Castricum vluchtoord Castricum was als vluchtoord aangewezen voor een aan tal gemeenten die te maken konden krijgen met gebieden die onder water gezet konden worden bij de landsver dediging. Die maatregelen zijn inderdaad uitgevoerd en op 11 mei 1940 's nachts om 0.30 uur kwamen de eerste geëvacueerden uit Leusden per trein aan. Volgens het ver slag van secretaris Van Keeken leek de trein in de dichte duisternis op een donker spook: "De enge lichtstralen uit een afgeschermde lamp onthulden het troostloze beeld van een perron vol ongelukkige mensen met hun bagage". In kleine groepjes werden de mensen naar gereedstaande autobussen gebracht. Vrijwilligers van het Rode Kruis, politie en luchtbeschermingsdienst begeleidden de men sen. Ouden van dagen en gehandicapten kregen speciale zorg. De eerste groep werd in Limmen ondergebracht. Op 13 mei 1940 kwamen 1500 geëvacueerde inwoners van Ankeveen en Kortenhoef per trein aan en werden bij Castricummers en Bakkummers ondergebracht. Vanwege besmettelijke ziekten moesten plotseling enkele nieuwe adressen worden gevonden. Zes leegstaande woningen op de Burgemeester Boreellaan, tegenwoordig sportpark Vitesse'22, werden met spoed ingericht. In de r.-k. bewaar school aan de Dorpsstraat kwam een noodziekenhuis. Enkele dagen na de capitulatie keerden de evacués weer terug naar hun woonplaatsen. Secretaris Van Keeken: Vrijwel alle helpsters en helpers waren in deze dagen, hetzij in het hulpziekenhuis, hetzij bij de evacuatie werkzaam en hadden hun waarde getoond. Zij doorleefden vermoeiende dagen, maar de geest en samenwerking waren uitstekend." Evacuatie Bakkum en Castricum Zodra de meeste emoties van de bezetting voorbij waren, werd voortgegaan met het geven van cursussen, het hou- lonne. De colonnes waren oorspronkelijk geüniformeerde hulporganisaties die in tijd van oorlog of grote rampen eerste hulp konden verlenen. Het had een militaristische inslag inclusief rangen, zoals het leger die kent. Het uni form is lang gebleven evenals de vrijwillige opzet. Secre taris W.E. van Keeken schreef in zijn verslag van de hulp verlening 1939-1946 dat de afdeling beschikte over een helperscolonne van ongeveer 40 leden en een helpstersco lonne van ruim 100 leden. Cursussen voor nog meer hel pers en helpsters werden uitgeschreven en ook het materi aal werd verder aangevuld. Huisarts Brugman uit Uitgeest werd in 1940 commandant van de Transportcolonne. Het Rode Kruis richtte zich vooral op verzorging, verpleging en begeleiding van zieken en had een iets andere doel stelling dan die van de EHBO, maar het bezit van het EHBO-diploma werd voor veel functies vereist. Vanaf 1936 bemanden medewerkers van het Rode Kruis ook de eerstehulppost op het kampeerterrein Bakkum. In de dertiger jaren hing de dreiging van een oorlog in de lucht. Er werd geoefend in het verbinden van slachtoffers en het naspelen van ongelukken. Het oefenen met gas maskers, die deel uitmaakten van de standaarduitrusting, hoorde daar ook bij. Diverse verbandmiddelen en hulp middelen als een draagbaar werden zorgvuldig beheerd. Er werd een uitvoerige administratie bijgehouden onder toezicht van Den Haag. Regelmatig verschenen er in de krant oproepen om zich te melden voor een nieuwe oplei ding voor hulp aan zieken en gewonden. Toen in 1939 de Tweede Wereldoorlog begon, werd de afdeling belast met de voorbereiding van noodziekenhuizen voor de verpleging van lichtgewonde en zieke militairen; er moest op ongeveer 1500 bedden worden gerekend. In een van de paviljoens van het ziekenhuis Duin en Bosch in Bak- kum werd een noodziekenhuis met 500 bedden ingericht. Tijdens de oorlogsdagen in 1940 werden hier ongeveer 325 militairen opgenomen, verpleegd en zo nodig van kle ding voorzien. Onder meer vier scholen, de jeugdherberg Koningsbosch en koloniehuis de Een heid kwamen in aan merking om dienst te doen als moge lijke noodziekenhui zen. De grote zaal van café Borst werd geschikt geacht voor 51 bedden. De colonne van het Rode Kruis Castricum, Limmen en Uitgeest nam in 1948 deel aan een manifestatie in het Olympisch stadion ter gelegen heid van de inhuldiging van Koningin Juliana. Bovenste rij 1e links de heer A.J. Reurts, administrateur en leider in Castricum. Voorste rij 2e rechts colonnecommandant dokter Brugman uit Uitgeest.

Jaarboek Oud Castricum | 2015 | | pagina 5