1 römmelmar De Bakkerij 40 jaar: van jeugdsociëteit tot poppodium 'De Bakkerij' is al ruim 40 jaar een begrip in Castri cum. In dit artikel, waaraan door diverse betrokke nen is meegewerkt, leest u hoe De Bakkerij aan zijn naam komt, hoe die eerste jaren waren en over de sluiting van het pand aan het Bakkerspleintje na 33 jaar in augustus 2007. Ook komt de oprichting van de Vereniging Vrienden van De Bakkerij in 2005 aan de orde. Daarnaast worden de rol van de jongeren werkers en de diverse activiteiten en evenementen belicht. Uiteraard wordt er ook niet voorbijgegaan aan de strijd die moest worden geleverd om 'De nieuwe Bak' te verkrijgen en te kunnen uitbreiden. Ongeorganiseerde jeugd Eind jaren '60 nam het idee van een jeugdsociëteit voor de 'ongeorganiseerde' jeugd van Castricum steeds vas tere vormen aan. "Ongeorganiseerde jeugd was vooral de jeugd die niet bij de sportclub, culturele of andersoor tige verenigingen kwam", zegt Hans van Balgooi, die als 20-jarige betrokken was bij de totstandkoming van De Bakkerij. Maar wat wilde de jeugd? Er waren toch al genoeg kroegen in het dorp? Immers in die tijd kwam half Noord-Holland in Castricum stappen. Wat wil je dan nog? Hans: "We wilden het vooral zelf doen, zelf activiteiten organiseren. Maar vooral wilden we een eigen plek waar we niet weggejaagd zouden worden." De jongeren die achter dit idee stonden, klopten aan bij de gemeente. De ongeorganiseerde jeugd wilde zich organi- seren. Een geschikt pand was moeilijk te vinden. De initi atiefnemers hebben toen heel wat omzwervingen gemaakt door Castricum en omgeving. Zo had je de schuur van Heesterbeek aan de Oude Haarlemmerweg, waar wel eens activiteiten georganiseerd werden. Hans: "De politie is daar wel eens binnengevallen, omdat er 'exotische geu ren gemeld waren. Op dat moment zaten er 30 mensen te vergaderen; allemaal netjes aan de cola." De voorgeschiedenis De wens om ruimte voor jongeren werd al in 1954 in de gemeenteraad geuit door het bevlogen raadslid mevrouw Jacobs-Wentink. Het Castricums Centraal Jeugdoverleg, dat 32 verenigingen vertegenwoor digde, brak in 1965 een lans voor een jeugdcentrum. In de naoorlogse jaren was de aandacht vooral gericht op wederopbouw, infrastructuur en onderwijsvoorzie ningen. Grote wensen als een bejaardencentrum of een zwembad konden nog niet in vervulling gaan. Pas toen het aantal inwoners sterk begon te stijgen door reali sering van de wijk Molendijk, eind jaren zestig, werd er meer mogelijk. Burgemeester Van Boxtel zette in 1969 het begrip samenlevingsopbouw op de agenda en de gemeente liet door het Provinciaal Opbouworgaan, in de persoon van drs. Absil, een onderzoek uitvoeren. Een van de conclusies was dat een activiteitencentrum en daarbij een jeugdsociëteit in een behoefte zou voor zien. De gemeenteraad nam in april 1971 die aanbeve ling over. Tot uitvoering is het echter nooit gekomen. g /5 AUG. Er zijn vele rommelmarkten gehouden voor De Bakkerij. Hier proberen de veilingmeesters v.l.n.r. Willem Heesterbeek, Paul Schekkerman en Gerard Bouwhuis geld in te zamelen op 27 augustus 1973. 38 De elfde rommelmarkt wordt voorbereid. V.l.n.r.: Dick van der Kolk, Saskia Modder, Jan Willem van Wetering, Jan Vos en Hans Hofstra.

Jaarboek Oud Castricum | 2015 | | pagina 38