Simon Zuurbier In memoriam Wim Hespe Op 11 september 2014 is Wim Hespe op 83-jarige leef tijd overleden. Wim heeft veel betekend voor de Stich ting Werkgroep Oud-Castricum. Op 28 september 1992 is hij lid geworden van onze werkgroep. Wim was toen gepensioneerd, had daarvoor bij Brocades gewerkt als afdelingschef geneesmiddelenresearch. Wim was bij Oud-Castricum geïnteresseerd in archiefonderzoek en vooral in de ontwikkeling van de gezondheids zorg in Castricum. Hij heeft met veel enthousiasme dit onderzoek verricht. Elke dinsdagavond ging Wim met drie andere werkgroeple den naar het Regionaal Archief te Alkmaar. Hij begon met het over nemen van gegevens over de 17e en 18e eeuw uit het Oud-Rechter lijk Archief. Ook ging hij een jaar elke vrijdag met Wim Rebel en Frans Baars naar datzelfde archief om de dossiers van de gemeente Castricum over de periode 1916 1936 te inventariseren. Wim schreef leverde al vrij snel een artikel voor het jaarboek. Dat was in 1994 over de gezondheids zorg in ons dorp vanaf de 17e eeuw tot 1950, de vroegere chi rurgijns, heelmeesters en de latere huisartsen. Zijn schrijfstijl was uitvoerig, maar heel boeiend en plezierig. Na de gezondheidszorg verdiepte Wim zich in de armenzorg, waaraan hij drie artikelen heeft gewijd. In 1999, bij de herdenking van de Slag bij Castricum, schreef Wim zowel een hoofdstuk in het boek dat hier over verscheen, alsook in het jaarboek met als titel Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap in Castricum'. Op zijn initiatief werd de eerste computer bij de werk groep in 1999 geïnstalleerd door zijn zoon Daan. Wim is toen ook begonnen met het handmatig scannen van afbeeldingen, die in de computer werden opgeslagen en nu nog deel uitmaken van de beeldbank; daarmee is hij als het ware de grondlegger van de beeldbank. Na het overlijden van Wil Steeman in het jaar 2000 nam Wim diens PR-functie over. Twee jaar later heeft hij die overgedragen aan Hans Boot. Al veel eerder was Wim begonnen om vooral inwoners van nieuwe woonwijken in Castricum kennis te laten maken met Oud-Castricum door huis aan huis een brochure te bezorgen met de historische achtergrond van hun straatnaam. Daarnaast heeft Wim thuis veel uittreksels gemaakt uit vooral de Castricumse kranten vanaf 1966. Deze uittreksels kunnen via zoektermen op de website worden geraadpleegd. Samen met Lien Steeman behar tigde hij de beschrijving in het jaarboek van de panden en de bewoners van een bepaalde straat. Voor dat doel onderzocht hij de geschiedenis van de hui zen en was hij zo'n tien jaar gele den samen met Piet Blom weke lijks te vinden bij het Kadaster in Alkmaar. Dat heeft hij meerdere jaren gedaan. Na de Burgemees ter Mooij straat kwam de Dorps straat aan de beurt, wat meerdere artikelen ging omvatten. Dit laatste en inmiddels 10e deel is verschenen in het 37e Jaarboek (2014). Wim was hulpvaardig, consciëntieus, ook kritisch, had humor, was geïnteresseerd, had altijd ideeën en onder werpen voor het jaarboek. Bij een van de bezoeken aan Wim aan het einde van zijn leven, vertelde hij mij dat hij nog graag had willen schrijven over de politieke rol die schout Joachim Nuhout van der Veen speelde in de Nationale Vergadering in 's-Gravenhage. Het heeft niet meer zo mogen zijn. Wij zijn Wim heel veel dank verschuldigd voor zijn enorme inbreng, zijn vele werk en grote oeuvre aan artikelen. O 123

Jaarboek Oud Castricum | 2015 | | pagina 123