wm KOTnmtut De laatste tocht Nadat de Tour de Flevo vijf keer in dezelfde vorm was verreden, kwam er een kentering, zoals blijkt uit een brief van 21 juni 1962 van Wim Houtenbos aan de ouders van de jongens die op dat moment stonden ingeschreven. Deze brief werd geopend met "De 'FLEVOkrijgt een nieuw jasje, dit in verband met de tanende belangstelling voor de wielerronde". Vervolgens werd meegedeeld dat besloten was om met de 32 deelnemers een vast kamp te houden in Apeldoorn en dat er minder leiders zouden meegaan dan gebruikelijk. Daaraan werd toegevoegd dat het pro gramma bestond uit onder andere een fietsrace, behen- digheidsritten, een oriëntatierit, een wandeltocht en een bezoek aan een museum. In een brief van dezelfde datum aan de deelnemers werd meegedeeld dat de start op don derdag 26 juli vroeg zou plaatsvinden en dat per boot de overtocht van Amsterdam naar Harderwijk werd gemaakt. De groep vertrok in de loop van zondag 29 juli weer naar huis. Anders dan bij de jongenstour werden er geen prijzen toegekend aan de resultaten op de fiets, maar alleen voor prestaties in het kader van hulp vaardigheid en sportiviteit. Zo ontving Yvonne Boer na afloop van de eerste tocht als eerste een prijs voor haar inzet. Een andere prestatieprijs was voor Marga Vlaarkamp, de sportprijs ging naar Ans Gooyer en aan Willy Briefjes werd de pechprijs uitgereikt. Yvonne Duinmeijer-Boer (1947) moest heel diep graven Gerard Bouwhuis, Engel Lute en nog vele anderen, waar onder de vaders van de wielrenners Lute en Rullens, die op de bromfiets de tour begeleidden. Ik wil ook nog vermelden dat van het thuisfront mijn vader André van de Ven 's avonds op het pleintje voor Café Lute de toegestroomde familie van de renners middels inter views met een 'reporterin de etappeplaats op de hoogte bracht van de laatste stand van zaken. Naast de Castricumse middenstanders waren er enkele landelijk bekende sponsors. Ik herinner mij Milky Dilky. Dat was een Vrumonamerk voor een soort chocolade melk met een sinaasappelsmaakje. Dat was erg lekker en tijdens de tour reed er ook een reclamewagen van Milky Dilky mee. Uiteraard werden de renners met enige regel maat voorzien van een dosis Milky Dilky..." De meisjestour In 1961 vond de leiding van de Tour de Flevo de tijd rijp om ook een tour voor meisjes te houden. Daaraan ging een lange vergadering vooraf op 30 januari van dat jaar bij Wim Houtenbos thuis. In een uitgebreid vergaderstuk werd de vraag gesteld of de organisatie niet te veel een belasting zou zijn van het bestaande comité, ervan uit gaande dat daarop teruggevallen moest worden. Verder vroeg men zich onder andere af hoeveel kilometer de tocht moest bevatten, of er wel bivakken voor de meisjes waren, hoe de gezagsverhoudingen lagen en hoe de karavaan zou moeten worden samengesteld. Besloten werd om de tour door te laten gaan en die werd in 1961 en 1962 gereden. De invulling van de leiding was snel rond. Naast kapelaan Martin de Groot en Ton Settels werd deze gevormd door de dames Jo Padt, Jo Bos, Tiny Briefjes, Nelly Boonstop pel, Joke IJpelaan, Dia Sneekes en Rinie Tromp. Ton Settels staat de volgende anekdote nog hel der voor de geest: "Jo Padt vroeg bij aankomst in een kampplaats aan de deelneemsters of er nog iemand was die zadelpijn had. Toen zei een meisje: Ja ik. Nou zei Jo, kom dan maar even mee naar mijn hokje, waarop het meisje mee deelde dat haar fiets bij de schuur stond Volgens het Nieuwsblad van 11 augustus 1961 was de eerste meisjestour een uitstekend geslaagd experiment. De tocht hield een korte kampweek in die plaats vond in Blaricum en omgeving. Er werd niet alleen gefietst, want ook een heidewan- deling en een bezoek aan het zwembad in Hui zen stonden op het programma. 's Avonds was er veel ruimte voor ontspanning en werden er platen gedraaid, gitaar gespeeld, gezongen en gedanst. De ploeg van Sterovita, ook wel Milky Dilky genoemd. V.l.n.r. staand: een medewerker van de sponsor, Henny de Wit, Karel Hille (Ketel), Sjaak Kaandorp, Ad van de Velde en Hans Schumacher; knielend: Fred de Wit, Rini Bollemeijer, Hans Huizinga en een tweede mede werker van de melkfabriek. De kampweek vond in 1961 plaats in 't Gooi. 23

Jaarboek Oud Castricum | 2015 | | pagina 23