Voorwoord Werkgroep Oud-Castricum Vrijwel dagelijks geniet ik van ons dorp, de cultuurhistori sche erfenis en het gevarieerde landschap tussen strand en polder. Het is dan ook een voorrecht mij als voorzitter van de Stichting Werkgroep Oud-Castricum te mogen inzetten voor vergroting van lokale historische kennis en behoud van de kwaliteit van onze directe leefomgeving. Vorig jaar sprak ik mijn zorgen uit over mogelijk onge wenste ingrepen in ons waardevolle landschap. Dat doe ik nu waar het gaat om onze gebouwde monumenten. Niet iedereen blijkt die te koesteren om historische en archi tectonische redenen en dat geldt soms zelfs voor verant woordelijke overheden. Oud-Castricum houdt dan ook voortdurend een kritische vinger aan de pols, informeert en adviseert, stelt zienswijzen op en participeert in de gemeen telijke Monumentenraad en het beraad herinrichting land goed Duin en Bosch. Concreet noem ik de recente teloorgang van twee stolp boerderijen: één aan de Brakersweg en 'Hoeve Nooitge- dacht' achter het station. Hoewel het geen beschermde monumenten betrof, betreur ik toch dat deze karakte ristieke panden ten prooi zijn gevallen aan de slopers hamer. Dat lot tracht de werkgroep al vele jaren de wel beschermde boerderij Kronenburg te besparen. Bij voort during heeft Oud-Castricum bezorgdheid geuit over het geleidelijke verval. Intussen is er een nieuwe eigenaar, die wij graag met raad en daad terzijde willen staan in de zorg voor dit waardevolle en gezichtsbepalende, eerste provin ciale monument. Stichting Buitengewoon bezorgd ben ik over een object dat mij persoonlijk (en gelukkig ook vele anderen) bijzonder dierbaar is: de middeleeuwse dorpskerk, het belangrijk ste rijksmonument van Castricum, dat trots prijkt in ons logo. Er blijkt namelijk een plan in discussie om aan de noordzijde van de kerk een grote aanbouw te realiseren, waardoor sfeer en aanzien van het gebouw worden aange tast. De tufstenen buitenmuur zou daarvoor moeten wor den doorgebroken en graven geruimd of verplaatst. Maar gelukkig is het nog niet zover. De discussie laat echter zien dat respect voor de integriteit en schoonheid van kostbaar erfgoed uit de 11e eeuw kennelijk niet voor iedereen van zelfsprekend is. Nu ik ruim een jaar voorzitter ben, wil ik hier ook kort de balans opmaken van een aantal plannen. Bij mijn aantre den heb ik oriënterende gesprekken gevoerd met de zoge heten 'taakgroepen', de aandachtsgebieden waarbinnen de veertig vrijwilligers van de werkgroep zijn georganiseerd. (Van hun activiteiten kunt u kennisnemen in het verslag dat elders in dit jaarboek is opgenomen.) Opmerkingen over de overwegend mannelijke samenstel ling en dreigende vergrijzing zijn beantwoord met initi atieven die vruchten hebben afgeworpen. De werkgroep mag zich verheugen in een grotere diversiteit door toe stroom van ook vrouwelijke en jongere leden. Het plan voor de gewenste uitbreiding van ons gebouw 'De Duynkant' is geconcretiseerd en mag vergunningvrij worden gerealiseerd. Voor de financiering kan gedeeltelijk worden geput uit reserves die door zuinig beleid zijn opge bouwd. Voor de ontbrekende gelden wordt samengewerkt met een fondsenwervingbureau. Aan de 'kick-off' - die in de lokale media veel aandacht kreeg - werd medewerking verleend door een groot aantal Castricummers. De eerste toezeggingen zijn binnen en vervolgacties worden voor bereid. In 2017 hoopt de werkgroep het 50-jarig bestaan te vie ren. Ter voorbereiding daarvan is een plan opgesteld dat steeds meer handen en voeten krijgt. Als bekroning hoop ik natuurlijk op de realisatie van het uitbreidingsplan voor ons historisch informatiecentrum. Leden en bezoekers kunnen dan beschikken over een multifunctionele ruimte die voldoet aan de eisen voor de vol gende halve eeuw. Ten slotte een compliment. Er ligt weer een prachtig jaarboek dat ik met gepaste trots ons visitekaartje noem. De kwaliteit is vertrouwd, maar niet vanzelfsprekend. Auteurs en redactie verdienen daarom weer veel waarde ring voor de hoogwaardige en gevari eerde bijdragen. Ik wens u veel leesgenoegen. Peter van Eerden, voorzitter 2

Jaarboek Oud Castricum | 2015 | | pagina 2