Met het Regionaal archief Alkmaar zijn afspraken gemaakt over het onderbrengen van archiefmateriaal dat niet nood zakelijkerwijs bij ons aanwezig hoeft te zijn. Daar wordt het goed bewaard en zodoende krijgt de werkgroep wat meer ruimte. Archiefonderzoek en jaarboek (Simon Zuurbier) In oktober 2014 werd het 37e Jaarboek uitgebracht. Een van de grotere artikelen betrof de geschiedenis van de Castricumse bibliotheken. Het eerste exemplaar van dit jaarboek werd uitgereikt aan oud-wethouder André Lamme, die jarenlang bestuurslid was van de biblio theek. Verder was er aandacht voor het 50-jarig bestaan van verzorgingshuis De Boogaert, het gezin Jacobi en Duin en Bosch, de groenteboeren in ons dorp, de kos ten aan de Sint-Aagtendijk, de gevolgen van de Eerste Wereldoorlog voor Castricum, namen langs de Schulp- vaart, veldwachters en politie (deel 2), de laatste afle vering van de geschiedenis van de Dorpsstraat en zijn bewoners, de plaquette van dokter Leenaers, de geschie denis en stamboom van de Castricumse familie Bos en tot slot de vaste rubrieken: Castricum honderd jaar gele den, het jaarverslag en de kroniek van 2013. De uitvoering van het archiefonderzoek is hoofdzake lijk op het Regionaal Archief te Alkmaar, waar wekelijks door enkele leden een aantal uren wordt doorgebracht. Het werk richt zich op het digitaal vastleggen van histo rische gegevens over Castricum. In het verslagjaar werd het werk aan de schepenrollen voortgezet en werden gege vens betreffende de geschiedenis en stamboom van de Castricumse families Borst, Castricum, Nanne, Schut en Sprenkeling opgespoord. In dat kader werd het werk aan de reconstructie van Castricumse families uit de periode van voor 1811 voortgezet. Ook werd er onderzoek ver richt voor onderwerpen die in het jaarboek worden gepu bliceerd (Castricum 100 jaar geleden). Het archief van de Castricumse notaris Heenk (1921-1924) werd voor een deel overgenomen; een begin werd gemaakt met notaris Schoorell (1638-1666). In het Noord-Hollands Archief te Haarlem vond onder zoek plaats, zowel in de kadastrale registers betreffende enkele woningen als aan het archief van notarissen in Beverwijk, Uitgeest en Velsen voor het overnemen van gegevens over Castricums onroerend goed en families. Beheer en onderhoud (Gerard Veldt) In 2014 zijn er in en rond De Duynkant diverse reguliere onderhoudswerkzaamheden uitgevoerd. Na het herstel van de stormschade van september 2013 is er nog steeds sprake van terugkerende hemelwaterlekkage. Meerdere keren heeft een loodgietersbedrijf hiernaar gekeken, maar de bron van de lekkage is tot op heden niet gevonden. In 2014 is er in afwachting van de nieuwbouw (waarin plan nen zijn opgenomen voor een goede klimaatbeheersing) een ontvochtiger aangeschaft. Dit apparaat staat vanaf de zomer in dat jaar continue aan en heeft ertoe bijgedragen dat de muffe lucht in het archief aanzienlijk wordt wegge nomen. Wekelijks kunnen vele liters vocht worden afge voerd. De resultaten zijn zeer positief te noemen. In 2014 is de bouwcommissie verder gegaan met de bouwplannen voor de uitbreiding van De Duynkant. Het uiteindelijke resultaat is een door bouwbedrijf AC Borst Bouw en architectenbureau Wilsem&Cabri ontwikkeld bouwplan voor uitbreiding van ons gebouw met een mul tifunctionele ruimte van 100 m2. Wij kunnen deze nieuw bouw gebruiken als tentoonstellings-, vergader- en pre sentatieruimte. Bovendien komt er een geconditioneerde archiefruimte. Binnen de bestaande wet- en regelgeving is het toegestaan om tot genoemde oppervlakte vergun- ningvrij te bouwen. Cultuur en monumenten (Ernst Mooij) Voor de taakgroep Cultuur en Monumenten is 2014 een rustig jaar geweest. Samen met de Stichting Alkmaarder- meeromgeving zijn onze zorgen aan de gemeente ken baar gemaakt over de verpaupering van boerderij Kro nenburg, nadat deze door vandalisme was getroffen. Het gezamenlijk streven naar verbetering van het uitzichtpunt Papenberg heeft ook in 2014 niet het gewenste resultaat opgeleverd. Al enige tijd geleden is door de gemeente een nieuwe Erfgoednota vastgesteld, waarin de profit van erf goed meer centraal is gesteld. De nota moet zijn uitwer king nog krijgen in deelnota's. De voorzitter van de werkgroep en Niek Kaan als lid van de Monumentenraad hebben een kennismakingsbezoek afgelegd bij wethouder Pelzer van Cultuur. Er is toen gesproken over de vertraging in de afhandeling van aller lei erfgoedzaken. Twee keer was de werkgroep vertegen woordigd bij het overleg van Parnassia Groep om geïnfor meerd te worden over de herinrichting van het terrein van voormalig Provinciaal Ziekenhuis Duin en Bosch. Educatie (Cor Smit) De taakgroep Educatie heeft weer veel samengewerkt met de andere taakgroepen van Oud-Castricum. Tijdens de tentoonstelling 'Castricum en de Eerste wereldoorlog' waren er vondsten en voorwerpen te bezichtigen die door leerlingen van het Jac. P. Thijsse College in Verdun en omgeving waren verzameld. Er is medewerking verleend aan het project 'De Slag her dacht' in het kader van de jaarlijkse herdenking van de Slag bij Castricum in 1799. Ook heeft de taakgroep een bijdrage geleverd aan het 60-jarig jubileum van het Jac. P. Thijsse College door het verzorgen van tentoonstelling posters, bijeenkomsten met oud-docenten en gesprekken met leerlingen van havo 4. Artist impression van de uitbreidingsplannen voor De Duynkant 120

Jaarboek Oud Castricum | 2015 | | pagina 120