Jaarverslag 2014 In 2014 moest Oud-Castricum opnieuw afscheid nemen van een markant werkgroeplid door het overlijden van Wim Hespe. Het jaar stond onder andere in het teken van de uitbreidingsplannen voor het gebouw De Duynkant. De vacature van voorzitter van het bestuur werd ingevuld door de benoeming van Peter van Eerden. De organisatie werd uitgebreid met een taakgroep voor informa tie- en communicatietechnologie. Ook konden er vijf nieuwe namen aan de ledenlijst van de werk groep worden toegevoegd. Enkele gebeurtenissen volgen nu in chronologische volg orde: 6 januari: nieuwjaarsreceptie in De Duynkant; 14 januari: in een brief aan burgemeester en wethou ders uit de werkgroep haar zorgen over het verval van de boerderij Kronenburg; 13 mei: Peter van Eerden benoemd tot voorzitter; 14 juli: extra ledenvergadering, waarin unaniem akkoord wordt gegaan met het schetsplan en de offerte voor de uitbreiding van De Duynkant; 11 september: overlijden van Wim Hespe; 20 september: excursie naar Etersheim met bezoek aan Het Schooltje van Dik Trom en een rondwandeling door de Etersheimbraakpolder; 24 oktober: presentatie van het 37e Jaarboek in res taurant Mezza Luna en uitreiking van het eerste exemplaar aan voormalig bibliotheekvoorzitter André Lamme. Tevens een presentatie van de inhoud van het jaarboek en vertoning van een film van Hans Kinders over de geschiedenis van zorgcentrum De Boogaert; 13 november: donateursavond in Geesterhage met een presentatie door de werkgroepleden Hans Boot, Ernst Mooij en Cor Smit over het Castricumse strandleven. De activiteiten van de werkgroep zijn ingedeeld in tien taakgroepen, waarvan hierna een verslag volgt: Archeologie (Rino Zonneveld) Er is in De Duynkant regelmatig gewerkt aan de conserve ring van archeologische objecten. Op 4 april wordt het fietsrouteboekje 'Fietsen door de Heerlijkheden', dat gemaakt is in opdracht van de gemeente, gepresenteerd in restaurant Het Ruiterhuys te Bakkum. De taakgroep heeft daaraan cultuurhistorische en archeologische bijdragen geleverd. In het verslagjaar is er ondersteuning geboden bij opgra vingen in Limmen, Uitgeest, Schagerbrug en in Heiloo. De activiteiten bestonden uit detecteren, opgraven en het uitwisselen van kennis. In juni wordt informatie geleverd aan een adviesbureau ten behoeve van archeologisch onderzoek van een nieuwbouwlocatie nabij de boerderij Albert's Hoeve. In oktober wordt de sloop van boerderij Nooitgedacht achter het station nauwlettend in de gaten gehouden, omdat er skeletten uit 1799 zouden liggen. Deze zijn echter niet aangetroffen. Een lid van de taakgroep neemt in 2014 op persoonlijke titel plaats in Platform Cultuur, dat burgemeester en wet houders adviseert inzake cultuuraangelegenheden. Er is goed overleg met de gemeente over signalering en afstemming van archeologische onderwerpen. Andere activiteiten die de taakgroep met mankracht heeft gesteund, zijn de 'Waterdag' in juni en 'De Slag Her dacht' in oktober. In de zomerperiode is er 1799-materi- aal (geweer, munten, kogels) uitgeleend aan museum Het Sterkenhuis in Bergen. In mei 2014 bezoekt een flinke groep de tentoonstelling Gouden Middeleeuwen in het Rijksmuseum voor Oudhe den in Leiden. Archief (Peter Levi) Elk jaar krijgt de werkgroep weer veel nieuw materiaal door schenkingen, zoals boeken, kaarten, foto's en voor werpen met betrekking tot Castricum en Bakkum. Dit materiaal wordt dan verwerkt en beschreven. Er zijn veel voorwerpen uit onze collectie geregistreerd in de database. Deze zijn, nadat er foto's van zijn gemaakt, te bekijken via de website, net als de foto's. Het boekenbestand wordt constant aangevuld met nieuw aangeschafte of geschonken exemplaren. De collectie is via de website toegankelijk. Er is een begin gemaakt met het vervangen van de houten stellingen op de bovenverdieping door metalen. Ook vindt een herindeling plaats van de opgeslagen voorwerpen. Overhandiging van het eerste exemplaar van het 37e Jaarboek door Peter van Eerden aan André Lamme (links). 119

Jaarboek Oud Castricum | 2015 | | pagina 119