gehouden, werd aan 18 vrijwilligers het onderscheidingsteken voor 10 jaar Rode Kruisdienst uitgereikt. Het bestuur wekte in juli 1947 via het Nieuwsblad voor Castricum de vroegere helpers en colonnisten op om de ledenver gadering te bezoeken: Vooral de helpsters en colonnisten woonachtig te Castricum en Bakkum zullen wij gaarne weder ontmoeten. Deze toch, die in de bezettingsjaren vóór de evacuatie zo nuttig werk verrichtten, laten tot nu toe niets van zich horen. De lust en fut schijnen er uit te zijn." In 1950 werden 99 personen in het werkge bied van de afdeling onderscheiden met het herinneringskruis 1940-1945 voor belang rijke Rode Kruisdiensten in de bezettingsja ren. De colonne, die EHBO-assistentie ver leende bij evenementen en op het kam peerterrein, telde in het begin van de 50-er jaren nog ongeveer 125 leden. De Rode Kruispost behandelde honderden gevallen per seizoen. Volgens de uitgebreide verslag legging betrof het vooral klein leed, zoals den van oefeningen en de aanvulling van materieel. Het was ook voor de activiteiten van de afdeling een zware slag toen het ziekenhuis in de tweede helft van 1942 geëvacueerd werd en men de ondersteuning van de direc tie onder andere bij het organiseren van oefeningen en opleidingen moest missen. In de laatste maanden van 1942 begon de grote evacuatie van de bevolking van het kustgebied. Ook daarbij werd de afdeling op allerlei manieren ingeschakeld. Zo begeleid den helpsters van de afdeling groepen naar Friesland en Groningen. Het aantal vrijwilligers nam door de evacuatie en de afbraak van veel woningen snel af en de afdeling werd uit elkaar geslagen. Aan de inrichting en het beheer van de centrale keukens in Castricum, Limmen en Uitgeest kon nog wel een bijdrage worden verleend. Nog overgebleven helpers en helpsters sloten zich aan bij de Luchtbescher mingsdienst: een gemeentelijke organisatie met uitkijk posten, wachtdienstronden en een alarmeringssysteem door middel van sirenes. Gedurende de maanden van hongertochten werd in Limmen een 'koffie- en theepost' aan de Rijksstraatweg ingericht. Toen in 1944 op bevel van de bezettingsautoriteiten een NSB-er tot voorzitter van het hoofdbestuur werd aangewe zen, besloot het afdelingsbestuur alle contacten te verbreken. Hernieuwde opbouw Geleidelijk keerden de inwoners terug naar hun dorp. De na-oorlogse periode kenmerkte zich door hernieuwde opbouw, oefening en de aanschaffing van nieuw materi aal. Met enige moeite werden de activiteiten weer opge start. In de eerste ledenvergadering, die in 1946 werd 6 Het Nederlandsche Roode Kruis cursus voor opleiding voor het E. H. B O. diploma zonnebrand, wespensteken, verstuikingen of kwallenbe- ten, maar in 1952 stond ook een geboorte, gevolgd door ziekenhuisopname, op de lijst. Als gevolg van het teruglopen van het aantal leden (dertig in 1969) besloot het bestuur in 1970 om de colonne in Castricum op te heffen. Veel taken waren door de EHBO- vereniging overgenomen. De colonne in Limmen werd wel voortgezet en is nu het EHBO-team van de r.k.-afde- ling Castricum. Herinneringskruis voor belangrijke diensten in de bezettingsjaren. Aad van der Colk (1924), filmopera teur in het Corsotheater, deed in zijn vrije tijd dienst bij de Rode Kruispost op het 'tentenkamp'. Afct. Caitricum - Limmen - Uitgeest. Het butmir van bovengenoemde afdeling brengt bier bij ter kennis, Hat omstreeks medio October a.s. in Castricum begonnen zal worden niet een (helper of helpster Roode Kruis; J oh a n nlter-he I p 5 ter) De plaats waar de cursus ïal worden gegeven, alsme de de juiste datum en. het uur vaa de eerste cursus avond zullen nader woeden bekend gemaakt. Adsplrant-deelnemers vooc dece cursus kunnen zich nu reeds aanmelden op onderstaande adressen! J. El, Versteeg, secretaris, Burg- Lommenstr. 24- H. Wiednga, arts-cursusleider. Schel a eest straat 31. A- J, fteurts, adtaLn. R* Kt- Colonne, Geelvjjickstr. 22- Bekendmaking van de start van de opleiding voor het EHBO-diploma in september 1954.

Jaarboek Oud Castricum | 2015 | | pagina 6