Ten geleide Ook dit jaar kent het jaarboek een grote variatie aan onderwerpen uit Castricums historie, vooral uit de laatste tweehonderd jaar. Het 38e jaarboek opent met de geschiedenis van het plaat selijke Rode Kruis. Deze afdeling werd in 1935 opgericht. Plaatsgenoten hebben zich met grote toewijding ingezet voor diverse taken. Castricumse jongens in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar namen vanaf 1957 deel aan een vierdaagse wieler ronde rondom het IJsselmeer. Deze zogenoemde Tour de Flevo' werd een begrip. Het eerste deel van het artikel over het Koninklijk Land goed Bakkum beschrijft het deel van het duingebied dat gedurende drie generaties koninklijk bezit is geweest. Het begon met de koop in 1829 door koning Willem I. Ook boeiend is het verhaal over de reis van het schip 'Wil- helmina Frederika', die in Suriname begon en eindigde op 17 september 1860 op het strand van Castricum. Van jeugdsociëteit tot poppodium: 'De Bakkerij' is al ruim 40 jaar een begrip bij de jeugd in Castricum. Aandacht voor de kruideniers in de serie middenstanders. Voordat de eerste supermarkt begin jaren '60 zijn intrede deed, heeft ons dorp vele kruideniers gekend. Verschil lende families worden in beeld gebracht. De 90-jarige smid Engel Twisk kijkt terug op zijn leven en vertelt over jeugd, zijn ouders en zijn beroep. De woning aan de Hoogeweg nr. 1 te Noord-Bakkum bestaat dit jaar 100 jaar. De geschiedenis van het pand met het omliggende land gaat veel verder terug. Ruim een eeuw geleden, rond 1906, maakte Eli Heimans, vriend en tijdgenoot van Jac. P. Thijsse, een wandeling die onder Castricummers wel bekend staat als 'een rondje Papenberg'. Heimans doet hierover verslag met aandacht voor het uitzicht en de planten- en dierenwereld onder weg. Vervolgens worden de Castricummers en Bakkummers beschreven die op de lijsten van de opvarenden van de schepen van de Verenigde Oostindische Compagnie voor kwamen met hun functie, het jaar van vertrek en de duur van hun dienstverband. In dit jaarboek is gekozen voor de publicatie van de familie Borst. Na de komst in 1888 van Cornelis Borst met zijn gezin in Castricum, kreeg deze familie hier veel bekendheid. Het meest bekend zijn het inmiddels 100 jaar bestaande hotel Borst en bouwbedrijf A.C. Borst. Het jaarboek wordt afgesloten met de vaste rubrieken 'Castricum honderd jaar geleden', het jaarverslag en de kroniek van het afgelopen jaar. De redactie dankt Jan Buijsman voor het aangeven van taalkundige verbeteringen in de teksten, Folkert Bangma voor het verstrekken van genealogische gegevens en Tom Heijjer en Gerrit de Feber voor het verbeteren van de afbeeldingen in het jaarboek. Wij nodigen de lezer tenslotte uit om reacties en aanvul lingen op de artikelen aan ons door te geven. Het con tactadres is: Werkgroep Oud-Castricum, Geversweg 1b, 1901 NW Castricum, per email: info@oudcastricum.com of aan Simon Zuurbier, tel: 0251-671511. Wij danken verder allen die aan de totstandkoming van de 38e uitgave hebben bijgedragen. De redactie: Hans Boot Niek Kaan Simon Zuurbier De noordkant van de 11e eeuwse dorpskerk waarvoor een bouwplan in discussie is.

Jaarboek Oud Castricum | 2015 | | pagina 3