getrouwd met Geertruida Hendrika Reeuwijk, had daarna in Den Helder gewoond, waar twee kinderen werden geboren en verhuisde naar Noord-Bakkum, waar nog zes kinderen zijn geboren. De N.V. Hermans verkoopt het bloembollenbe- drijf - het huis met het omliggende land ter grootte van 8,5 ha - op 12 februari 1943 aan Henri Marie Joseph Willemse, bloembollenkweker en hande laar en wonende te Hillegom. Laatstgenoemde richt op 17 mei 1943 een handelsvennootschap onder firma op met nog twee andere vennoten: Johannes Petrus Hermans, bloembollenkweker te Hillegom en Hendrikus Antonius Rijnbeek, rietmattenfabrikant te Voorburg. De firma draagt de naam Hermans en Co, is gevestigd te Hillegom en heeft ten doel zowel het kweken als de handel in bloembollen, planten, zaden en aanverwante artikelen. Henri Marie Joseph Willemse brengt zijn bedrijf op Noord-Bakkum in in de handelsvennoot schap: De vennoot Johannes Petrus Hermans woont vanaf augustus 1945 op Hoogeweg 1 en leidt het bloembollenbedrijf. Kees van der Lans is tot 1945 gebleven. Begin 1950 melden de drie vennoten dat de handelsvennootschap is geëindigd en verkopen het bedrijf aan hun vroegere medevennoot Hen- drikus Antonius Rijnbeek. De waarde van het bedrijf wordt gesteld op f 30.000,-; er rust nog een hypotheekschuld op van f20.000. Rijnbeek verhuurt het geheel aan Hermanus van Dijk, die vanaf mei 1951 in het huis woont. Dat zal niet lang duren, want ruim drie jaar later houdt Van Dijk het voor gezien en vertrekt. Overigens heeft Rijnbeek er wel in geïnvesteerd. Bij de verkoop op 14 oktober 1955 wordt ook opgevoerd een pompschuurtje met elektrische pompinstallatie, betonnen draineerbuizenaanleg en schuurtjes. Van de oorspronkelijke 8,5 ha verkoopt hij slechts een klein deel: het woonhuis met 1,26 ha land. De nieuwe koper is Johanna Maria Lunter, die buiten gemeenschap van goederen is gehuwd met Simon Petrus van Nuland, bloembollenkweker. Het echtpaar Van Nuland - Lunter woonde al vanaf april van datzelfde jaar in het huis en kwam uit Anna Paulowna. De eigenares laat op het terrein een kippenschuur en een varkensschuur bouwen en koopt op 12 januari 1961 nog een stukje bol lenland van 0,5 ha dat in bezit was van Rijnbeek. Familie Berkhout vanaf 1962 Jacobus Jozef (Co) Berkhout (1911) had een bloembol- lenbedrijf in Uitgeest. De bollengrond aldaar ging voor de woningbouw verloren. Co was gehuwd met Cornelia Res uit Castricum en woonde in Uitgeest met zijn twaalf kin- deren in een dubbel woonhuis. Op 24 augustus 1962 koopt hij voor f 89.000,- het bedrijf van Johanna Maria Lunter met een totale grootte van 1,76 ha. Rond oudejaarsdag verhuist het gezin naar de Hoogeweg 1. De familie Van Nuland - Lunter gaat terug naar Anna Paulowna. Co Berkhout heeft het bloembollenbedrijf flink uitge breid. Er werden schuren en broeikassen bijgebouwd en de kippenschuur werd omgebouwd tot bollenschuur. Het zwaartepunt lag bij het broeien van tulpen. Zijn vier zoons zijn in de bloembollenhandel en export verder gegaan. In 1975 overlijdt Co Berkhout. Op 28 augustus 1978 worden het woonhuis met aanbouw, het zomerhuisje, houten lood sen, erf en tuin met een grootte van 0,31 ha verkocht. Het omliggende bollenland met broeikassen was al eerder aan zoon Jan Berkhout verkocht. Schilderij van het huis in de zeventiger jaren. Het huis aan de Hoogeweg in 1978; voor het huis de kleinkinderen Robbie en Ingrid Aelbers. 69

Jaarboek Oud Castricum | 2015 | | pagina 69