Opnieuw een initiatief Nadat eind jaren zestig in Castricum meerdere initiatie ven vanuit de jeugd voor een eigen organisatie vroegtij dig sneuvelden (onder andere B.O.C., Live in Peace en C.C.C.), namen enkele jongeren opnieuw het initiatief om tot een eigen organisatie te komen. Piet van der Schilde, Angèle Veldt en Hans van Balgooi maakten een stencil met de oproep aan jongeren om op 14 april 1971 in de schuur van Heesterbeek aan de Hollaan in Castricum bij elkaar te komen. Ondanks dat Ajax op de TV tegen Atlé- tico Madrid moest spelen, kwamen die avond 60 jongeren bijeen en vormden een Startgroep Jeugdsociëteit, die met begeleiding van de Provinciale Jeugdraad aan de slag zou gaan. De basis voor de jeugdsociëteit, die later De Bak kerij zou gaan heten, is toen gelegd. Eerst moesten er financiële middelen komen. Na een aan tal vergaderingen van de startgroep en de gemeente, begin 1971, vond op 28 augustus van dat jaar de eerste rommel markt plaats. In de maand daarvoor gingen ruim 75 jonge ren met een bakfiets door Castricum om oude spullen op te halen. De rommelmarkt, inclusief loterij en veiling, was een groot succes; er was een opbrengst van ruim 4000 gulden. In die tijd ging de startgroep op bezoek bij andere jeugd- initiatieven in de buurt. De groep bestond toen uit een aan tal van die ongeorganiseerde jeugdleden, te weten Marga Bakker, Frans Borst, Gerard Bouwhuis, André Dekker, Theo Kaandorp, Marian Luijckx, Piet van de Schilde, Egbert Tates, Wim Heesterbeek, Peter Borst en Evert His- sink. Daarnaast werden ze ondersteund vanuit de provin cie. In september 1971 kwam de startgroep met de 'Nota Jeugdsociëteit Castricum' en vroeg aan de gemeente hulp bij het zoeken naar een accommodatie en financiële steun. Van Balgooi: In de bijna drie jaar dat het duurde om een eigen onderkomen te vinden, hebben we in en om Castricum in totaal ruim 24 panden bezocht. Dat waren onder andere de Breedeweg 40, de Duinrandschool en de boerderij van Kuijs aan de Alkmaarderstraatweg, Zelfs de mogelijkheid van een tijdelijke voorziening aan de Walingstuin werd overwogen." Er werd een stichtingsakte voor de Stichting Jeugdsocië- teit Castricum opgesteld, waarin de doelstelling als volgt werd omschreven: het bieden en realiseren van mogelijk heden voor ontmoeting, vorming en recreatie van jon geren. De stichting tracht dit doel te bereiken door het inrichten en exploiteren van een voor het werk van de stichting benodigde accommodatie. De akte werd op 25 mei 1972 gepasseerd en ook de for mele start van de jeugdsociëteit was toen een feit. In oktober 1972 berichtten burgemeester en wethouders de gemeenteraad dat een oplossing voor het ruimtevraagstuk nog niet in zicht was. Nog geen twee weken later stuurde het college een nieuw voorstel naar de raad. Een ambte naar was met het idee gekomen om de jeugdsociëteit te vestigen in de voormalige bakkerij van Gerard Hemmer aan de Dorpsstraat. Bestuur van de jeugdsociëteit, de startgroep en de consulent van de Provinciale Jeugdraad: iedereen was enthousiast. De onderhandelingen begonnen en er werden inrichtingsplannen gemaakt. Hans van Balgooi: "Hemmer wilde zijn oude bakkerij verhu ren aan de gemeente, maar begon te twijfelen. De gemeente meldde op dinsdag 15 mei 1973 dat ze er niet uitkwamen. De jongeren merkten dat ze er bijna waren. Diezelfde dag werd er een brief naar de gemeente gestuurd dat er gedemonstreerd zou worden op zaterdag 19 mei. Het zou de grootste demon stratie worden die ooit in Castricum is gehouden. Uiteindelijk kreeg de Jeugdsociëteit Castricum het bericht dat wethouder Van Hemert toch op 18 mei een voorlopige koopovereenkomst had gesloten. De demonstratie werd daarop afgeblazen." Op 28 juni 1973 stelde de gemeenteraad f 105.000,- beschikbaar voor de verbouwing. Opening Op de dag na Kerst 1973 werd het pand overgedragen. Gerard Hemmer was daar natuurlijk bij, maar achteraf met een tragische afloop. Hij werd namelijk onwel tijdens de overdracht en is later die dag overleden. Het pand dat van Gerard Hemmer werd gekocht. Voorzitter Tineke Raimond opent De Bakkerij op 5 oktober 1974. 39

Jaarboek Oud Castricum | 2015 | | pagina 39