om de afwatering te kunnen reguleren. Ook wordt er een sloot gegraven voor het lozen van het water rondom de woning van de jachtopziener van de vroegere eigenaar Boreel. Aan het begin van de Hoofdvaart, vlakbij de zee duinen, zou een nieuwe stortplaats voor schelpen worden aangelegd. Een scheepssluis zou de Hoofdvaart met het achterland moeten verbinden. Zowel de stortplaats als de scheepssluis zijn er nooit gekomen. Ten slotte worden er sloten gegraven rondom de gronden die het eerst als wei landen in gebruik genomen zullen worden. Tal van andere werkzaamheden volgen, waaronder de aanleg van wind- singels voor bescherming van de te verkavelen valleien tegen wind en verstuiving. In een schrijven op 30 sep- 28 tember 1830 aan Rendorp noemt Van Lennep het belang van windsingels een "conditio sine qua non"; met andere woorden: zonder singels geen ontginning. Wegen worden aangelegd, gronden geëgaliseerd, gebouwen neergezet en bospartijen aangeplant. Ook moet er een kwekerij komen om voor de komende jaren verschillende houtgewassen te kunnen kweken. Aan het streven naar een groot bosopper- vlak liggen zowel commerciële als landschappelijke over wegingen ten grondslag. Dat men zich heeft laten inspi reren door de Engelse tuinarchitectuur blijkt niet alleen uit de aanplant van heesters en sierstruiken, maar ook uit het wegenplan en de plannen om een landhuis met een belvédère (en een manege) te bouwen. Twee schetsen van \-L~~ 'JJjJ1 Het geplande landhuis omringd door een Engelse landschapstuin. Kaartdetail uit 1745 met de Hoepbeekse afwatering en de Schulpvaart. In de p Gevers zal de Hoepbeekse afwatering worden gekanaliseerd. annen van Ontwerpschets van het landhuis.

Jaarboek Oud Castricum | 2015 | | pagina 28