvan alleen de jongste zoon Jan het geslacht Borst voortzet. Deze Jan Borst (1748-1805) woont in Schoorl en hier wor den zijn negen kinderen geboren, waarvan er slechts drie de volwassen leeftijd bereiken. De jongste van dit drietal is Cornelis, de voorvader van de Castricumse familie. Van Schoorl via de Zijpe naar Schagen Cornelis Borst (1797-1873) is veehouder, zoals de drie generaties voor hem. Eerst trouwt hij in 1823 met Guurtje Kuilboer en woont in zijn geboorteplaats Schoorl. Na haar overlijden hertrouwt Cornelis in 1828 met Trijntje van Keulen uit de Zijpe en gaat met haar en zijn enige kind uit het eerste huwelijk in de Zijpe wonen. Cornelis koopt in 1832 boerderij Tolkerbosch met ruim 28 hectare land op Tolke, een buurtschap onder Schagen. Cornelis weet dit boerenbedrijf verder uit te bouwen. In 1865 heeft hij twee boerderijen en 40 hectare land. Uit zijn tweede huwelijk worden tien kinderen geboren. Zes kinderen bereiken de volwassen leeftijd, waaronder vijf zoons en een dochter Jannetje. Van Jannetje is nog te melden dat zij in 1857 trouwt met Willem Groot, eerst woont op een boerenplaats in Krab bendam en vanaf 1881 in de Oosterbuurt in Castricum; hun zoon Jan Groot trouwt alhier met Maria Bos. De zoons van Cornelis zijn ook veehouder van beroep, met uitzondering van de jongste zoon Cornelis. Voor hem was er waarschijnlijk binnen de familie geen boerderij meer beschikbaar. De boerderij Tolkerbosch in 1832 gekocht door Cornelis Borst, In 1888 werd de boerderij door de familie Borst verkocht. Op de foto de familie Brak, later eigenaar van de boerderij.

Jaarboek Oud Castricum | 2015 | | pagina 86