$3 TOUR DE FLEVO en LOCOMOTIEF gaan hand In hand van een feestelijke slotavond in zaal Roozendaal, waar de deelnemers werden gehuldigd en de prijsuitreiking plaats vond. Als dank en waardering ontvingen de organisato ren een doos sigaretten... Het artikel werd afgesloten met een dankwoord van kapelaan Van der Wel richting leiders, begunstigers, propagandisten en de pers. Ook herinnerde hij de jongens eraan dat zij de vrijdag daarop om 19.00 uur bij Wim Houtenbos werden verwacht om hun shirts, petten en ravitailleringszakjes in te leveren. Evenals in het jaar daarvoor kreeg burgemeester Smeets voor het vertrek van de tour in 1958 de gelegenheid om een ten geleide te schrijven voor het Nieuwsblad. Hij zei onder meer: "De Tour gaat een evenement worden, dat niet alleen de naam van de gemeente meer bekend heid gaat geven, maar dat vooral een binding onder de inwoners onzer gemeente gaat brengenDe burgervader betuigde zijn hartelijke dank aan allen die aan de organi satie hadden meegewerkt en wenste alle deelnemers een prachtige tocht, waarbij hij hoopte dat het niet nodig zou zijn om de 'bezemwagen' in gebruik te nemen. Het sportieve festijn kreeg in 1958 ook landelijke bekendheid, want De Telegraaf plaatste een artikel met een grote foto in de krant van zaterdag 19 juli. Daar stond het volgende in: "De 'fietstocht met een wedstrijdkarakterzal ook een pedagogische kant hebben. Niet alleen met rijden kunnen punten worden verzameld, er worden tevens punten gege ven voor 'gedrag', bijvoorbeeld voor betoonde hulpvaardigheid onderweg. De knapen hoeven weliswaar in de rustpozen niet hun eigen boon tjes te doppen, maar ze moeten wel corveedien sten verrichten, bedden opmaken en borden was sen. Stipte plichtsvervulling en kameraadschap kunnen dus kostbare punten opleveren." En over het zakgeld werd opgemerkt: "Voor onderweg krijgt ieder een rijksdaalder en geen cent meer. Niemand zal dus door extra-uitgaven zijn minder welgestelde vriendjes jaloers kunnen maken. Een blijk van gezond sociaal inzicht der wedstrijdlei ding!" Ook in de daarop volgende jaren waarin de Tour de Flevo werd gereden, deed het Nieuwsblad uit gebreid verslag van de voorbereiding en uitvoe ring van de fietstocht. Zo liet de chef-kok van de organisatie in 1959 weten dat de jongens 240 kg aardap pelen, enorme hoeveelheden groenten, 80 liter soep, 100 ballen gehakt, 20 kg saucijsjes, 100 pond margarine, 20 pond vet, 75 liter yoghurt en 150 broden met beleg had den verorberd. Vanaf die tijd verscheen het nieuws over de tocht regelmatig in de rubriek 'tour-flitsen'. Opvallend waren nog wat berichten over de start van de tour in het Nieuwsblad van 28 juli 1961. In de eerste plaats werd vermeld dat de acht jongens van de Locomo- tiefploeg allen een splinternieuwe fiets van die fabriek hadden gekregen, wat voor die tijd toch een bijzondere sponsorbijdrage is te noemen. Daarnaast werd er gewezen op de jaarlijkse ziekendag die in Castricum werd gehou den. Voor de Tour de Flevo hield dat in dat er namens de leiding en renners in de St. Gerardusschool aan 22 zieken bloemen plus een taart werden overhandigd. Vermeldenswaard is ook nog een artikel in het Nieuwsblad van 1 augustus 1961, waarin staat dat alle deelnemers na terugkomst in Castricum 'de laatste rennersmaaltijd' in hotel Borst nuttigden. Advertentie uit 1960. Immers Locomotief voor sporl- fietien en s por tli etsen voor de Tour de Flevo. geh.compl. vanaf f 149.25 SIMONS RIJWIELHANDEL Stationsweg 11 Tel, 2297 De ploeg van Simon Boer werd winnaar van de eerste fietstocht. Ook tijdens het verblijf in Weesperkarspel in 1960 werd er flink gegeten. 19

Jaarboek Oud Castricum | 2015 | | pagina 19