bruiste De Bakkerij dankzij zo 'n 60 vrijwilligers van allerlei activiteiten op het gebied van muziek, film, the ater enzovoort. Er werd yogales gegeven, er was een teken- en schildercursus en wekelijks een biologisch eethuisje. Op woensdagmiddag werd er van alles voor kinderen georganiseerd en zelfs het vrouwencafé vond er onderdak. Bands oefenden en speelden er. Ook schrij vers, waaronder Jules Deelder, zijn er opgetreden. Het was soms hectisch, intensief en spannend, maar ik kijk er met een goed gevoel op terug." Halverwege 1979, in juni, klaagden veel buurtbewoners over hinder van geluidsoverlast bij optredens en oefen sessies. De Bakkerij organiseerde haar eigen punkfes tival, volgens overlevering het eerste punkfestival van Nederland. Oorspronkelijk zou het festival drie dagen duren, maar dat heeft het niet gehaald. Het volgende ooggetuigenverslag komt uit het punkblad STRIJD- ZWEET (september-oktober '79): "Toen we op het sta tion aankwamen was het daar al gezelliger gemaakt. Het concert begon om 20.00 uur met de nieuwe groep The Ex. Ze speelden nummers die langzaam begon nen en later sneller werden. Persoonlijk vond ik de langzame stukken te lang duren en de snelle stukken te kort." Na The Ex volgden nog de Workmates en De Kapotjes. Daarna was de avond voorbij. Maar wie dacht dat de punkers weer rustig naar het station vertrokken, heeft het goed mis. Uit het oogge tuigenverslag: "Een heleboel punkers gingen dus naar het station. Onderweg hebben wat dronken punkers de nodige ruiten ingegooid en hier en daar nog wat gevochten, wordt beweerd. Op het station aangekomen gingen er punks op de rails liggen en sloopten recla meborden. De trein zou om 23.44 uur vertrekken, maar vertrok pas een half uur later. Burgemeester Gmelich Meijling besloot om de rest van het festival af te gelasten. 'Dit met instemming van het bestuur' volgens de krant. Het bestuur kreeg van de organisatie in elk geval de zwarte Piet toegespeeld. De gemeente besloot na dat jaar om de geluidswering van De Bakkerij te verbeteren om de hinder, die buurtbe woners ondervonden, te beperken. Hierin werd 47.000 gulden geïnvesteerd. In september '80 zijn duidelijke afspraken gemaakt tussen het bestuur en burgemees ter Gmelich Meijling over het inroepen van assisten tie van de politie. Het bestuur van De Bakkerij merkte dat de sfeer van gezelligheid en gelijkheid bedreigd werd door jongeren uit de Zaanstreek en Amsterdam. Bij de ingang werd het lidmaatschap gecontroleerd en niet-leden werden weggestuurd. De jeugdsociëteit en de gemeente hadden iedere maand een gesprek over de gang van zaken. Vanaf 1980 bleef het soms nog onrustig door verschil lende groepen jongeren die 'niet binnen de filosofie van De Bakkerij' vielen. Vrouwen werden bij sommige optredens lastig gevallen, consumpties werden niet betaald etc. etc. Met de gemeente werden afspraken gemaakt over het tijdelijk niet meer organiseren van grote evenementen en het doen van aangifte door het bestuur als er weer iets zou voorvallen. De jaren daarna, behoudens een enkel incident, bleef het rustig in en om De Bakkerij en ontwikkelde daarentegen vooral de Dorpsstraat met haar horeca zich als uitgaanscentrum en onrustplek. Castricum als uitgaanscentrum Castricum was vanaf de jaren zestig tot beginjaren negentig van de vorige eeuw het uitgaanscentrum in de omgeving. Uit de Zaanstreek en uit Alkmaar trokken in het weekend veel mensen naar Castricum. Op zaterdag avonden was het dorp vol bezoekers die van kroeg naar kroeg togen. Het liep regelmatig uit de hand en er was veel onrust rondom de horeca. Zo erg, dat er politie te paard werd aangetrokken om het uit gaanspubliek in toom te houden. Omdat er ook veel op het station en in de trein vernield werd, stopten in het weekend de laat ste treinen tussen Amsterdam en Alkmaar niet meer in Castricum. Burgemeester Schouwe- naar stelde uiteindelijk het zogenaamde twaalf- uurverbod in. Na twaalf uur mocht je niet meer van kroeg wisselen. Deze maatregel werd streng gehandhaafd. Het werd rustiger in de Dorpsstraat, ook omdat er bijvoorbeeld in Uit geest een grote uitgaansgelegenheid bijkwam. jS De onrust bij de cafés op de Dorpsstraat in die tijd stond in schril contrast met de rust die leefde op het Bakkerspleintje. De bezoekers 'uvan De Bakkerij trokken meestal niet van kroeg 1 naar kroeg, maar kwamen voor de muziek en de sfeer of waren werkzaam als vrijwilliger. De sociale controle en zorg van de groep vrij willigers zorgden ervoor dat er zich vrijwel geen problemen voordeden. Bovendien werd er, naast frisdranken, alleen bier en wijn geschonken en beperkte het drugsgebruik zich tot soft drugs. Harddrugsgebrui kers werden zonder pardon het pand uitgezet. Punkfestival in 1979 met de groep The Ex. 41

Jaarboek Oud Castricum | 2015 | | pagina 41