Herinneringen aan de Tour de Flevo Kapelaan Cor van der Wel was in de jaren '50 geestelijk adviseur en organisator van het paro chiejeugdwerk en nam het initiatief om een fiets tocht van vier dagen te houden rondom het IJs- selmeer voor jongens in ons dorp van twaalf tot en met zestien jaar. Gebaseerd op de historische oorsprong van het IJsselmeer, werd de wielerronde 'Tour de Flevo' genoemd. In 1957 ging de Tour de Flevo van start. De tocht, gesponsord door de plaatselijke middenstand, werd daarna nog vijf keer gereden. Ook voor meis jes kwam er een ronde in 1961 en 1962. Fietsen keuren en banden plakken Voor de organisatie van de fietstochten moest heel wat werk worden verzet. Ton Settels (1927) was een van de jeugdlei ders en vertelde over zijn belevenissen: "Aan de eerste ronde in 1957 namen zo'n veertigjongens deel. Een halfjaar voor de start werden de route en overnachtingen door vier man uitgestippeld. Het jaar daarop moesten we voor zo'n tach tig jongens en tien leiders op zoek naar bivakplaatsen, want een dergelijke groep kon niet worden ondergebracht in een pension. Daarom gingen wij bij boeren langs, maar ook instellingen als kloosters werden benaderd. We probeerden daarbij zoveel mogelijk te variëren in routes en stopplaatsen. Uiteraard moest er geld komen voor overnachtingen, eten en drinken, vervoer etc. Hiervoor werd de plaatselijke middenstand ingeschakeld, die de ploegen sponsorde. Enkele bekende namen van de sponsors waren toen: juwelier Plas, ijssalon Beentjes, Jan Mul kleding, garage Geluk, Weda spuiterij, automatiek Simon Boer, groente boer Buter en Zijlstra 's rijwielhandel. De jongens, voor wie deelname echt een uitje was, werden dan voorzien van een heuse wielrennerstrui met de naam van de sponsor. Ze kregen ook een plunjezak en een ravitailleringszakje, die allemaal door de vrouwen van de leiders werden gemaakt. Voor de begeleiding werden er diverse auto's gecharterd. Ze deden dienst als een commandowagen en voor het ver voer van kookspullen, plunjezakken en eten en drinken voor onderweg. Verder reed er een bezemwagen mee voor cala miteiten. De commandowagen, die voorop reed, was een DC2 Citroën van Wim Houtenbos en de (achterste) bezem wagen een Volkswagenbusje met een geluidsinstallatie erop voor de muziek en om het verkeer achter ons te waarschu wen. Voor de veiligheid hadden we een radioverbinding tussen de voorste en achterste wagen, zodat we direct kon den stoppen als er iets verkeerd ging. Hiervoor werden twee zogenaamde '19 Setsgebruikt. Dat waren zenders van de De ploeg die voor de Tour de Flevo van 1957 werd gesponsord door juwelier Plas. V.l.n.r.: Kees de Zeeuw, Hans de Vries, Kees Bakker, mevr. Plas, Lau Bakker, Sjaak Briefjes, de heer Plas, Ben Borst, Hans Molenaar en Ton Molenaar. Kapelaan Van der Wel helpt met het plakken van een band in 1958. 13

Jaarboek Oud Castricum | 2015 | | pagina 13