Kruideniers vleeswaren. De Verkadekoekjes stonden in blikken op een toonbank en de snoep lag los in verschillende laatjes. Na het afwegen werden de producten in zakjes verpakt Hans vult haar aan: "Die zakjes moesten op een speciale manier worden gevouwen en dichtgemaakt. Ook vulde ik zelf meegebrachte potjes met stroop en hielp mee met het sjouwen van balen suiker of het sorteren van flessen waar statiegeld op zat." Uiteraard hebben de kinderen het bezorgen van dichtbij meegemaakt. Trudi: "Met de bakfiets werden de bood schappenboekjes tot ver in Heemskerk en bij de bewoners in het duin (onder andere boswachters) opgehaald. Hal verwege de jaren '50 werd de bakfiets vervangen door een bestelautootje, een Fiat 500, die een paar jaar later werd opgevolgd door een grotere auto. Daar gingen we ook mee op vakantie naar Drenthe en Texel." Hans: "Ik ben vaak met mijn vader mee geweest om te bezorgen. Wat mij toen verbaasde was dat hij aan de inhoud van een doos Cor Stolk stopte al op 49-jarige leeftijd met zijn winkel, zoals Hans toelicht: "In de eerste plaats dacht hij niet op te kunnen tegen supermarkten als De Gruyter en Simon de Wit. Ook was er geen opvolger en het leek hem lucratief om een imke rij te beginnen. Daarom liet hij een huisje bou wen aan de Doodweg. De bijenteelt werd ech ter, vooral door de strenge winter van 1963, een grote teleurstelling. Hij bleef nog wel bezorgen voor zijn broer Krijn die de zaak aan de Stati onsweg overnam en vader werkte ook nog enige tijd achter het loket van camping Geversduin." De kinderen van Cor konden zich beiden ook nog wel wat grappige voorvallen herinneren. Trudi: "Tijdens de oorlog kwamen er ook Duitsers in de winkel. Mijn moeder was in de hongerwinter zwanger van mij en mijn vader kende iemand die een kinderwagen had. Die kon hij krijgen in ruil voor een zak aardappels. Toen een Duitse mili tair weer eens wat kwam kopen en vroeg om een pot vruchten op sap, zei Cor dat hij die kreeg als hij daarvoor een zak aardappels leverde. Dat gebeurde en zodoende kreeg ik mijn kinderwa gen..." Hans: "Een fameuze klant van ons was jonk heer Gevers. Hij kocht nooit veel, want de man was ontzettend zuinig. Altijd fietste hij van en naar zijn jachthuis bij Kijk-Uit en als hij voor en Grutterswaren, Verpakkingsmateriaal van De Nieuwe Winkel van Jan Stolk. kon zien voor welke klant deze was. Ik vergeet ook nooit dat ik mijn vader voorstelde om te helpen bij het optellen van de bedragen in de boekjes. Hij zei toen dat ik het eerst maar snel moest leren door de nummers in het telefoonboek bij elkaar op te gaan tellen Ook uit dit gesprek blijkt dat het kruideniersvak geen eenvoudig bestaan was. Trudi: "De win kel was open tot en met zaterdagavond zes uur. Vervolgens moest er worden schoongemaakt en soms kwam nog iemand achterom. Op zondag ochtend werd de balans opgemaakt door het geld te tellen. Alleen de zondagmiddag was vrij en dan gingen we vaak het duin in. Moeder Alida stond ook regelmatig in de winkel en daarnaast hebben we twee winkelmeisjes gehad. Nee, het was geen vetpot. Mijn ouders vonden het ook zeer onredelijk dat ze geen kinderbijslag kregen, omdat ze middenstanders waren!" 55 Hannes Stolk voor zijn winkel aan de Stationsweg. Viering van het 50-jarig jubileum van kruidenier Stolk. V.l.n.r. Marie, echtgenoot Krijn, vader Hannes, Cor en echtgenote Alida.

Jaarboek Oud Castricum | 2015 | | pagina 55