Tachtig jaar geschiedenis van de afdeling Castricum van het Nederlandse Rode Kruis De geschiedenis van de Rode Kruisafdeling begint al voor de officiële oprichtingsdatum op 18 janu ari 1935. Vanaf het uitbreken van de Eerste We reldoorlog in 1914 was het Rode Kruis betrokken bij de inrichting van paviljoens van het ziekenhuis Duin en Bosch die zo nodig als hospitaal dienst konden doen. In het dorp werden vrijwilligers ge worven voor de verpleging. Burgemeester Lommen nam in de dertiger jaren het initiatief voor de instelling van een 'Roode Kruis Commissie Castricum' die de oprichting van een afdeling zou kunnen voorberei den. De afdeling zou de gemeenten Limmen, Castricum en Uitgeest gaan omvatten met in totaal circa 15.000 inwoners. Inmiddels zijn vele acties, reorganisa ties en functiewijzigingen gepasseerd, maar onveranderd is de toewijding van velen voor hulpverlening aan ie dereen die dat nodig heeft. Oprichting Burgemeester Lommen had veel belang- Leden van de Rode Kruiscolonne stelling voor de organisaties op het terrein hadden een bescheiden bordje bij van gezondheidszorg. Hij was zelf onder de voordeur. andere bestuurslid van de 'Koninklijke ■iÏJWtUjp Nationale bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken'. Hij zal zeker de oprichting van de plaatse lijke EHBO-vereniging in 1929 gestimuleerd hebben. De burgemeester reikte op 9 januari 1929 de eerste EHBO- diploma's uit aan zes door dokter Leenaers opgeleide cursisten. In 1933 werd de Castricumse Reddingsbrigade opgericht en op 18 januari 1935 volgde een afdeling van het Rode Kruis voor de gemeenten Limmen en Castricum. Uitgeest sloot zich daar later bij aan. Het eerste bestuur was als volgt samengesteld: voorzitter de burgemeester van Limmen J.J. Nieuwenhuijsen, secre taris W.E. van Keeken, penningmeester Chr. Kieft, com mandant transportcolonne arts J.C. van der Sluis, leden: mej. A. Plas en de heren C.M. Juffennans, M.J.F. van Oppen, M.J. ten Raa en H.W. Steur. Geschiedenis Rode Kruis Het Rode Kruis is een wereldwijde hulpver leningsorganisatie voor mensen die in nood verkeren. Op 22 augustus 1864 werd de organisatie opgericht om het lot van zieken en gewonden tijdens militaire operaties te verbeteren. De Zwitser Henri Dunant was hiervoor een van de belangrijkste pleitbe zorgers. Het beeldmerk is een rood kruis in een wit veld: de omgekeerde Zwitserse vlag. Het logo is niet overal hetzelfde. Isla mitische landen hebben de Rode Halve Maan en Israël heeft de Rode Davidster. Het Nederlandse Rode Kruis, gevestigd in Den Haag, is in 1867 opgericht. Het lan delijk bureau coördineert alle nationale en internationale activiteiten. Het bureau heeft een ondersteunende functie voor de 270 plaatselijke afdelingen die in 65 districten samenwerken. Het werkterrein van de afdeling Castricum omvat sinds 2007 alle kernen binnen de gemeente. Het aantal vrijwilligers van de afdeling bedraagt momenteel rond de 100. Colonne In de beginjaren besteedde de organisatie veel aandacht aan de opleiding van vrijwil ligers voor de zogenaamde Transportco- In mei 1939 vond op het terrein van Duin en Bosch onder grote publieke belangstelling een oefening van de transportcolonne plaats.

Jaarboek Oud Castricum | 2015 | | pagina 4