entje ToekomstRCil BIJUH VERMEULEN De verbouwing begon. De grote ruimte beneden was geschikt voor optredens; daarnaast was er nog een ruimte voor kleinschalige activiteiten, een bestuurskamer en de voormalige meelzolder werd later het bekende koffiehuis. De entree van het gebouw kwam aan de vroegere achter zijde. Op 5 oktober 1974 werd De Bakkerij geopend. Het weiland, later een parkeerplaats, werd het Bakkerspleintje genoemd. Miranda Giling-Hemmer over het gebouw van De Bak kerij aan het Bakkerspleintje: "Hendrikus Hemmer, de vader van mijn opa Gerard, had een bakkerij en winkel-woning op de Ruiterweg 71. Deze heette Bakkerij De Hoop. Later werd dit van mijn opa Gerard. Aan de Dorpsstraat 52a stond een schuur van bollen- boer Nicolaas Kehl, die ook bakker was. In deze bol lenschuur bevond zich een bakkerij. Dit pand had Hen- drikus Hemmer in 1902 gekocht, gesloopt en daarop bouwde hij de winkelpanden Dorpsstraat 50 en 52. In de oorlog is Bakkerij De Hoop gesloopt door de Duitsers en werden mijn opa en vader gedwongen naar de Dorpsstraat te verhuizen, waar zij boven de winkel gingen wonen. Na de oorlog heeft mijn opa de winkels en bakkerij verhuurd. De Bakkerij (achter de winkel panden) werd aan de gemeente verkocht De Bakkerij, een kweekvijver van eigen talenten Direct na de opening is er door de jongeren in Cas- tricum gretig gebruik gemaakt van de nieuwe ruimte. Het werd onder andere een plek waar het krioelde van muzikale talenten. Ondermeer Jakob, Kees en Leon Klaasse, Peter van Straten, Peter 'PeeWee' Warnier, Erik Mooijman, Jos van Beest, Bert Baars, Ian Boelens, Gerard Bouwhuis, Frans Hendriks, Toon Hollanders, Hans Oldenburg en Rini Oudhuis speelden en oefenden in De Bakkerij en zouden zeer bekende namen in de Nederlandse muziekwereld worden. Zo ontstond in 1978 in De Bakkerij een eigen huisband, 'Pee Wee and the Specials', genoemd naar de oprich ter Peter Warnier die zijn eerste gitaar had gekocht en vol bravour verkondigde dat hij de beste basgitarist van Nederland zou worden. Beroemd werd hij wel. Met Pee Wee waren zij elke vrijdagavond live op de radio in het VPRO-programma De Suite van onder anderen Jan Donkers. Ook zaten zij minimaal een dag per week met Wim T. Schippers, alias Harko Wind, in de Vara- studio's. Vier van hen vormden samen met Jan de Hont ('ZZ en de Maskers') en Bram Vermeulen ('Neerlands Hoop') de groep 'Bram Vermeulen en de Toekomst', waarmee ze zelfs een Edison verdienden. Jacob en Frans werkten als producer mee aan vele succesvolle platen. Jacob werd ook bekend als toetsenist bij Bou- dewijn de Groot. Frans Hendriks en Peter Warnier specialiseerden zich in geluid. Frans begon een eigen geluidstudio in Limmen en daar werden veel bekende Nederlandse producties opgenomen. Peter begon een studio in Amsterdam, gespecialiseerd in geluid bij TV- series en films, en zijn bedrijf kreeg meerdere keren een 40 Gouden Kalf voor het beste filmgeluid. Erik speelde jarenlang bij 'De Maskers' en nu nog steeds bij de in West-Friesland wereldberoemde 'Oös Joös'. Jos van Beest is niet alleen in Nederland bekend geworden, maar vooral ook in Japan. Gerard Bouwhuis is beroemd geworden als pianist bij vele orkesten en ensembles, onder meer bij het 'Xenakis ensemble' en hij werd docent hedendaagse muziek bij het Koninklijk Conservatorium. Dit zijn slechts enkele voorbeelden. De lijst van alle Castricumse jongeren die hun talent ontwikkeld hebben in De Bakkerij, is bijna onuitputtelijk geworden. Behalve muziek werden er ook andere activiteiten opgezet. Dat kon niet allemaal zonder begeleiding. Met overheidsbijdragen werd het mogelijk om jongerenwer kers aan te stellen. Er kon zelfs gebruik gemaakt wor den van de regeling voor 'Tewerkstelling van erkende gewetensbezwaren militaire dienst'. Chris van der Hoeven was vanaf 1977 tot medio 1980 projectleider bij De Bakkerij en werd daarna betrokken bij de opstelling van een gemeentelijk beleidsplan voor het sociaal-cultureel werk. Chris: "In mijn herinnering De groep Bram Vermeulen en de Toekomst in 1979 voor De Bakkerij. Achter Bram v.l.n.r. Jakob Klaasse, Peter Warnier, Erik Mooijman, Frans Hendriks en Jan de Hont.

Jaarboek Oud Castricum | 2015 | | pagina 40