B Koninklijk Landgoed Bakkum (deel 1) Het duingebied, zoals wij dat nu kennen, is het re sultaat van natuurlijke processen en van de invloed die de mens er eeuwenlang op heeft gehad. Er werd gejaagd, geplant, vee geweid en zand afgegraven, voor zover de duineigenaar dit toestond. Eigena ren waren veelal adellijke families. Het duingebied achter Bakkum was zelfs drie generaties lang ko ninklijk bezit. Vooral in die periode zijn de ingre pen in het duinmilieu groot geweest. Koninklijk bezit Koning Willem I kocht in 1829 het Bakkumse duingebied uit de nalatenschap van Abraham Barnaart, grootgrond bezitter. Ook het aan de zuidzijde grenzende terrein van jhr. Lucas Boreel werd aangekocht. Verschillende namen verwijzen naar het vroegere koninklijk bezit. Een stuk duingebied wordt Koningsduin genoemd. De waterloop langs de Zeeweg, tussen het fietspad en de rijweg, draagt de naam Koningskanaal. Een noordelijker gelegen stuk bebost duinterrein heet Koningsbosch, waarnaar de vroe gere jeugdherberg Koningsbosch werd vernoemd. Een van de bospaden in het duingebied achter Bakkum draagt de naam Van Wiedlaan, zo genoemd naar prinses Von Wied die ook eigenaresse van de Bakkumse duinen is geweest en een kleindochter was van koning Willem I. Koning Willem I (1772-1843) Nadat keizer Napoleon in 1813 bij Leipzig was versla gen, werd erfprins Willem Frederik gevraagd vanuit Engeland naar Nederland terug te keren. Op 2 decem ber van dat jaar werd hij uitgeroepen tot soeverein vorst: koning Willem I. In 1815 werden de voormalige Oostenrijkse Nederlanden (het huidige België) met het grondgebied van de Oude Republiek verenigd om te dienen als buffer tegen het verslagen Frankrijk. Zo ontstond het Verenigd Koninkrijk. De combinatie van industrieland België en handelsland Nederland vond koning Willem I erg belangrijk. De energieke Willem, met als bijnaam 'koning-koopman', probeerde in zijn koninkrijk de economie te stimuleren. Hij liet kanalen graven en wegen aanleggen en had veel belangstel ling voor ondernemingen op allerlei gebied, waarmee ook de werkgelegenheid verbeterd kon worden. Hij schroomde niet om met eigen financiële middelen aan projecten deel te nemen. Op het gebied van beheer en exploitatie van ontginningsprojecten had hij een leer school doorlopen. Na in 1795 uit Den Haag te zijn ver trokken, kocht hij in 1797 en '98 in het westen van Polen omvangrijke goederen. Hier werden vele experimenten op het gebied van ontginning, kolonisatie en schapenhou derij ondernomen. Later ver wierf hij nog bezittingen in Koning Willem I, voorstudie van Silezië, ook in Polen. Tijdens het portret voor het Amsterdamse zijn koningschap kocht Wil- stadhuis (1816) van Charles Hodges lem ook in Nederland gron- (Rijksmuseum). Koning Willem F den aan. Zelf trad hij ook op geboren in 1772 in Den Haag als als investeerder, zoals met de prins Willemprederik,_werd na_ aankoop van landgoed Bak- kum zal blijken. Ondanks zijn zakelijke en commerciële activiteiten viel de koning bij de Belgen niet in de smaak. In 1830 brak er een opstand uit. Wil lem stuurde er een leger op af, maar dat mocht niet baten; België werd onafhankelijk. Pas in 1839 erkende Willem I de Belgische onafhankelijkheid. Een jaar later deed hij diep teleurgesteld afstand van de troon en ves tigde hij zich in Berlijn. Hij werd opgevolgd door zijn oudste zoon koning Willem II. Grondaankopen Bij Koninklijk Besluit van 18 augustus 1829 machtigde koning Willem I de Amsterdamse makelaar Jan Twisk Cornelisz om op de openbare verkoping van 22 augustus te Beverwijk duinpercelen te Bakkum aan te kopen van de erfgenamen van Abraham Barnaart. Laatstgenoemde werd op 15 augustus 1754 te Haarlem geboren, was woon achtig in Amsterdam en overleed op 23 mei 1829 te Lisse. De aankoop betrof de volgende drie duinpercelen: 1. Een huis met stalling, schuur enz., een perceel duinen en annex wei-, teel-, en bosland genaamd het Zeeveld, staande en gelegen te Bakkum in de gemeente Castri- cum, samen groot ruim 490 hectare; 2. Een huis met stalling, schuur enz., een perceel dui nen en annex wei- en duinland genaamd het Zeeduin, staande en gelegen in de gemeente Castricum, samen groot ruim 183 hectare; 3. Een stuk bosland, genaamd Jan Blommenkroft, lig gende aan de Baccummerweg in de gemeente Castri- cum, groot bijna 1,5 hectare. Ook het aan de zuidzijde grenzende bezit van jhr. Lucas Boreel (1780-1854) werd aangekocht. Hierop stond een boerenwoning, die nu nog te zien is als Oude Huys op landgoed Duin en Bosch. Lucas Boreel was houtvester en lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland en woonde te Beverwijk. Boreel had bij de verkoop van zijn de Franse tijd in 1813 koning der Nederlanden (Nederland en Belgie). 25

Jaarboek Oud Castricum | 2015 | | pagina 25